Kulvar Haber

ABD Uzay Kuvvetleri’nden “İranı Takipteyiz” açıklaması

ABD Uzay Kuvvetleri’nden “İranı Takipteyiz” açıklaması
8 views
27 Nisan 2020 - 12:14

ABD Uzay Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Jay Raymond, İran’ın kısa zaman önce askeri amaçla uzaya gönderdiği uyduyu takipte olduklarını belirtti.

ABD Uzay Kuvvetleri’nden Orgeneral Raymond, şahsi sosyal medya hesabı üzerinden İran’a takipteyiz mesajı verdi. Raymond’un paylaşımında şu ifadeler yer aldı: ” ABD Uzay Kuvvetlerine bağlı Pete Hava Üssü’ndeki 18’inci Uzay Kontrol Filosu, İran’ın fırlattığı ve ‘3U Cubesat’ olarak nitelediği Nour-01 uydusunu (SATCAT 45529) takip ediyor.”

İran’ın askeri amaçlarla uzaya gönderildiği bilinen uydusu ile ilgili ABD’de den başka ülkeler de tepki gösterdi. Aralarında İngiltere, Fransa gibi hükümetlerin olduğu ülkeler tarafından çeşitli nedenlerden dolayı İran’ın uzaya gönderdiği uydu ve uydu projesi büyük tepki topladı.

Peki, ABD ve İran arasında son durum ne… ABD, İran uydusunu takipte…

ABD’den casus uydu açıklaması: “İstihbarat yeteneği yok”

İran’ın uzaya fırlattığı uydusunun görüntü alma kabiliyeti de ülkeler arasında gerilime sebep oldu. Uydunun uzayda gerçekleştirebileceği faaliyetleri hakkında şüpheleri olduğunu belirten Raymond, Nour-01 uydusuna karşı inançsız olduğunu da şu sözlerle anlattı, “Aslında o uzaydan baş aşağı görüntü alan bir video kameradır, istihbarat toplama kabiliyeti yok.”

ABD Uzay Kuvvetleri’nden Orgeneral Raymond’un yanı sıra ABD Genelkurmay Başkan Yardımcısı Orgeneral John Hyten’da bazı açıklamalarda bulundu.

Geçen hafta İran’ın Dünya’nın yörüngesine gönderdiğini açıkladığı uyduya ilişkin konuşan Hyten, “Bu füzenin çok uzun mesafe katettiğini söyleyebilirim. Ancak uydunun uzaya ulaşıp ulaşmadığını söyleyemem” açıklamalarını yaptı.