Kulvar Haber

31 Mart 2019 Yerel Seçim Anketi Sokaklarda Ne Diyor?

31 Mart 2019 Yerel Seçim Anketi Sokaklarda Ne Diyor?
19 views
23 Mart 2019 - 18:02

Türkiye büyük bir hızla 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak olan yerel seçimlere gidiyor. Anket şirketleri ve özel araştırma kuruluşları da sıcak temas ile halkın sürekli olarak nabzını kontrol ediyor. Seçim anketi sonuçlarına göre uzun zamandan bu yana gözlemlenmeyen bir farklılığın da görülmesi sonucu herkesi şaşırtacak gibi duruyor.

Seçim Anketi Sokaklarda Ne Diyor?
Seçim Anketi Sokaklarda Ne Diyor?

Avrasya Araştırma Şirketi tarafından yapılan analizler ve yüz yüze seçim anketi çalışmalarına göre, Cumhur İttifakı ortakları Ak Parti ve MHP oyları, 24 Haziran seçimlerine göre toplamda 5.5 ile 6 puan bandında gerileyeceği tahmin ediliyor.

Bir başka araştırma şirketi olan Gezici ise, 7 Haziran 2015 seçimlerine benzer bir seçim havasının sezildiğini duyuruyor.

Yeni sistemin seçmen üzerinde olumsu etki bıraktığı görüşünü paylaşan GENAR araştırma şirketi ise kararsızların oranının toplam seçmenin %10 ve üzerinde olduğunu bildiriyor. Seçimin yönüne de bir anlamda bu kararsızların kararı etki edeceği düşünülüyor.

Seçim Anketi Sonuçlarında Kararsızlar Çoğunlukla %10 ve Üzerinde Çıkıyor!

GENAR Araştırma Grubunun Genel Müdürü İhsan Aktaş, daha önce seçime son düzlükte, kararsızların sayısal oranı maksimum %5 bandında olurken, son düzlükte kararsız seçmen oranının yoğun olmasına dikkat çekiyor.

Bu durum seçim sonuçlarının net şekilde kestirilmesini zorlaştırıyor diyen Aktaş, son düzlükte seçime gitmeyeceği mi yoksa parti mi değiştireceği belli olmayan seçmenin kafalarının kurcaladığını belirtti.

Seçimlere çok az bir süre kaldığına işaret eden Aktaş, kararsızlar bloğunun büyük kısmı Ak Parti seçmeni diyerek sözlerini şu şekilde sürdürdü:” Türkiye’de siyasette değişimi temsil eden merkez sağdır.

Hareket bu seçmendedir. Son 10 yıldır CHP, HDP oyu sabit sayılır. MHP oylarında hareket var. AK Parti’den MHP’ye geçiş oldu. Yeni dönemde İYİ Parti çıktı.

Daha rasyonel, şartlara göre tavır değiştiren sağ seçmen olduğu için değişimi de ülkede onlar temsil ediyorlar. Kararsızların onlar olma ihtimali yüksek” dedi.

Seçime Yön Veren Temel İlham İki Bloğun Mücadelesi

Türkiye adım adım yeni mahalli idareler seçimlerine doğru ilerlerken, toplumun büyük kısmında yapılan seçim anketi çalışmaları da büyük hızla devam ediyor.

GENAR Araştırma Şirketinin Genel Müdürü İhsan Aktaş’a göre seçim mücadelesi, “Önceki seçimde bütün partiler seçime giriyordu. AK Parti 40, CHP 25 alınca sonuç belliydi. Şimdi kazanan 50 ile kazanacaksa kaybeden 48 ile kaybedecek.

Sistemin varlığı sürpriz olarak yorumlanabilir. Sürprizin hangi tarafa meyledeceği o kararsızların tutumu ile belli olacak” dedi.

Gezici Araştırma Şirketi Sahibine Göre İşler Ters Gidiyor

24 Haziran seçimlerinde %52 ve üzerinde oy alarak tekrar Cumhurbaşkanı seçilen Erdoğan ve Ak Parti’nin bu kez işlerinin kolay olmadığını belirten Murat Gezici, devlet olanakları ve her türlü fırsata rağmen sokağın eskisi gibi desteğini açık şekilde vermediğini belirterek, İlk kez bu denli zor bir yerel seçimin Ak Partiyi beklediğini belirtti.

Gezici temel sorunun ülkenin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntılar olduğunu belirterek sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Ülkenin en önemli sorunları ekonomi, işsizlik, terör ve Suriyeliler olarak sıralanıyor. Son 10 yılda ilk defa en baştaki terör 3. sıraya düştü. 7 Haziran seçim sonuçlarına benzer bir durum yaşıyoruz. AK Parti’nin yüzde 40’a gerilediği görülüyor.

Ayrıca 7 Haziran’dan 1 Kasım’a giderken AK Parti’ye geri dönen oylar bu kez dönmüyor. Beka sorunu, terör sorunu, ‘uluslararası boyutta Türkiye ile uğraşılıyor’ mesajlarına rağmen bir şeyler yolunda gitmiyor.”

Akşener’in Varlığı da Bir Olumsuzluk Oluşturuyor!

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in varlığının Ak Parti ve seçim ortağı olan MHP’ye pahalıya mal olduğunu bildiren Gezici, toplamda %60 ve üzerinde oy alabilecek olan Ak Parti ve MHP ittifakının, karşı bloğa İyi Parti eklenmesi ile oy potansiyelinin önemli oranda düşüş gösterdiğini belirtti.

Cumhur İttifakı anlayışına yakın olan seçmenin Akşener ve partisini karşı blok içinde önemli bir alternatif olarak görmesinin sonuçları, seçim anketi ve diğer verilere açık şekilde yansıyor. 

İstanbul’da Yerel Seçimde Sürpriz Yaşanır mı?

11 milyon seçmeni olan İstanbul büyük bir kitleye ev sahipliği yapıyor. Türkiye’de oy kullanan her 5 kişiden bir tanesinin İstanbul seçmeni olması da kenti oldukça önemli kılıyor.

Ankara için Cumhur İttifakı adayı Mehmet Özhaseki kazanabilir diyen Gezici, İstanbul için ise sürpriz beklentisini dile getirdi.

İstanbul için yapılan seçim anketi araştırmalarında son veriler sonucunda Cumhur İttifakı Adayı Binali Yıldırım’ın oy oranının %50.2, Millet İttifakı adayı Ekrem İmamoğlu’nun ise %49.2 oya sahip olduğu belirtiliyor. Birbirine oldukça yakın olan bu veriler nedeniyle seçimin oldukça çekişmeli ve el değişimine açık olduğunu belirtti.

Beka Söylemi ve Yerel Seçimler

Avrasya Anket Araştırma Şirketi Sahibi Kemal Özkiraz’a göre Türkiye’nin üç büyük şehrinin Millet İttifakı yönetimine geçmesi yüksek ihtimal.

Seçim anketi verilerine göre beka söyleminin çok bir etki göstermediğini belirten Özkiraz sözlerine şu şekilde devam etti:” MHP seçmeninin yarıya yakını büyükşehirlerde Cumhur İttifakı’na oy vermiyor. AK Parti kendi seçmeninden çok bence MHP seçmenine oynuyor.

Çünkü MHP seçmeninin yarısı Cumhur İttifakı’na, yarısı Millet İttifakı’na oy vereceğini söylüyor. Devlet Bahçeli’nin de meydanlara çıkma nedeni de MHP seçmenini Cumhur İttifakı’na yönlendirme çabası” dedi.

Muhalefetin çeşitli spekülasyonlara mesafeli davranmasının da yine lehlerine bir strateji olduğu, Özkiraz’ın diğer sözleri oldu.

%52 Altı Anket Sonucu Riski İşaret Ediyor

Ak Parti’ye çok defa oy vermiş ancak bu kez fikrini değiştiren seçmen sayısının ve kitlesinin önemli bir hareketlenmeye sebep olduğunu bildiren Özkiraz, “Bunlar ekonomik sebeplerle veya AK Parti’nin iyi icraatlar yaptığını söyleyerek oy verenler. Değişim de burada olacak” dedi.

Son seçimde yüzde 52 olan Cumhur İttifakı’nın ancak 45-47 arasında kalacağını söyleyen Özkiraz, “Anketlerde AK Parti’nin yüzde 5.5-6 puan oy kaybedeceği görünüyor. Böyle olduğunda hesap basit… 52-53 altı her yer risk demektir” diyerek sözlerini sürdürdü.

İstanbul için Kritik ve Bıçak Sırtı Konumunda Bulunan İlçeler

İstanbul seçimlerinin Türkiye’de oy dağılımına etkisi tartışmasız bir gerçektir. Bunun farkında olan siyasi partiler de temel stratejilerini İstanbul merkezli olarak kurmaya devam ediyor.

Avrasya Araştırma Şirketi Sahibi Kemal Özkiraz ile yapılan değerlendirmeye göre, değişim beklenen illerin sayısı bir hayli fazla…

İstanbul, Ankara, Adana, Antalya, Denizli, Mersin ve Balıkesir’de değişim beklediğini belirten Özkiraz, Bursa’nın ise belirsiz olduğunu sözlerine ekledi. Seçim anketi verilerine göre CHP’nin İstanbul’da kritik olan ve toplamda sayıları 18 civarı ilçeyi kazanabileceğini belirterek sözlerini tamamladı.