Kulvar Haber

ABD Meclisinde Gündem S-400 Füze Sistemleri

ABD Meclisinde Gündem S-400 Füze Sistemleri
22 views
31 Mart 2019 - 18:01

Türkiye’nin 2017 yılında Rusya’dan talep ettiği S-400 füze sistemleri sonrasında küresel seviyede sular ısınmaya devam ediyor.

ABD Meclisinde Gündem S-400 Füze Sistemleri
ABD Meclisinde Gündem S-400 Füze Sistemleri

NATO üyesi olan Türkiye’nin Rusya yapımı bir silah ve önleme sistemini alma isteği ve planı başta ABD olmak üzere diğer NATO paydaşlarını tedirgin ediyor. ABD ve Avrupa ülkelerinin baskılarına rağmen Türkiye geri adım atmadı.

Resmi açıklamalarda Rusya kanadında da Türkiye’den de olumsuz bir açıklama gelmedi. Buna göre iki ülke arasında varılan S-400 füze sistemleri tahsisi ve satışı anlaşması geçerliliğini korurken takvimde bir yandan işlemeye devam ediyor.

Bilindiği gibi Türkiye savunma sistemi karşılığı olarak 2 milyar dolarlık bir teminatı Rus tedarikçiye teslim etti. Normal takvim planlamasına göre sistemlerin Türkiye’ye Kasım 2019 döneminde kurulması bekleniyor.

Türkiye ve Rusya’nın yakın ilişkileri ve en sonunda silah sistemi tahsis anlaşması dünyada gündem olmaya devam ediyor.

NATO sistemlerinin tanımadığı ve düşman olarak algıladığı S-400 füze sistemleri ABD’nin başını çektiği NATO üyesi ülkeleri tedirgin ederken Türkiye’ye bu anlaşmadan vazgeçmesi yönünde baskılarını niteliyor.

S-400 füze sistemleri Gelirse F-35 Yok!

ABD Meclisinde Gündem S-400 Füze Sistemleri
ABD Meclisinde Gündem S-400 Füze Sistemleri

Demokrat Parti mensubu senatör Jeanne Shaheensenatoya Türkiye aleyhinde oldukça sert yatırımların olduğu bir kanun teklifi iletti.

Teklifte en dikkat çeken madde ise Türkiye’nin S-400 füze sistemleri almaktan vazgeçmemesi halinde, bir adet dahi olsa F-35 savaş uçağının Türkiye’ye teslim edilmemesi önerdi.

Türkiye’nin Rus yapımı S-400 ısrarı, bölgede ve dünyada suların ısınmasına neden oluyor.

Bilindiği gibi 2000’li yılların başından bu yana F-35 ortak savaş uçağı üretim mekanizması içinde ortak bir paydaş rolünde olan Türkiye, savaş uçaklarının teslim edilmesini beklerken olumsuz gelişmeler yaşanıyor.

İlk uçak grubunun Haziran 2019 tarihinde teslimi gereken F-35’lerde durumun nasıl gelişeceği merakla bekleniyor.

F-35’ler için gerekli ödemeleri ABD’nin ilgili yüklenici firması hesaplarına yatıran Türkiye, bir yandan da S-400 için gerekli ön ödemeleri tamamladı. Demokrat Parti senatörü tarafından verilen teklifle ya Türkiye S-400 füze sistemleri alımından vazgeçmeli ya da F-35’lerden.

Senatoda bulunan iki parti tarafından ortak olarak deklare edilen teklifte Rusya’nın NATO üyesi olan Türkiye üzerinden giriştiği oyunla, ABD’nin sahip olduğu savaş ve uçak teknolojilerine erişim sağlama olasılığının bulunduğu ve bununda küresel ve ulusal anlamda büyük risk olduğunun altı bir kez daha çizildi.

Savunma Sanayi Başkanı olan İsmail Demir tarafından yapılan açılmada;

  • S-400 füze sistemleri için kararlaştırılan teslim ile ilgili süreç takvimi Ekim 2019 da başlıyor,
  • F-35 savaş uçakları için ise planlanan takvim 21 Haziran 2019.

ABD kaynaklarında Rusya ve Türkiye arasında silah alışverişine kadar varan yakın ilişki ve iş birliğinin tedirgin edici boyutta olduğu belirtiliyor.

Ortak tasarı ile Türk Hükümetine yönelik olarak, aynı anda hem ABD hem de Rus kaynaklı silah teknolojilerine sahip olunamayacağının mesajı güçlü şekilde verilmek isteniyor.  

Senatör Shaheen tarafından yapılan açıklamada ise, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hayret verici seviyede S-400 füze sistemleri ısrarından vazgeçmesi önerilirken, bu tutum ve ilgilinin devam etmesi halinde bir adet dahi olsa Türkiye’ye F-35 uçağının verilmeyeceğini belitti.

S-400 Sistemine Karşılık Patriot Teklifi

  Türkiye Eylül 2017 tarihli anlaşma ile 2 adet S-400 batarya sisteminin alınması konusunda 2,5 milyar dolar karşılığında Rusya ile anlaştı. NATO yetkilileri ise bu anlaşma nedeniyle, Rusya’nın F-35 gibi yeni silah sistemlerinde casusluk yapabileceğini belirtti.

Bu gelişmeler üzerine ABD yönetimi de S-400 füze sistemleri alımından vazgeçmesi halinde Türkiye’ye 3,5 milyar dolar karşılığında 140 adet Patriot füze sisteminin verileceğini belirtti.