Kulvar Haber

23 Nisan Okullar Tatil mi? 23 Nisan Nedir Neden Kutlanır?

23 Nisan Okullar Tatil mi? 23 Nisan Nedir Neden Kutlanır?
72 views
22 Nisan 2019 - 7:05

23 Nisan Okullar Tatil mi? 23 Nisan Nedir Neden Kutlanır? 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Her zaman olduğu gibi ülkemizde coşku ile kutlanmaya devam edecek. Öğrenci ve veliler 23 nisan okullar tatil mi? 23 nisanda okullar kaç gün tatil? Gibi soruların cevaplarını arıyor.

23 Nisan Okullar Tatil mi? 23 Nisan Nedir Neden Kutlanır?
23 Nisan Okullar Tatil mi? 23 Nisan Nedir Neden Kutlanır?

23 Nisan Ne Zamana Denk Geliyor?

23 Nisan Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramı Her yıl farklı bir güne denk gelir ve bu sene de Salı gününe denk geldi. İki günlüğüne de olsa tatil yapıp dinlenmek isteyenlerin merak ettiği soru pazartesi tatil olacak mı sorusuydu. Fakat her yıl olduğu gibi, 23 Nisan bayramı öncesi tatil verilmedi.

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı 23 Nisan Tatil mi?

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı resmi tatil. Genel nüfus, okullar ve işletmelerin çoğu izin kullanacaklar.

23 Nisan Neden Kutlanır?

Türkiye’deki pek çok insan, 23 Nisan 1920’de gerçekleşen Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) ilk toplantısını, yerel törenlere katılarak veya Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün anıtlarına çelenk koyarak gerçekleştirir. En büyük tören, Ankara’daki Atatürk Türbesi’nde gerçekleşir.

Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti’ni çocuklara adadığı için, Öğrenciler gün boyunca Parlamento’da sandalyeler alır ve ülkeyi sembolik olarak yönetirler. Ülkeye ulusal televizyonda hitap eden bir başkan seçilir.

Ülke genelinde çocuk festivalleri düzenlenmektedir. Devlet tarafından işletilen Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu (TRT), sekiz ila 14 yaş arası çocukları dünyadaki farklı ülkelerden Türkiye’ye getirir. Bu çocuklar bir haftalığına Türk aileleriyle birlikte kalır ve 23 Nisan’da gerçekleşen bir gala gösterisi olan çocuk festivallerine katılırlar.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının Tarihi Gelişimi!

Türkiye Büyük Millet Meclisi ilk toplantısı 23 Nisan 1920’de, Kurtuluş Savaşı sırasında (1919-1923) yapıldı.

Mustafa Kemal Atatürk, I. Dünya Savaşı sırasında Osmanlı İmparatorluğunun yenilmesinden sonra, yeni bir devlet kurma yolunda parlamentoyu açtığını açıkladı. Atatürk, Türkiye Cumhuriyetini bugünün simgesi olarak çocuklara adadı.

Türkiye, 23 Nisan’da Büyük Millet Meclisi Günü’nü resmen kutladı ve o günden başlayarak 1923-1934 yılları arasında bir çocuk haftası düzenledi. Ardından, Türk hükümeti iki olayı 1935’te Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda birleştirdi.

Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu, 23 Nisan 1979’dan bu yana 23 Nisan’da uluslararası çocuk festivallerini düzenlemektedir.