Kulvar Haber

ABD’den Açıklama; Türkiye Büyük Elçisi…

ABD’den Açıklama; Türkiye Büyük Elçisi…
12 views
12 Mart 2019 - 13:10

ABD Başkanı Donald Trump’ın, Dışişleri Bakanlığı müsteşarlarından David Satterfield’i Türkiye Büyükelçisi olarak aday gösterdiği bildirildi.

Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamada, Trump’ın David Michael Satterfield’i Türkiye Büyükelçisi olarak atamak istediği belirtildi.

Sattefield; Halen ABD Dışişleri Bakanlığında Yakın Doğu İlişkilerinden sorumlu müsteşarı olarak görev yapıyor. Sattefield’ın Büyükelçi olabilmesi için Senatoda yapılacak oylamayı beklemesi gerekecek.

Trump yönetimi, ABD’nin eski Türkiye Büyükelçisi John Bass’ın yerine  bir atama yapmamıştı.

Orta Doğu’da görevlerde bulundu

ABD Başkanı Donald Trump’ın, Türkiye Büyükelçisi  olarak aday gösterdiği David Satterfield, ABD Dışişleri Bakanlığının kıdemli diplomatlarından biri olarak öne çıkıyor.

1980 yılından beri özellikle Orta Doğu’da birçok farklı görevde  bulunan Satterfield, 1954 yılında doğdu.

Hali hazırda ABD Dışişleri Bakanlığında Yakın Doğu İlişkilerinden  sorumlu müsteşar olarak görev yapan Satterfield, Türkiye, Rusya ve İran  arasındaki Astana sürecine ABD’nin gözlemcisi olarak katıldı.

Satterfield, eski Başkan Barack Obama döneminde ise Sina  Yarımadası’nda barışı korumakla yükümlü “Çok Uluslu Güç ve Gözlemciler”in genel  direktörü olarak görev yaptı. Satterfield, yine Obama döneminde 2013-2014  yıllarında Mısır’da geçici maslahatgüzar olarak bulundu.

George W. Bush döneminin Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’ın da  Irak’tan sorumlu kıdemli danışmanı olarak görev yapan Satterfield, Lübnan,  Suriye, Tunus, Suudi Arabistan Büyükelçiliklerinde de farklı birçok görevde yer  aldı.

 ABD Senatosunda geçmesi gerekecek

Satterfield’in Büyükelçi olarak göreve başlaması için ABD Senatosunda yapılacak oylamadan geçmesi gerekecek.

Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamada, Trump’ın Satterfield’i  Türkiye Büyükelçisi olarak atamak istediği bildirilmişti.

2017’de göreve başlayan Trump yönetimi, aynı yıl içinde Türkiye  Büyükelçisi John Bass’ı Afganistan Büyükelçisi olarak atamış, Bass’tan sonra  Türkiye’ye büyükelçi ataması yapılmamıştı.