Kulvar Haber

4 Bin Kamu Personelinin Yeri Değişiyor!

4 Bin Kamu Personelinin Yeri Değişiyor!
51 views
20 Mart 2019 - 14:42

Kadro fazlası durumunda bulunan 4 binkamu personeli, uzun zamandan bu yana konuşulan ve maddi anlamda da devleti meşgul eden bir konu.

Kamu kurumlarının hantal ve işlevsiz görünümünün sonlandırılması amacıyla, görev sahasında çalıştırılamayan personel tayin yoluyla en yakın açık kadronun bulunduğu başka görev yerine tayin edilecek.

4 Bin Kamu Personeli Yer Değişikliği Haberi Detayları

4 Bin Kamu Personeli Yer Değişikliği Haberi Detayları
4 Bin Kamu Personeli Yer Değişikliği Haberi Detayları

Verimli ve hızlı çalışma prensibi doğrultusunda, 4 Bin kamu personeli için reformist adımlar atılmaya devam ediyor.

Türkiye Gazetesi haberine göre; kamu kurumlarının daha aktif olarak görev potansiyelini artırması amacıyla, ihtiyaç fazlası olan kamu personeli nakil yöntemi ile başka görev bölgelerine aktarılacaklar.

Devlet Personel Başkanlığı (DPB) tarafından hayata geçirilmeye çalışılan proje, yeni Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi döneminin de kamu üzerindeki önemli tasarruflarından biri olarak kayıtlara geçebilir.

İhtiyaç Fazlası Personel Bilgileri

Devlet Personel Başkanlığı tarafından yürütülen çalışma ile tüm kurumlardan hali hazırda faaliyet çemberinin dışında kalan ve aktif olmayan personel bilgileri istendi. Atama listeleri ve kadro ihdası yapılırken de bu listeler dikkate alınarak, yeni 4 Bin kamu personeli alımı yapılacak.

Yapılacak yönetmelik ya da kanun değişikliği ile birlikte, kadrosu dolu olan memurun, il sınırları içinde çalışabileceği başka kurumlar araştırılacak.

İl sınırları içinde uygun bir kadro bulunamaması durumunda bu kez memurun tercih ettiği ve uygun görülen başka bir ile tayin edilmesi gündeme gelecek.

İhtiyaç Fazlası Personel İle İlgili Diğer Planlar

  • Kadro fazlası durumunda bulunan personel için görev yaptığı iş mahallinde, daha üst yetki ve sorumluluk sahibi olabileceği kadrolara atama teklifi yapılamayacak,
  • DPB tarafından hazırlanan boş kadro ile atama teklif bildiriminin kurumlara iletilmesinin ardından, zaman kaybedilmeksizin, ihtiyaç fazlası durumunda olan personel ilgili ve uygun görev yerine nakil edilecek,
  • Merkezden taşra yönüne atama da dâhil olmak üzere uygun kadronun ihdası için görevli kurum ve ilgililer çalışma yürütmekten mesul tutulacaklar,
  • DBP ve kurumlar tarafından yapılan eş güdümlü çalışma sonuçlarına göre şu anda kamu kurumlarında toplamda 2355 personel fazla durumda iken, 1628 personelin başka kurumlara nakil durumu görüşülüyor,
  • Ataması, kadro fazlalığı nedeniyle farklı kurumlara yapılan 72 adet personel ise yeni iş yerlerine çeşitli nedenlerle başlamamış oldukları bildiriliyor.