Kulvar Haber

2 Aylık Bebek Gelişimi

2 Aylık Bebek Gelişimi
10 views
10 Mart 2019 - 0:59

2 Aylık bebek gelişimi, bebekleriniz için yeni keşiflerin dönemi olacak etraflarındaki dünyayı daha fazla tanıyacak ve yeni şeyler öğrenecekler. İşte 2 aylık bebek gelişimi aşamalarından bazıları.

2 Aylık Bebek Gelişimi Büyüme ve Fiziksel Yapı

Bu ilk aylarda bebekler yaklaşık 1 inç uzama ve her ay yaklaşık 1-2 kilo alma eğilimindedirler. Doktorunuz, her muayenede bebeğinizin büyüme oranını, ağırlığını, boy ve fiziksel gelişimi ile baş çevre ölçüsünü kontrol ederek size bilgi verebilir.

Büyüme demişken, bebeğinizin tırnaklarının ışık hızında büyüdüğünü fark etmiş olabilirsiniz. Bebek tırnakları özellikle 2 aylık gelişim sürecinde hafta da 1 ve ayda iki defa kısaltılmalıdır. Bebeğinizin tırnaklarını kısaltırken uygulamanız gereken bazı ipuçları şunlardır:

  • Bebek tırnak makası veya yumuşak bir tırnak törpüsü kullanın.
  • Uyurken veya rahatlatıcı bir banyodan sonra bebeğinizin tırnaklarını kesin, çünkü elleri daha az hareketli olacaktır.
  • Parmak ucunun derisini aşağı doğru bastırın, böylece cildi değil sadece tırnağı güvenli bir şekilde kesebilirsiniz.
  • Bebeğinizin tırnaklarını nasıl güvenli bir şekilde keseceğiniz konusunda hala emin değilseniz, doktorunuzdan size nasıl yapılacağını göstermesini isteyin.

2 Aylık Bebek Gelişimi Duyu Sistemi

Bebeğiniz nesneleri tanımaya başlayacaktır. Çoğunlukla tanıdık insan yüzlerine, anne ve babaya sürekli bakar ve takip ederler.

Ayrıca renkleri daha iyi görmeye başlarlar. Farklı nesnelerin adlarını yüksek sesle söyleyerek, özellikle dikkatini çeken herhangi bir şeyi göstererek öğrenmesine yardım edebilirsiniz.

2 Aylık Bebeklerde Kişilik Gelişimi

2 aylık gelişim evresi bebeklerde kişilik gelişiminde oldukça değişken bir dönemdir. Bu ay içerisinde bebekler çevrelerine ve aile bireylerine göre kişiliklerini belirlerler Yüz ifadeleri, seslendirmeler ve hatta jestleri kullanarak iletişim kurma şeklini göstermeye başlarlar.

Mesela, eğer ona gülümsediğinizde mutlu hissediyorsa, o da size gülümseyebilir. Bu süre zarfında, her tür garip sesi çıkartarak kendisini eğlendirmeye çalışır.

Onunla bu sesleri tekrarlayarak konuşun. “Bebek konuşması” bu aşamada önemlidir, ancak bebeğinizle konuşurken gerçek kelimeleri eklemeyi de ihmal etmeyin.

Bebeğinizin Gelişimini Nasıl Desteklersiniz?

2 aylık bebek gelişimi evresinde Bebeğinizin beyin gelişiminde ve erken öğreniminde hem sizinle faaliyet kurmak hem de etkileşimde bulunmak çok büyük bir rol oynamaktadır. İşte bebeğinizle birlikte yapabileceğiniz bazı aktiviteler:

Bebeğinize bir şeyler okuyun. Tüm kelimeleri tam olarak anlamamasına rağmen, bebeğiniz çıkardığınız sesleri dinleyecektir.

Bebekler genellikle seslerin tekrarlanmasından hoşlanırlar. Bundan dolayı daha önce okuduğunuz bir kitabı sürekli okuyabilirsiniz.

Bebeğinizle konuşun. Bebeğinize çok yakından cevap verin ve ne yaptığınızı söyleyerek konuşmaya başlayın.

Bebeğiniz ses çıkartırken araya girmemeye ve uzaklara bakmamaya çalışın. Dikkatinizi ona verin. Sizin onu dinlediğinizi fark edecektir

Bebeğinize çeşitli sesleri tanıtın. Bebeğinize müzik çalın veya ona dokunulduğunda farklı sesler çıkaran oyuncaklar alın. Onun da günlük yaşamın seslerini dinlemesine izin verin.

Örneğin, ev işleri yaparken onu güvenli bir şekilde yanınızda bulundurun iş yaparken çıkardığınız ses muhtemelen hoşuna gidecektir.

2 Aylık Bebek Gelişimi Dönemi Beslenme

Bebeğinizi ne zaman acıkırsa o zaman besleyin. Bebeğiniz sık sık acıkacaktır, çünkü 2 aylık bebekler genellikle günde altı ila sekiz kez beslenme ihtiyacı duyarlar.

Size emici hareketler yaparak, elini ağzına sokarak veya kollarını ve ellerini bükerek yemeye hazır olduğunu gösterecektir. Bebeğiniz besinler arasında uyanık ve aktif görünüyorsa, genellikle iyi beslendiğini söyleyebiliriz.

Islak ve kirli bebek bezlerinin izlenmesi: Değiştirdiğiniz bebek bezlerinin sayısı, bebeğinizin sağlıklı olup olmadığına ve yeterli miktarda yiyecek alıp alamadığına dair ipuçlarını verir.

Her bebeğin kendine özgü olduğunu ve her birkaç saatte bir kez veya dört kez altını ıslatabileceğini unutmayın. Normalinden daha az ıslak çocuk bezi hafif bir dehidrasyon belirtisi olabilir. Bebeğinizin kaç çocuk bezi ıslattığını unutmayın ve düzenli takip edin.

Islak çocuk bezi sayısında önemli bir düşüş varsa veya bebeğinizin ağzı kuru görünüyorsa, susuz kalabilir. Herhangi bir şüpheniz varsa, bebeğinizin sağlık uzmanına danışın.

2 Aylık Bir Bebeğin Ne Kadar Uykuya İhtiyacı Var?

2 aylık bebek gelişimi evresinde, bebeğiniz 24 saatlik bir süre içinde yaklaşık 14 ila 17 saatlik uyku alabilir. İyi uyku rutinleri ve huzurlu uyku süreleri bebeğinizin yaşamına güzel bir başlangıç yaptırır ve genel sağlığına katkıda bulunur.

Akşam rutinlerinin oluşturulması biraz zaman alsa da, gece beslemelerini mümkün olduğunca sessiz hale getirerek bebeğinizin kafasını doğru tarafa yönlendirebilirsiniz. Örneğin, aydınlatmayı düşük tutun, çok yüksek sesle konuşmayın bebeğinizi besledikten sonra hızlı bir şekilde bebek bezini değiştirerek onu uyumaya bırakın.