20 Haziran 2018, Çarşamba

Son dakika haberleri Türkiye'nin yeni kulvarında - kulvar.com.tr

Mutluluk Nedir? Mutlu Olmanın Yolları Nelerdir?

Mutluluk Nedir? Mutlu Olmanın Yolları Nelerdir?

Nasıl mutlu olunur, mutluluğun formülü ne?

Yüzyıllardır insanları en meşgul eden kavram “mutluluk” olsa gerek… Mutluluğun göreceliğinin hiçe sayılması ve belli başlı kalıplara sığdırılmak istenmesi; “mutlu olmak için ne yapmalıyım?” sorusunun önem kazanmasına yol açıyor.

Mutluluk bilimsel olarak da felsefi olarak da inceleniyor; kapsamlı tartışmaların odak noktasına dönüşüyor ve en nihayetinde yanıtsız sorular arasındaki daimi hükümdarlığına geri dönüyor. Çünkü “mutluluk nedir?” sorusunun yanıtı kişiden kişiye değişiyor. Mutluluğun daim olması gerektiği düşünüldüğünden; mutluluk erişilmez bir konuma yükseliyor.

Anlık mutluluklar mutluluktan sayılmıyor mesela; kişi kendini iyi hissetse dahi mutlu olabileceği gerçeği ile yüzleşemiyor. Mutlu olmanın yolları aranıyor ve akabinde derin bir tatminsizlik insanoğlunun kötümserliğinin yansıması haline geliyor.

Mutluluk tanımının yapılamadığı düşünülüyor ancak asıl sorun “mutlu olduğunun farkında olmamak” çevresinde gelişiyor. Çünkü mutluluk farkında olmaktan geçiyor.

Mutluluk Nedir?

Mutluluk; sürekli bir hoşnutluk hali ya da dilediğiniz her şeyi satın alabilme imkanına sahip olmak değildir. Mutluluk hedeflere ulaşmak ya da her duruma pozitif bakabilmek anlamına da gelmez. Mutluluk kısa vadeli bir memnuniyet durumudur kimine göre; kimine göre mutluluk bir hayat tarzıdır. Günlük hayatın gerektirdiklerini kabul etmektir bazıları için; bazıları için ise mutlak teslimiyettir.

Dünyadaki kişi sayısı kadar mutluluk tanımı vardır; herkes farklı olaylar karşısında o duyguyu tadar. Derin bir sükunet halidir mutluluk; varken anlaşılmaz kaybolunca hasretle anılır.

Mutluk en büyük isyan kaynağıdır aynı zamanda; varlığını fark edemeyen milyonlarca kişi için hayıflanma sebebidir. Hiçbir zaman geri döndürülemeyeceği geri döndürme isteği, ulaşılmaza duyulan umuttur.

Bu nedenle mutluluk kendi hüznünü barındırır içinde; varoluş sebebimizi sorgulatır. Yaftalama isteği dahilinde yaşadığımız tüm kaotik süreçler nihayetinde bir gülümseme ile sonuçlanır.

Mutluluğun Formülü Var Mı?

“Mutluluğun sırrı sizin içinizde”; hayır, gerçekten öyle! Rakamlarla ifade edilebilen ve her zaman lehinizle sonuçlanan mutluluk denklemleri kurulamasa da küçük bir öz farkındalıkla herkes kendi mutluluğunun sırrını çözebilir. Üstelik bu aydınlanış; kişinin kendini tanıma yolculuğuna çıkması anlamına gelir.

Kendini ne zaman iyi hissettiğini ya da yüzünü neyin güldürdüğünü fark eden kişiler bu anları mühürlemeli. Hislerini unutmamalı ve ne zaman derin bir umutsuzluk haline düşse kendini “mutlu” eden şeyleri yapmalı.

Mutlu olmak için erişilmeze ulaşmak ya da imkansızı başarmaya gerek yok; kendinizi tanırsanız kendinizi iyi hissettirecek şeyleri yaparak mutlu olabilirsiniz.

Ailenizle vakit geçirmek, ev almak, zengin olmak, zengin olmak için umutlanmak, kendinizle kalmak, hayal kurmak, başkalarına yardım etmek, hayvanları sevmek, haberleri izlememek, yeni kişilerle tanışmak, dans etmek, sevdiklerinizin sesini duymak, çocuğunuza sarılmak, eşinizle yemek yemek, ailenizi ziyaret etmek, çikolata yemek, kendinizi ödüllendirmek, sevdiğiniz aktiviteleri yapmak, sevmediğiniz kişilerle karşılaştığınızda onları görmezden gelmek, yeni bir şey öğrenmek, üretmek…

Kısacası sizi ne mutlu ediyorsa mutluluğun formülü odur; deneyin!

Mutlu Olmanın Yolları Neler?

Mutlu olmanın sırları da mutlu olmanın yolları da kişiye özeldir. Ancak henüz kendinizi memnun eden şeyleri net olarak belirleyemediyseniz bu adımları takip ederek kendinizi mutlu eden yolları keşfedebilir ve mutluluğa erişebilirsiniz.

* Yüzünüzü güldüren şeyleri, yerleri, kişileri, aktiviteleri düşünün.

* Özel ve değerli olduğunuz gerçeğini unutmayın, özgüveninizi yüksek tutun.

* Kendinizi daha iyi hissetmeyi öğrenin, mutluluklarınızın farkına varın.

* Pozitif düşünmeye ihtiyaç duyduğunuz anlarda, geçmişte sizi mutlu eden anılara odaklanın.

* Kendinizi kimseyle kıyaslamayın, sizin güçlü yönleriniz başkalarının zayıf noktası ya da sizin zayıf noktanız diğerlerinin en kuvvetli yönü olabilir.

* Sosyal ilişkilerinizin mutluluğunuz üzerindeki etkisini göz ardı etmeyin; herkese elinizden geldiğince nazik davranın.

* Kararlı olun; karar vermeniz gereken durumlarda kendinizi çok fazla yıpratmayın. Doğru karar vermek için tüm gerekenleri yapın fakat sonuçları için kendinizi suçlamayın.

* Hayatınızı güzelleştiren ve yüzünüzü güldüren kişileri hayatınızda tutun.

Nasıl Mutlu Olunur?

Mutlu olmanın yollarını keşfettikten sonra kendi mutluluk yol haritanızı çizebilirsiniz. Sizi mutlu eden şeyleri yapmak için daha fazla zaman ayırabilir ve hayatınızdaki huzursuzluk kaynaklarını elimine edebilirsiniz.

Mevcut yaşantınız sizi mutsuz ediyorsa hayatınızda değiştirebileceğiniz unsurlara yoğunlaşabilir ve yerlerine yüzünüzü güldüren şeyleri koyabilirsiniz. İşinizi, beslenmenizi, kıyafetlerinizi ve hatta bakış açınızı değiştirerek yepyeni mutlulukları keşfedebilirsiniz.

Nasıl mutlu olunduğunu siz keşfetmelisiniz, başkasını mutlu eden şeylerin etkisinde kalmadan kendi isteklerinizi göz önünde bulundurmalısınız. Hayatınızı başkalarının nasıl düşündüğüne göre değil kendi beklentileriniz doğrultusunda şekillendirmelisiniz.

Mutlu olmak için öncelikle kendinizi tanımalı ve aynada gördüğünüz siluetle barışmalısınız.

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
yukarı çık