Kulvar Haber

Abdullah Çatlı kimdir? Siyasi kimliği ve Susurluk kazası

Abdullah Çatlı kimdir? Siyasi kimliği ve Susurluk kazası
96 views
08 Mayıs 2019 - 21:59

Abdullah Çatlı kimdir? Çatlı, 1 Haziran 1956’da Nevşehir’in Çat Köyü’nde doğdu. Çatlı, beş çocuklu, esnaflıkla geçinen bir ailenin en büyüğüydü. En başta sempati ile yaklaştığı ülkücülüğe, ülkü ocaklarında Nihal Atsız’ın kitaplarını okuyarak gönül verdi. Yaşamı bu uğurda devam etti. Bu konuyu bir dava haline getirdi.  Davasında, Nihal Atsız`ı hep andı.

Abdullah Çatlı’nın Siyasi Kimliği,
Abdullah Çatlı kimdir?

Abdullah Çatlı kimdir? Siyasal manada etkin olduğu 1977-1996 yılları arasında Ülkü Ocaklarında aktif oldu. 1977 yılında Ülkü Ocakları Ankara İli Başkanlığına gelirken, 25 Mayıs 1978’de Ülkücü Gençlik Derneği genel başkan yardımcısı oldu.  Bir süre bu görevine devam eden Abdullah Çatlı’nın sonraları hukuksal mücadeleleri baş gösterdi.

23 Ağustos 1978’de cinayet faili olarak, Ankara 5.Sulh Ceza Mahkemesi’nde yargılandı. Sebebi, 11 Temmuz 1978’de Hacettepe Üniversitesi öğretim üyelerinden, Doç. Dr. Bedrettin Cömert’in öldürülmesiydi. Akabinde Sakarya’da tutuklandı. 

Aynı yıl içerisinde yine, Ankara’nın Bahçelievler semtindeki 7 TİP’linin öldürülmesi olayının sorumlusu olarak hakkında tutuklama emri çıkarıldı. Ancak bu emir, 4 yıl sonra gerçekleştirilebildi. İlerleyen aylarda, 12 Eylül Darbesi zuhur etmişken o, yurt dışına çıktı. Darbe ortamından kaçarak uzaklaşmış oldu.

Viyana ve Bulgaristan’da bir süre yaşadıktan sonra, 22 Şubat 1982’de İsviçre’de yakalandı. Üzerinde Mehmet Özbay adına düzenlenmiş, sahte bir pasaport vardı. Serbest bırakılmasının akabinde ilerleyen yıllarda 1983’te Paris’te MİT ile temas kurduğu ve ASALA’ YA karşı, MİT tarafından görevlendirildiği ortaya çıktı. Bu durum çok sonraları bazı belgeler ile kanıtlandı.

Abdullah Çatlı Mahkeme

Abdullah Çatlı, Fransa’da olduğu 1984 yılında, yine bir sahte pasaport ile yakalandı. Akabinde 7 sene ceza aldı. 16 Eylül 1985 Papa Suikastıyla ilgili tanıklık yaptı. Oral Çelik’in bu konuyla ilgisinin olmadığını ve Mehmet Ali Ağca’nın Bulgar ajanı olduğunu iddia etti.

Fransa’nın Abdullah Çatlı’yı, İsviçre’ye iade etmesinin ardından, 1990’da Bostadel Cezaevinden firar etti. 1993’de Türkiye’ye sahte pasaport ile girerken yakalandıysa da aynı yıl serbest bırakıldı. Türkiye Cumhuriyeti tarafından Abdullah Çatlı mahkeme sırasında yargılanmış olsa da hüküm giymedi. 

Abdullah Çatlı Susurluk

Abdullah Çatlı Susurluk Kazası olarak tarihi kayıtlara geçen, 1996 yılının 3 Kasım günü yaşanan trafik kazasında hayatını kaybetti. Araç içerisinde bulunan 4 kişiden yalnızca biriydi. Araçta yalnızca Sedat Edip Bucak sağ çıkarıldı. Gonca Us ve Hüseyin Kocadağ da kazada yaşamını yitirdi.  4500 kişinin katıldığı cenaze töreni Nevşehir’de yapıldı.

Ölümüyle ilgili tartışmalar hala sürmekte ve çeşitli komplo teorileri üretilmektedir.  Kaza yaptıkları araba freninin bozulmuş olması, bu teorilere zemin hazırlayan en büyük etmendir.