Kulvar

2019-2020 Dönemi Okula Başlama Yaşı Hakkında Değişiklikler

2019-2020 Dönemi Okula Başlama Yaşı Hakkında Değişiklikler
10.480 views
23 Haziran 2019 - 17:07

2019-2020 dönemi okula başlama yaşı hakkında değişiklikler yapıldı. Milli Eğitim Kültür Gençlik ve Spor Komisyonu’nda okula başlama yaşının 69 Ay olarak belirlenmesine ilişkin kanun teklifi kabul edildi.

Daha önce okula başlama yaşı 66 ay olarak uygulanıyordu. Yeni düzenlemelerin dürdüğü 2019-2020 döneminde işe 69 aylık olan çocuklar okula başlayacak.

Mecburi ilköğretim çağı 6 ile 13 yaş arasındaki çocuklar yerine 6 ile 14 yaş grubu çocuklarını kapsıyor.

Bu düzenleme ile ilkokula başlayacak olan çocukların velilerinin isteğine bağlı olarak 60 aydan başlatılması aynı sınıf içindeki çocukların birbirlerinden 23 aya kadar varan yaş farkı olmasının önününe geçilmiş oldu.

Uzmanlar okula başlama yaşındaki bu değişikliği olumlu olarak değerlendirerek, çocukların bilişsel, psikolojik ,sosyal olarak gerekli düzeye geldiklerinde okula başlamaları gerektiği yönünde görüş bildirdiler.

Okula Başlama Yaşı: İlkokulların Birinci Sınıflarına Kaç Aylık Çocuklar Başlayacak?

İlkokulun birinci sınıflarına o yılın 31 Aralık gününde 72 ayını dolduran çocuklar kayıt edilecek. Fakat çocuğun gelişim durumu değerlendirilerek okula erken başlaması veya okula başlamasının ertelenmesi ile ilgili konulardaki detaylar yönetmenlikle düzenlenecek.

2019-2020 Okula Başlama Yaşı Değişti
2019-2020 Okula Başlama Yaşı Değişti

Veliler Çocuklarının Hangi Okula Başlayacağını Nasıl Öğrenecek?

Veliler ilk defa öğrenim görmeye başlayacak çocuklarının nerede ,hangi okulda öğrenim göreceğini merak edip araştırıyorlar.

Bu araştırma Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2019-2020 Eğitim-Öğretim yılı için düzenlenecek ikamet bilgilerinin esas olarak kabul edildiği E-Okul Sistemi’nden yapılabilir. Ancak kayıt ile ilgili olarak Bakanlık tarafından henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Açıklama yapıldıktan sonra tüm veliler Milli Eğitim Bakanlığı’nın http://e-okul.meb.gov.tr internet adresinde çocuklarının T.C. kimlik numaralarını yazarak, yerleştirildiği okulu kolay bir şekilde öğrenebilecekler.

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

BSthWS-Cq6kWmIwuu2T7QQsdrwIFHM_PrFaaNozzCzs