17 Aralık 2018, Pazartesi

Son dakika haberleri Türkiye'nin yeni kulvarında - kulvar.com.tr

Böyle vurgun görülmedi!

Böyle vurgun görülmedi!

Resmi Gazete'de 10 Mayıs'ta yayınlanan 'Sağlık Hizmetleri Fiyatlandırma Komisyonu Kararı" 30 milyar lira bütçe açığı veren Sosyal Güvenlik Kurumu'nu (SGK) 145 milyon lira daha zarara uğratacak.

Komisyonun aldığı karara göre SGK iki yıl önce 330 Euro ödediği  Wilson hastalığı tedavisinde kullanılan "TRIENTINE etken maddeli SYPRINE 250 MG 100 TB" adlı ilaca bundan sonra 8 bin 600 Euro ödeyecek. Yurt dışında halen 350 Euro'ya satılan ilaca yapılan zam, bu ilacın parasını ödeyecek olan SGK'yı 145 milyon lira fazla ödeme yapmak zorunda bırakıyor..

CHP Milletvekili Adayı ortaya çıkardı

İlaç fiyatına yapılan artışla ilgili yazılı bir basın açıklaması yapan CHP Rize Milletvekili Adayı Avukat Remzi Kazmaz, ilaca yüzde 500 zam yapılmasının arkasında eski bir Ak Parti Milletvekilinin bulunduğunu ileri sürdü.

Seçim öncesi yapılan düzenlemeyle kurumun zarara uğratılacağını belirten Kazmaz "Bu işin arkasında ilaç şirketleri olan eski bir AKP Milletvekilinin olduğu şeklinde duyum aldım.' dedi. Olayı araştırdığını ve belgelendirdiğini ileri süren Kazmaz, elindeki belgeleri gelecek hafta açıklayacığını da belirtti.

"145 milyon kimin cebine gidecek?'

Av. Remzi Kazmaz, basın kuruluşlarına gönderdiği "330 Euroluk ilaç 8 bin 600 Euro’ya çıktı? 145 milyon lira seçim öncesi kimin cebine gidecek?" başlıklı basın açıklamasında "Bir yılda 4 bin kutu satılan bu ilaçtan doğacak fark 145 milyon 220 bin lira. Bu zararın tümü yine halk ve devletten çıkacak” denildi.

Yılda 4 bin kutudan fazla kullanılıyor

İlacın doğumlarda karaciğerde ve beyinde bakır birikmesiyle sonucu ortaya çıkan Wilson hastal

yukarı çık