Kulvar Haber

3600 Ek Gösterge Son Durum Nedir?

3600 Ek Gösterge Son Durum Nedir?
47 views
20 Mart 2019 - 18:47

Kamu personellerinden büyük kısmını ilgilendiren, 3600 ek gösterge son durum Nedir? Sorusu merak ediliyor.

3600 ek gösterge ile ilgili olarak 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde, verilen vaatlerin ardından gözler yine seçim öncesi liderlere çevrilmiş durumda. En güncel açıklamayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçim çalışmaları için yaptığı miting esnasında gerçekleştirdi.

3600 Ek Gösterge Son Durum Nedir?
3600 Ek Gösterge Son Durum Nedir?

Erdoğan tarafından yapılan açıklamada, parlamento açılışının beklendiği ve açılışın ardından bu konunun dile getirileceği belirtildi.

Seçim gündeminin meşgul ettiği Türkiye’de bir yandan da haklarını almak isteyen bir kısım kamu personeli tarafından 3600 ek gösterge Ne oldu Sorusunun cevabı merakla bekleniyor.

AKP Grup Başkanı olarak görev yapan Naci Bostancı, hükumet temsilcisi olarak yaptığı açıklamada, 3600 ek gösterge ile ilgili düzenleme çalışmaları için seçim sonrasını işaret etti.

3600 Ek Gösterge Son Durum Nedir? Sorusunun Cevabı Seçim Sonrasına mı Kaldı?

3600 Ek Gösterge Son Durum Nedir?
3600 Ek Gösterge Son Durum Nedir?

Çok sayıda kamu personelini yakından ilgilendiren ve özlük haklarında önemli bir avantaj sağlayan 3600 ek gösterge açıklandı mı? Sorusu hakkında gelişmeler var.

Hükumet temsilcileri tarafından yapılan açıklamalar sonrasında yeni gelişmelerin seçim sonrasında yaşanabileceği bildiriliyor.

Ulusal bir televizyon kanalında gerçekleştirilen siyaset programına katılan Ak Parti Grup Başkanı Naci Bostancı kendisine yöneltilen, seçimden sonra ilk icraat ne olacak sorusuna cevap olarak çok önemli bir mesaj verdi.

Bostancı, “Personel reformu olması gerekiyor Türkiye’de. İnsanların 3600 ek göstergeyi bu kadar söylemelerin nedeni bir çıta atlama olarak görülmesinden bu kadar gündeme geliyor. Bunlar personel sistemi içerisinde değerlendirilecek konulardır. Nisan-Mayıs civarında bu gelişmeler yaşanır.” dedi.

Bu konu hakkında hükumet kanadından yetkili ağızlardan biri olan AKP Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan’dan da bir açıklama geldi.

Açıklamada parti olarak verdikleri tüm sözleri tutacaklarını belirten Turan, bunun için meclis takvimine de uyumlu olarak büyük bir hızda çalışmalara devam ettiklerinin mesajını verdi.

3600 Ek Gösterge Kimleri Kapsıyor?

Kamu sendikaları tarafından yapılan araştırma sonrasında yaklaşık olarak 1,6 milyon kamu personelinin 3600 ek göstergesi ile ilgili düzenlemeyi beklediği düşünülüyor.

Bu hesaba göre Türkiye’de kamu görevlisi statüsü içinde görev alan her iki kişiden bir tanesi 3600 ek gösterge son durum nedir? Sorusu üzerine doğacak gelişmeleri bizzat yakından takip ediyor. Nitekim ilgili düzenleme ile çok sayıda personelin bu düzenlemeden yararlanması öngörülüyor.

3600 ek göstergeden yararlanacak olan kamu personel grupları ise bir hayli dikkat çekici gruplardan meydana geliyor. Buna göre;

  • Emniyet Teşkilatında görevli olan polisler,
  • Milli Eğitim Bakanlığında öğretmen statüsünde görevli eğitimciler,
  • Hemşire ile din görevlilerinin de ek gösterge düzenlemesine ihtiyaç duydukları belirtiliyor.

3600 Ek Göstergenin Maddi Getirileri Ne Olacak?

3600 ek gösterge düzenlemesini dört gözle bekleyen memurlar ve diğer kamu görevlileri, gerekli düzenleme ile kavuşabilecekleri getirileri merakla bekliyorlar. Buna göre meydana gelecek özlük hakkı iyileştirmeleri şu şekildedir;

  • Emekli maaşlarında ortalama 500 TL fark olması beklenirken, emekli ikramiyelerinde ise toplamda 17 bin TL civarında bir farkın oluşabileceği belirtiliyor.