Kulvar Haber

Adet Gecikmesi Nedenleri Neler? Neden Olur?

Adet Gecikmesi Nedenleri Neler? Neden Olur?
263 views
28 Eylül 2019 - 16:11

Kadınların hayat boyunca sıklıkla karşılaşacakları sorunlar arasında yer alan adet düzensizliği, farklı şekillerde ortaya çıkabilmektedir. Farklı olarak görülen düzensizliklerden biri de, adet gecikmesi olarak bilinir. Peki, adet gecikmesi nedenleri nelerdir? Adet gecikmesi neden olur? Bu tip adet düzensizliklerinin nedenleri hakkında kapsamlı bilgiler, aşağıda yer almaktadır.

Adet Gecikmesi Nedenleri Nelerdir? Neden Gecikme Yaşanır?

Stres

Regl gecikmesinin nedenleri arasında temel faktörlerden biri, kişinin yoğun strese maruz kalmaktadır. Stres insan vücudunun genel hormonal dengesinde, olumsuz etkileri bulunan bir nedendir. Beyinde hipotalamus bölgesi, adet dönemini düzenlemekle görevli farklı merkezlerin yer aldığı bir alandır. Yoğun stresin bu bölgeyi etkilemesi nedeniyle, adet düzensizlikleri ve dolayısıyla gecikme gibi sorunlar görülebilir.

Menopoz

Normal şartlarda, kadınlar genellikle 45-55 yaş arasında menopoza girmektedir. Ancak kimi kadınlar, bu yaş aralığından daha erken menopoz dönemine girebilirler. Adet gecikmesinin nedenleri arasında, menopozda sayılabilecek etkenlerden biridir.

Erken Yaşlarda Yeni Adet Olmaya Başlama

Kişinin erken yaşlarda adet olması da, gecikmenin nedenleri arasındadır. Genellikle erken yaşlarda yeni adet olmaya başlayan kimseler de gecikme daha sık görülebilmektedir. Ancak böyle bir gecikme, yaş ilerledikçe kendiliğinden düzene binebilecek bir durumdur.

Hastalıklar

Basit hastalıkların bile, vücudun genelini etkilediği bir gerçektir. Hormon dengesinde de farklılıklar oluşmasına neden olan kimi hastalıklar, adet gecikmesi yaşanmasının nedenleri arasındadır. Birçok hastalık, yumurtlamanın gecikmesine sebep olabilmektedir.

İlaçlar

Kullanılan ilaçların önemli bir kısmı, adet dengesinin bozulmasına sebebiyet vermektedir. ilacın dozunun ayarlanamaması, etkisi yüksek yeni ilaçların kullanılmaya başlanması gibi, ilaçlara bağlı birçok etken sayılabilir.

Kilo Problemleri

Regl gecikmesi nedenleri arasında genellikle düşük kiloya sahip olmak gösterilse de, ani şekilde kilo almakta vücudun dengesini bozarak gecikmenin görülmesine neden olabilir. Aynı şekilde hızlı zayıflamak da, gecikmenin nedenleri arasında yer almaktadır. Bunların dışında süreklilik halinde kadının vücut kilosunun normalin çok altında yer alması, gecikme sorunlarıyla sıklıkla karşılaşmasına sebeptir.

Yumurtalık Kistleri

Polikistik over sendromu adıyla bilinen yumurtalık kistleri, gecikmenin nedenlerinden biridir. Tedavi edilmemesi halinde adet gecikmesi daha sık yaşanacağı gibi, farklı sorunların görülmesine de neden olabilecek bir durumdur.

Hamilelik

Doğal olarak gecikmenin en temel nedenlerinden biri, hamilelik sürecidir. Aslında burada bir gecikme değil, gebelik süreci boyunca adetin tamamen kesilmesi durumu söz konusudur. Ki burada, telaşa yer verecek bir durum olmayıp, hamile kadınlarda adetin kesilmesi son derece olağan bir şeydir.

Triod Sorunları

Hipotiroidi veya Hipertiroidi gibi triod sorunlarının da, düzensizliklere neden oldukları bilinmektedir. Bu sorunların tedabi edilmeye çalışılması, sorunun ortadan kalkmasına da faydalı olacaktır.

Doğum Kontrol Hapları

Doğum kontrol hapları için adet gecikmesinde, ayrı bir parantez açmakta fayda var. Zira bu hapları kullanan  kişilerin, adet düzensizliklerine fazlasıyla şahit olmaktayız. Yumurtanın bırakılmasını ve gelişimini engelleyen haplar, düzensizliklere ve gecikmelere neden olmaktadır. Bu hapların kullanımının sonlandırmasıyla birlikte, kişinin adet döngüsünün düzene binmesi neredeyse 6 aylık bir süreci kapsamaktadır.

Kronik Hastalıklar

Bir yılı aşan kronik rahatsızlıklar, adet gecikmesinin nedenleri arasında yer almaktadır. Bu sağlık sorunlarının tedavi edilmesi, adet düzensizliğinin de 5-6 aylık süreçte düzene binmesini sağlayacaktır.