17 Aralık 2018, Pazartesi

Son dakika haberleri Türkiye'nin yeni kulvarında - kulvar.com.tr

Diş ağrısına ne iyi gelir?

Diş ağrısına ne iyi gelir?

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Sağlığımız her daim korumamız gereken bir hazine gibidir. Küçük bir ağrı bile yaşasak hayatımızın düzeni alt üst olabilir. Bu nedenle sağlıklı bir yaşam için gerekli tedbirleri alarak önlenebilir hastalıkların önüne geçebiliriz. Önlenebilir sağlık sorunları arasında diş hastalıkları bulunur. Diş bakımının ve temizliğinin günlük olacak şekilde düzenli yapılırsa çürük gibi yaygın diş sorunlarının önüne geçmek mümkündür. Ancak diş bakımını aksatan insanlarda çürüme ya da diğer bozulmalara bağlı olarak diş ağrısı görülmeye başlanır. Dişi ağrıyan birisi ise ağrıyı geçirecek her yönteme başvurmak ister. Bu durumlarda 'Diş ağrısına ne iyi gelir?' Ağrıyı geçirecek ya da dindirecek basit uygulamaları sizler için derledik. 

Diş Ağrısı

Sindirimde önemli bir yeri olan dişlerimiz, düzenli temizlenmediği zaman çürümeye başlar. Diş kontrollerinin aksatılması ile birlikte diş hekiminin önceden görüp önlem alabileceği sorunlar büyür. Bütün bunların sonucu olarak kişide diş ağrısı oluşmaya başlar. Diş ağrısının oluşmasında çürük, dolgu sorunu, iltihaplanma ya da yirmiliklerin çıkmaya başlaması gibi birçok sebep etkilidir.

Diş Ağrısı Neden Olur?

Diş ağrısının en yaygın görülen sebepleri arasında çürümeler yer alır. Çürüklerin oluşmasına ise dişlerin temizliğinin ve bakımlarının düzensiz yapılması ya da hiç yapılmaması neden olur. Dişlerin üzerinde yer alan bakterilerin, yemek yerken ya da herhangi bir şey içerken asit üretmeye başlamasının bir sonucu olarak diş üzerinde bulunan tabakaya zarar verir. Diş çürükleri bu şekilde oluşur. Bunun dışında diş ya da diş etlerindeki iltihaplanma sonucu ağrı ortaya çıkar. İltihaplanmada yediğimiz yemekler, tükettiğimiz içecekler, yaş, genetik ve diş hastalıkları etkili olmaktadır. Ayrıca yirmilik dişlerini çıkarmaya başlayan bir insan çoğunlukla diş ağrısı duyar. Bu nedenle diş ağrısı neden olur diye merak edenler dişlere zarar vermeyecek besinleri tüketmeye ve diş temizliğini düzenli yapmaya özen göstermelidir.

Diş Neden Gece Ağrır?

Diş çürükleri herkeste aynı şiddette bir ağrıya neden olmaz. Acı konusunda dayanıklı olan insanlar diş çürüğü ağrılarını ilerleyen durumlarda hissetmeye başlayabilirler. Güneş batıp hava kararmaya başlayınca insan vücudunda bazı değişikliler olmaya başlar. Salgılanan kimi hormonlar damarların daha fazla genişlemesine neden olur. Bu nedenle çürüğün olduğu yerde kan basıncı artar. Kandaki bu basınç artışı diş neden gece ağrır sorusuna bir açıklama getirebilir.

Diş Ağrısına Çözüm

Çürük ya da iltihaplanma gibi nedenlerden dolayı diş ağrısı çekmekte olan insanlar, bir diş hekimine muayene olmadan önce çeşitli diş ağrısına çözüm yöntemleri denerler. Bu yöntemlerden bazıları rahatlama sağlasa da bazıları dişin durumunu daha da kötüleştirebilir. Diş ağrısında kullanılabilecek zararsız çözüm yöntemleri şunlardır:

Yemek sonrası fırça ve diş ipi ile diş temizliği yapılması

Fırça ve diş ipinin olmadığı durumlarda kürdan ile diş arasındaki yemek artıklarının çıkarılması

Gece bastıran diş ağrısı için kan basıncını düşürmek amacı ile yüksek yastık kullanılması

Sirke ya da tuzlu su ile ağzın çalkalanması

Buz ile tampon yapılması

Karanfil çiğnemek ya da suyu ile ağzı çalkalamak

Ancak bu çözümler yalnızca geçici olarak diş ağrısının azaltılmasına yardımcı olur. Çürük daha çok kötüleşmeden en kısa zamanda diş muayenesi yaptırılmalıdır.

Diş Ağrısına İyi Gelen İlaçlar

Diş ağrısını geçirmek için doğal bitkisel yolların dışında çeşitli ilaçlar da tercih edilmektedir. Ancak bu ilaçlar bir doktora danışılmadan kullanılmamalıdır. Diş hekimlerinin sıklıkla önerdiği ve diş ağrısına iyi gelen ilaçlar arasında Arveles, Apranax, Novalgin ve Majezik gibi ağrı kesici ilaçlar yer alır. Birçok ağrıya karşı olarak doktorlar tarafından hastalara verilen bu ilaçlar diş ağrısı için de bir çözüm yöntemidir. Bunun dışında iltihap kaynaklı diş ağrıları için ağrı kesici ilaçların yanı sıra antibiyotik de yazılmaktadır. Augmentin ve Amoklavin gibi etken madde olarak Amoksisilin ihtiva eden ilaçlar ise apse ve iltihaplarda diş hekimleri tarafından yazılan antibiyotikler arasındadır. İlaçlar konusunda unutulmaması gereken önemli bir konu, doktor tavsiyesi olmadan ilaç kullanmamak gerektiğidir.

Diş Ağrısına Doğal Çözüm

Diş ağrıları hayat standardını bir anda düşürebilecek ciddiyette bir sağlık sorunudur. Bu nedenle diş ağrılarının önlenebilmesi için her türlü önlemin alınması gerekir. Başlangıç olarak diş fırçalama işleminin yemek yedikten sonra aksatılmadan yapılmasına dikkat edilebilir. Bunun yanında gece yatmadan önce diş ipleri kullanılarak diş fırçasının temizleyemediği yemek artıkları giderilebilir. Diş hekimine en azından altı ayda bir muayene olunmalıdır. Diş hekimleri muayene sırasında oluşmaya başlamış çürükleri görerek ilk müdahaleyi yapabilir.

Önlemlere rağmen oluşan diş ağrısına doğal çözüm yöntemleri uygulanabilir. Bu yöntemler arasında yer alan alkol, antiseptik özellik gösterdiği için ağrıya dişe uygulanması ağrıyı hafifletecektir. Bitkisel kaynaklar arasında çörekotu yer alır. Özellikle çörekotu yağı diş ağrısını büyük oranda geçirir. Bunun yanında diş ağrısına buz konularak ağrı hafifletilebilir. Ancak buz doğrudan temas etmemelidir. Bunun için buz bir beze sarılarak ağrıyan bölgeye uygulanır. İlaç olarak, ulaşımı kolay olan aspirin diş ağrısı için başvurulan çözüm yöntemlerinden biridir. Toz haline getirilen aspirin ağrıyan dişe sürülür.

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
yukarı çık