Kulvar Haber

Abdullah Kiğılı Kimdir, Hayatı, Abdullah Kiğılı Nereli?

Abdullah Kiğılı Kimdir, Hayatı, Abdullah Kiğılı Nereli?
653 views
14 Nisan 2019 - 0:18

Türkiye’nin hem giyim ve hem de futbol dünyasının yakından tanıdığı isimlerden biri olan Abdullah Kiğılı kimdir? Abdullah Kiğılı nereli? Sorularının cevaplarını ve daha fazlasını aşağıda bulabilirsiniz. Türkiye’nin dev giyim markalarından biri olan ve soyadıyla aynı ismi taşıyan Abdullah Kiğılı’nın hayatı, başarılı geçmişiyle herkesi kendine hayran bırakıyor.

Abdullah Kiğılı Kimdir?

Abdullah Kiğılı, ürettiği kaliteli elbiselerle öne çıkan Kiğılı markasının sahibi olup bir dönem Türkiye spor federasyonlarında da yöneticilik yapan isimlerden biridir. Çok kısada olsa bir zaman Futbol Federasyonu Başkanlığı yapan ünlü işadamı, Kayak ve Güneş Federasyonlarında da yöneticilik yapmıştır.

Abdullah Kiğılı Nereli?

İş insanı Kiğılı, aslen Bingöl Kiğı’lıdır. Kendisi Malatya doğumlu olan Kiğılı’nın dedesi Bingöllüdür. Kiğı ilmesi 1930 yılında Erzincan’a bağlıydı. Cumhuriyetin ilanından sonra Elazığ’a bağlanan yer, Bingöl il olduktan sonra ise Bingöl’e bağlanmıştır.

Abdullah Kiğılı’nın Hayatı

Kığılı erkek giyim markasının sahibi olan iş insanı, 20 Nisan 1943 yılında Malatya’da dünyaya gelmiştir. Dedesi Bingöllü olan Kiğılı’nın ailesinin Malatya’ya taşınmasının ardından kendisi Malatya’da dünyaya gelen iş insanı, henüz 9 yaşındayken ailesinin İstanbul’a taşınmasıyla birlikte kendini başarıya götürecek fırsatların karşısına çıkacağı şehre gelmiş oldu.

Kumaş Ticaretinden Dünya Markasına

Dede ve baba mesleği olan kumaş ticaretine lise yıllarında başlayan Kiğılı, küçük çaptaki bir kumaş dükkanından bir dünya markası çıkarmayı başaracak derecede azim dolu bir gençti. Sultan Hamam’da bulunan babasına ait kumaş dükkanında bir süre çalışarak, ticaretin inceliklerini çekirdekten öğrendi.

Babasının daha sonra üretime geçmeye karar vermesi, Abdullah için de önemli bir dönüm noktası oldu. Abdullah ve babası ilk olarak başladıkları gömlek üretiminde, kaliteli üretimi prensip haline getirmiş ve başarının ilk adımını küçük bir dükkanda atmışlardır.

1965 yılında soy isimlerini taşıyan gömlek markasının üretimine başlayan baba oğul, sonrasında erkek giyimi üzerine ağırlık vererek başta takım elbise ve palto olmak üzere farklı elbiseler üretmeye başladı. Abdullah Kiğılı işleri tamamen devraldıktan sonra kurumsallık yolunda önemli adımlar atarak, öncelikle markanın kurumsal kimliği üzerinde çalışmalar yapmaya başladı.

İstanbul’un en işlek caddelerinden biri olan İstiklal caddesinde 25 Ekim 1969’da ilk mağazası açılan Kiğılı erkek giyim markası, artık daha geniş kitlelere hitap etmeye başladı. Her geçen gün başarı çıtasını yükseltmesi, dönemin ve halen günümüzün en önemli Beymen erkek giyimin sahibi Osman Boyner’in dikkatinden kaçmadı. Boyner Abdullah Kiğılı’yı davet ederek, Beymen Beyoğlu mağazasında ortaklık teklif etti. Teklifi kabul eden Kiğılı, güçlü bir marka oluşturma yolunda çok önemli bir adımı da geride bırakmış oldu.

Kiğılı Konfeksiyon Fabrikasını 1980 senesinde kuran iş insanı, Almanya’dan fabrikasına getirttiği eğitmenler ile çalışanlarına nitelikli eğitimler verdi. Bu süreçte Hollanda ve Almanya başta olmak üzere farklı ülkelerin önemli giyim markalarına, fabrikasında fason işler yaptı.

Kiğılı Dev Bir Marka Oldu

1980’li yılların ortalarında, Kiğılı mağaza sayısını çoğaltma kararı aldı. Günümüze kadar gelinen süreçte Türkiye’nin farklı illerinde 300’ün üzerindeki bayiyle Kiğılı markası satılmaya başlandı. Ayrıca yurtdışında 20’den fazla mağazaya sahip olan Kiğılı Erkek Giyim markası, Türkiye’nin en önemli birkaç giyim markasından biri olduğu gibi dünyanın da önemli markaları arasında yer almayı başarmıştır.

Farklı alanlarda spor yöneticiliği de yapmış olan Abdullah Kiğılı, Fenerbahçe Spor Kulübü üyesi olup, evli ve 3 kız babasıdır.