Kulvar Haber

1 Aylık Bebek Gelişimi

1 Aylık Bebek Gelişimi
29 views
10 Mart 2019 - 1:06

Bebeğinizin ailenize katılması, muhtemelen hayatınızı değiştirdi. Her gün koşuşturmaca içinde geçiyor ve 1 aylık bebek gelişimisürecinde bebeğin ihtiyaçlarına cevap vermekten başka bir şey yapamadan gün bitiveriyor.

1 aylıkken, bebekler hala sık beslenmek isteyebilir ve uyku düzenleri yok denecek kadar azdır. 1 aylık bebeğinizin günün hangi saati uyuyup hangi saati uyanık oldukları hala oturmadığı için ebeveynlere oldukça büyük sorumluluklar düşebiliyor.

Bu makalede 1 aylık bebek gelişimi dönemini her yönden ele almak istedik. Gelin 1 aylık bebeğinizin gelişim adımlarına göz atalım.

1 Aylık Bebek Gelişimi Süreci

Newborn baby girl sleep first days of life. Cute little newborn child sleeping peacefully

Bebeğiniz bu dönemde gözleri ile hareket eden nesneleri takip edebilir. Öncelikle yüzünüzü arayacaktır ve birkaç dakika sizinle göz teması kuracaktır.

Bebekler, ebeveynlerinin yüzlerini aramak, seslerini dinlemek ve insan sesi yönünde kafalarını çevirmek için hazırlanmıştır. Sizinle ve diğer insanlarla erken etkileşimli deneyimler bebeğinizin beyninin büyümesine ve dünyayı öğrenmesine yardımcı olacaktır.

Son derece savunmasız olmalarına ve her gereksinimlerini yerine getirme konusunda size bağımlı olmalarına rağmen, uyarıcıya yönelme konusunda zorlanmazlar.

1 Aylık Bebeklerde Fiziksel Gelişim

Bebeğiniz şimdiye kadar doğum ağırlığının çok üstünde olmalıdır. Bebeklerin çoğu doğumdan sonraki ilk 2 hafta içinde doğum ağırlıklarını yeniden kazanır.

Bu yaşta ortalama kilo alımı haftada 150-200 gram arasındadır. Bebeğiniz kilo almıyorsa ve büyüyemiyorsa, bunun bir nedeni vardır ve bir sağlık uzmanıyla konuşmak önemlidir.

Ekstra yağ bebeğinizin kalçalarında, karnında ve yüzlerinde belirginleşir. Boyunlarında ve üst kollarında daha fazla yağ ruloları olabilir. Bebeğinizin bu yaşta fazla kilo almasından endişe etmeyin. Anne sütü ile beslenen bebekler normalde, yaşamın ilk birkaç ayında çok fazla kilo alırlar.

1 Aylık Bebek Gelişimi Beslenme Düzeni

1 aylık bebeğinizi günde en az 6 kez emzirin. Beslenme zamanlarını fazla kontrol etmemeye çalışın, bebeğinizin ne kadar ve ne sıklıkta beslenmek istediğini belirlemesine izin verin. Bebeğiniz hasta değilse veya erken doğmamışsa midesi anne sütünün hacminden memnun kalacaktır.

1 Aylık Bebek Gelişimi Uyku Düzeni

1 aylık bebeğinize uyuması için bolca fırsat verin. Bebeğinizin dünyaya yeni gelmesinden dolayı doğum yıpranmışlığını henüz atamadığını bilin.

1 aylık bebeğinize uyku alışkanlığı kazandırabilmek amacıyla harekete geçin. Bu erken aşamada bile, bebeğinizi hali hazırda uyurken değil de yorgun olduğunda kendiliğinden yatağında uyuyakalması için yatağına yerleştirmeyi hedefleyin.

Yataklarında uyumayı öğrenmek erken aylarda alışkanlık haline getirildiğinde sonraki dönemlerde de avantaj sağlayacaktır. Küçük bebeklerin çoğu beslendikten kısa bir süre sonra uyur ancak uyku süreleri çok kısa olabilir.

1 Aylık Bebek Gelişimi Davranışlar

Bebeğiniz 1 aylıkken onda bazı erken gülümsemeler görebilirsiniz, ancak bunlar bebeğinizin reflekslerinden kaynaklanıyordur. Altı haftaya yakın bir sürede bebeğiniz size gerçekten gülümsemeye başlayabilir.

Ağlayan bebek her ebeveyni huzursuz edecektir. Bebeğinizin ağlamasını susturmak için denediğiniz yöntemleri sürekli olarak değiştirmeniz gerekebilir. Çünkü bebeğiniz her seferinde sizi zorlamayı başaracaktır.

Bebeğinizi sakinleştirmek için elinizden ne gelirse yapın. Unutmayın, bebeğinizi yatıştırmanın doğru ya da yanlış bir yolu yoktur. Nazik ve kibar olduğunuz sürece, bebeğiniz çabalarınıza cevap verecektir. Ancak, ne kadar sürede yanıt verdikleri, birçok faktöre değişebilir.

Güvenlik

Yürümeden önce dahi olsa bebeğinizin bebek karyolasının kenarlarını yükseltme alışkanlığı edinin. Bebeğinizin yuvarlanmasına daha birkaç ay olmasına rağmen, yatak kenarları tedbir amaçlı da olsa yükseltilmelidir. Aynı şekilde, bebeğiniz bez değişim masasında, kanepede veya başka bir yüzeydeyken, her zaman bir elinizin üzerinde olduğundan emin olun. Özellikle aktif bebeklerin dikkatle izlenmesi gerekir.

Bebeğinizi daima çocuk arabalarına ya da pusetlerine bağlamanız da önemlidir. İnanılmaz derecede büyük ve hacimli olan emniyet kemerleri bebeğiniz için ideal boyda olmasa bile bunları kullanmayı ihmal etmeyin. Emniyet kemerleri bebeğinizi güvende tutmak için tasarlanmıştır. Kullanmayı alışkanlık haline getirmelisiniz.

1 Aylık Bebek Gelişimi Döneminde Oyun ve etkileşim

Bebeğinize her gün denetimli karın egzersizi yaptırın. Bu onların boyunlarını ve üst kaslarını geliştirmelerine yardımcı olacaktır. Bunu yalnızca kısa süreliğine tolere edebilirler.

1 Aylık bebek gelişimi süreci, öğrenme ve tanımanın ilk aşamasıdır bu yüzden onları her şeyden sakınmak adına, öğrenme güdülerini köreltmeyin. Biraz müzik açın ve bebeğinizin dünyasını filtrelememeye çalışın. Bebeğiniz uykudayken evin etrafında çıt çıkarmamak cazip gelse de bu onların çevresel gürültüye karşı duyarlı olmalarına neden olur. Zaten çok sayıda küçük çocuğun olduğu ailelerde doğan bebekler, evdeki gürültüden habersiz görünürler ve bu şekilde uyum sağlamayı öğrenirler.