Kulvar Haber

Adnan Menderes kimdir? Siyasi hayatı ve neden asıldı ?

Adnan Menderes kimdir? Siyasi hayatı ve neden asıldı ?
42 views
04 Mayıs 2019 - 16:30

Adnan Menderes, 1 Ocak 1899 yılında Aydın’da dünyaya gelmiştir. Babası zengin toprak ağası çiftçi İbrahim Ethem Bey annesi ise Tevfik-a hanımdır. Ailesinin büyük çocuğuydu. Kız kardeşi melike küçük yaşlarda vefat etmiştir. 1. Dünya savaşından önce futbolla ilgilenmiştir. İlkokul eğitiminden sonra İzmir Amerikan kolejinde eğitim görmüştür. Yedek subaylık eğitimi görmüştür.

İstiklâl savaşına katılmış ve İstiklâl madalyası almıştır. İzmir’in tanınmış ailelerinden olan Evliya- zade Fatma Berin hanımla 22 Nisan 1994te dünya evine girmiştir. Bu evlilikten Yüksek, