Kulvar Haber

ABD ile F35 geriliminde Son Dakika gelişmesi!

ABD ile F35 geriliminde Son Dakika gelişmesi!
11 views
10 Nisan 2019 - 13:48

F35’lerle ilgili ABD’den gelen tehditvari açıklamaların iki ülke arasındaki dostluğa zarar verdiğini söyleyen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “ABD Türkiye’ye Patriot sistemi satma garantisi vermedi. ABD, Patriot satmak isterse alırız. Ama satmazsa ikinci bir S-400 alabiliriz” dedi.

TÜRKİYE’NİN NATO ÜYELİĞİ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, katıldığı özel bir TV kanalında ABD ile yaşanan F-35 gerilimi ve diğer gündem maddelerine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.  Çavuşoğlu, “ABD, Türkiye’ye Patriot sistemi satma garantisi vermedi. ABD Patriot satmak isterse alırız. Ancak acil ihtiyaç var. Ben ihtiyacımı elbet bir yerden karşılayacağım. F- 35 olmazsa, ihtiyacım olan uçağı almak durumundayım. O zaman kimse, ‘Başka yerden alamazsın’ diyemez. ABD’nin Patriot satma garantisi yok, satmazsa ikinci bir S-400 alabiliriz” şeklinde konuştu.

“TÜRKİYE’NİN NATO ÜYELİĞİNİ SORGULAMAK YANLIŞ”         

İhtiyaç halinde gerekli uçağı müttefiklerden almayı tercih ettiklerini de belirten Çavuşoğlu, “ABD ziyaretimiz faydalı geçti. S-400’ü neden almak zorunda olduğumuzu açıkladıktan sonra, ‘Böyle olduğunu bilmiyorduk’ dediler.  Ayrıca  S-400 hava savunma sistemi, NATO’yla çelişmez. NATO uzmanları, S400’lerin tehdit olup olmadığını araştırsın.Türkiye’nin NATO üyeliğini sorgulamak yanlıştır” dedi.

ABD PATRİOT SATARSA ALINACAK

“PATRIOT VERECEKLERİNİN GARANTİSİ YOK”    

Çavuşoğlu, “S-400’lere acil ihtiyacımız var, neden kullanmayalım? Bu kadar parayı kozmetik bir ürün için vermiyoruz ki.. Patriot vereceklerinin garantisi yok. Pompeo’nun kendisine de sordum, ‘Patriot satma garantisi veriyor musunuz?’ diye, ‘Hayır’ dedi.  ABD Patriot satarsa alırız, ama satmazsa ikinci bir S-400 ya da başka bir hava savunma sistemi alabiliriz. Ama bizim acil ihtiyacımız var, bulunduğumuz yer gül bahçesi değil. ABD’den tehditvari açıklamalar, dostluğa zarar vermektedir” açıklamasını yaptı.

“DÖRDÜNCÜ F-35 TÜRKİYE’YE TESLİM EDİLDİ”

Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“F-35 ya da Rusya yapımı uçakları var. F-35 olmazsa ben yine ihtiyacım olan uçağı başka bir yerden almak durumundayım. Ta ki kendi uçağımı üretene kadar. ‘F-35 ortaklığından Türkiye’yi çıkarıyoruz’ demek yanlış. En kötü senaryoyu ortaya koyalım. Türkiye hiç olmadı başka yerden almak durumundayız. Varsayımlarla konuşmayalım. Çelişkili açıklamalar geliyor ama dördüncü F-35 de Türkiye’ye teslim edildi.”

“MÜTTEFİKLERİMİZDEN ALMAYI TERCİH EDERİZ”

“Onların Rusya düşmanlığı var. Onlar düşman diye bizim de düşman olmamız gerekmez. Egemen ülke olarak kararlarımızı veririz. Acil ihtiyacımız varsa, müttefiklerimizden almayı tercih ederiz. Sürekli yaptırımlardan bahsediyorlar. Bir terör örgütüyle işbirliği yaparak müttefikliğimize zarar veren onlar.”

