Kulvar Haber

5G Teknolojisi 2019 Sonuna Kadar Tamamlanacak

5G Teknolojisi 2019 Sonuna Kadar Tamamlanacak
14 views
06 Mart 2019 - 9:59

Qualcomm başkanı, amiral gemisi akıllı telefonların hızlı bir şekilde 5G Teknolojisine geçeceğini öngörüyor – ancak gelişmekte olan pazarlarda telefonlar hala sadece eski ağlarda çalışacak.

5G Neden Gecikti? Tam Olarak Ne Zaman Gelecek

5G Teknolojisi Hangi Telefonlara Gelecek

Bu yıl sonunda yeni bir telefon almayı planlıyorsanız, 5G ile tanışacaksınız demektir.

Qualcomm Başkanı Cristiano Amon geçen hafta, bu tatil sezonunda veya 2020 yılının başlarında Çin Yeni Yılı’na göre, tüm büyük amiral gemisi telefonlarının 5G teknolojisi ile donatılacağını ve yeni, süper olmayan bir üst seviye cihaz satın alma seçeneğinin bile bulunmayabileceğini belirtti.

Amon geçen hafta Barselona’da düzenlenen Mobile World Congress’te düzenlenen röportajda, “5G pazarları için, taşıyıcıların çoğu bu pazarlarda 5G’yi piyasaya sürüyorsa, sadece 5G teknolojisi taşıyan cihazlara sahip olacağınızı göreceksiniz” dedi.

5G Ne zaman gelecek

Bu, bu yılın başlarında gelen 5G telefonların ilk ürün stratejisinden farklıdır. Çoğu şirket, daha hızlı bir ağda çalışan amiral telefonlarının bir versiyonunu ve sadece 4G LTE ve daha eski ağlara giren diğer varyasyonları sunmaktadır .

  • Samsung Galaxy S10 5G
  • Temelde steroid olan 4G LTE özellikli Galaxy 10 Plus ve Xiaomi’nin Mi Mix 3 5G
  • Aslında 5G çip eklenmiş olan şirketin 4G LTE Mi Mix 3 modeli de 5G olacak.

5G, kablosuz ağların hızını, kapsamını ve yanıt vermesini önemli ölçüde artırabilen bir oyun değişen teknoloji olarak tanıtıldı.

Bugünkü tipik hücresel bağlantınızdan 10 ila 100 kat daha hızlı çalışabiliyor ve hatta evinize giden bir fiber optik kabloyla elde edebileceğiniz her şeyden daha hızlı çalışabiliyor. Ancak 5G’nin kullanımına yeni başlıyor. İlk cihazlar henüz satışa sunulmadı ve çoğu operatör 5G ağlarını açmadı.

Bu yılın başlarında çoğu akıllı telefon müşterisi hala 4G modellerini tercih edecek. Ancak, şimdi çoğu alıcı için tipik olan iki veya üç yıl boyunca telefonunuzda kalmayı planlıyorsanız, tercih ettiğiniz satıcıdan 5G modeline ulaşmak isteyebilirsiniz.

5G’nin kullanıma sunumu

Neredeyse tüm büyük Android cihaz yapımcıları bu yılın başlarında 5G teknolojisi ile tanışacaklar. Esasen hepsi Huawei hariç olmak üzere Qualcomm’un 5G modemlerini kullanacak. Aralık ayında Amon, her büyük Android cep telefonu satıcısının , 2019 tatillerinde 5G amiral gemisi bir telefon sunacağını tahmin ediyordu .

Gelişmekte olan piyasaların yavaş toparlanması

5G, gelişmekte olan pazarlarda ABD gibi yerlerden daha geç gelecek. Amon, bu alanlarda, el cihaz üreticilerinin yeni modellerinin 4G versiyonlarının yanı sıra, 2019 ve 2020 başlarında bir 5G varyantı sunacağını söyledi.

“4G’nin yeni modellerden küresel olarak kaybolmaya başladığı kesişme noktası muhtemelen 2020’nin ikinci yarısında” dedi.

Bu muhtemelen Apple’ın ilk 5G telefonuna sahip olacağı zaman. Şirket daha önce cihazlarının kablosuz yongaları için Qualcomm’a güveniyordu, ancak Qualcomm ile patent lisanslama savaşı nedeniyle geçtiğimiz birkaç yıl boyunca Intel ile çalıştı . Intel’in 5G modeminin 2020’ye kadar telefonlarda olmayacağını söyledi.

Apple’ın yaklaşık 5G ile ilgili konuştuğu bir başka şirket olan MediaTek’in, gelecek yıllara kadar 5G telefonlarda modemlerinin bulunmayacağını ve MediaTek’in kablosuz iletişim işinde ürün pazarlama kıdemli müdürü Yenchi Lee’nin MWC’de yaptığı röportajda söylediğini belirtti. İlk 5G modem müşterileri cihazlarını Çin’de piyasaya süreceklerini de açıklamışlardı.

Lee, insanların bu yıl ilk 5G akıllı telefonlarını satın alırken, alıcılar için hala net bir faydası olmadığını belirtti.

“5G aygıtları olsa bile, ne olmuş?” dedi. “Pazarın ve ekosistemin uygulamalarının 5G teknolojisinin son kullanıcılara getirebileceklerinden gerçekten faydalanması biraz zaman alacak.”