Kulvar Haber

Adem Özköse kimdir?

Adem Özköse kimdir?
56 views
10 Mayıs 2019 - 13:46

Adem Özköse kimdir? Özköse’nin özel hayatı, eğitim hayatı, mesleği ve kitapları

Adem Özköse kimdir?

1978 yılında Samsun ilinin Çarşamba ilçesinde dünyaya gelmiş olan Adem Özköse, gazeteci ve yazardır. 7 çocuklu bir ailede büyümüştür. 6 kız kardeşe sahip olan Adem Özköse, ailenin en büyük çocuğudur.
Adem Özköse, dinine düşkün ve dinine uygun yaşayan bir kişiliktir. Evli ve 4 çocuk babası bir yazardır. Bir dönem hafızlık da yapmıştır.

Eğitim hayatı

Adem Özköse kimdir? Eğitim hayatı nasıl geçmiştir? Lise eğitimini Çarşamba İmam Hatip Lisesi’nde tamamlamıştır. Adem Özköse, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden mezun olmuştur. Gazetecilik hayatına 2004 yılında Vakit gazetesinde başlamıştır.

Adem Özköse mesleğiAdem Özköse kimdir?

Adem Özköse, Müslüman dünyası için son derece kritik ve önemli bölgelerde gazeteci olarak çalışmıştır. Arakan, Lübnan, Suriye, Gazze, Afganistan, Irak, Darfur, Moro ve Keşmir gibi kritik bölgelerde görev almıştır. 40’a yakın ülkede bulunmuştur.

Gerçek Hayat dergisi Ortadoğu temsilcisi olarak 2007-2011 yılları arasında Suriye Şam’da görev yapmıştır. Bir süre sonra Sancaktar isimli derginin kurucu üyeleri arasında yer almıştır.

Adem Özköse, Diriliş postasında da yazım çalışmaları gerçekleştirmiştir. Dünyanın birçok yerinde yaptığı çalışmalar belgesellere konu olmuştur. TRT olmak üzere birçok kanalda belgeseller yayınlanmıştır. Hilal tv için Rota adlı bir program hazırlamış ve sunmuştur.Adem Özköse yazdığı kitaplarla da çok sayıda okuyucuya ulaşmıştır. Kitapları birçok dile çevrilmiştir.

2012 yılında arkadaşı Hamit Coşkun ile birlikte Esat yanlıları tarafından kaçırılmıştır. Savaşın kirli yüzüyle yüz yüze gelen Adem Özköse, işkence görmediğini öne sürmüştür. 53 gün boyunca Hamit Coşkun ile aynı hücrede esir olarak bırakılmıştır. Arkadaşı olan Hamit Coşkun ilk zamanlar Adem Özköse’nin öldüğünü düşünmüştür. Şehir gazeteciliği yapmak yerine ateş hatlarına giderek çalışmalarda bulunmayı kendine görev edinmiştir.

Mavi Marmara Saldırısı

2000’li yıllarda Mavi Marmara‘daki gazetecilerden birisiydi. Gemiden getirdiği görüntülerle olayın iç yüzünü aydınlatmıştır. Milat gazetesinde de yazılar yazmıştır. Genç ve Hüküm dergilerinde de yazılar yazmıştır. Gerek düşünce tarzıyla gerekse kişilik yapısıyla başarılı bir gazetecidir. Cesaret ve azim ile perçinlenmiş bir başarı hikâyesine sahip bir yazardır. Genç nesillere İslam coğrafyasını anlatmak için yazılar yazmış ve kendini bu doğrultuda çalışmaya odaklamıştır.

Adem Özköse Kitapları 

Araştırmacı gazeteci yazar Adem Özköse yazdığı kitaplarla da dikkat çekmektedir. 

Adem Özköse kitapları arasında; Cennete otostop (2011,2017), Söz direnişçilerde (Söyleşiler,2011), Ümmet Coğrafyası (Gezi,2017), Seyyah(Gezi,2014),Rotamız Alem-i İslam (Gezi, 2017),Kaçak yolcu (Gezi,2017).

Adem Özköse, kendine has üslubu ve yazılarıyla ön plana çıkan bir yazar olma özelliği göstermektedir. Gittiği ülkelerde yaşadığı deneyimleri ve yaşadıklarını etkili bir dille anlatan değerli gazeteci yazarlarımızdan biridir.