“GÜVENLİ BÖLGE İÇİN BİZİM OLMAMIZ LAZIM”

“Pompeo görüşmede ‘Harekatın yıkıcı sonuçları olur’ demedi. Bir güvenli bölge oluşacak ve içinde biz olmayacağız! Bunun gerçek anlamda güvenli bölge olabilmesi için bizim olmamız lazım. Biz kimseyi dışlamıyoruz. Sınırımızın öbür tarafında terör örgütü var ve bu örgütler bizim için tehdit oluşturmakta. Burada gerçek anlamda güvenli bir bölge oluşturmamız gerekiyor.  Türkiye’nin de buna öncülük etmesi gerekiyor. Burada oluşacak yapının başında Türkiye’nin olması son derece doğaldır. İçinde olmadığımız bölgede biz kendimizi güvende hissetmeyiz.”

ABD – TÜRKİYE ARASINDA KARŞILIKLI ZİYARET İSTEĞİ

“TRUMP, GELMEK İSTEDİĞİNİ SÖYLEDİ”

“(Erdoğan-Trump arasında) Telefon görüşmeleri oluyor. Karşılıklı ziyaret konusunda Sayın Trump gelmek istediğini söyledi. Sayın Cumhurbaşkanımızın da ABD’ye ziyareti olabilir. Yanlış anlamaların giderilmesi ve pozitif gündeme odaklanılması açısından bu tür ziyaretlerin önemini gördük.”

“RUSYA İLE TAM MUTABAKAT İÇİNDEYİZ”

“Ziyarette İdlib muhtırasına mutabık kaldığımızı teyit ettik. Gerginlik ve çatışmaların süreci riske atacağının farkındayız. Rusya da farkında. Radikal savaşçılara karşı birlikte bir şey yapılması konusunda da mutabıkız. Rusya ile tam bir mutabakat içerisindeyiz. kendilerinden rejimin ihlallerini durdurmalarını da Sayın Cumhurbaşkanımız istedi. YPG/PKK bugüne kadar bütün ülkelerden faydalanmak istedi. Ruslar da terör örgütleriyle Kürtleri ayırt etmeye çalışıyor. Doğru bir yaklaşım. Oradaki azınlıkların hepsine zulmeden terör örgütünden bahsediyoruz. PKK konusunda Rusya’nın hassasiyet gösterdiğini biliyoruz. Bölgedeki istikrarı sağlamak Rusya’nın da işine geliyor. Suriye’de üsleri var. Hem Rusya, hem Türkiye Suriye’nin toprak bütünlüğü konusunda çok hassas. YPG PKK Suriye’yi bölmek istiyor.”

İSRAİL SEÇİMLERİ

“Seçim bitti, İsrail halkının iradesine herkes saygı duymalı. İktidara kim gelirse gelsin popülizmden vazgeçilmesi gerekiyor. İki devletli çözüm için İsrail’in adım atması gerekiyor. Barış için tek çözüm, iki devletli çözüm. Onun dışında hiçbir çözüm barış getirmez. İsrail saldırgan tutumundan vazgeçmeli. Seçim sonuçlarının başta Ortadoğu barış süreci olmak üzere bölgeye huzur getirmesi gerekiyor. Barış planının da iki tarafın değil, tüm dünya tarafından kabul edilmesi için objektif ve dürüst olmalı. ABD bugüne kadar İsrail’in tarafını tuttu. Şimdi seçimler bitti, aklı selimin hakim olması gerekiyor. Türkiye üzerine düşen katkıyı sağlar.”

“DEVRİM MUHAFIZLARINI TERÖR ÖRGÜTÜ İLAN ETMEK YANLIŞ”

“ABD’nin devrim muhafızlarını terör örgütü ilan etmesi, son derece yanlış bir karar. Devrim Muhafızları’nın Suriye’de yaptıklarını biz doğru bulmadık. İran’ın politikalarını da doğru bulmadık. Bir ülkenin resmi ordusunu terör örgütü ilan etmek son derece tehlikelidir. Siz YPG -PKK ile işbirliği yapacaksınız, sonra da kalkıp başka bir ülkenin resmi ordusunu terör örgütü ilan edeceksiniz.”

“SEÇİM SONUÇLARINI BEKLEMELİ VE KARARA SAYGI DUYULMALI”

“Yeniden sayımın herkesin huzurunda olması gerekiyor ve böyle de oluyor. Sonuçları beklemek ve nihai karara saygı duymak gerekiyor. YSK hangi kararı verirse, ona da herkes uymak durumundadır. Partimizin itirazları da yasalar çerçevesindedir. Bu sürecin işlemesine kimsenin itiraz etmemesi gerekiyor. AB’nin açıklamalarını objektif görmüyoruz.”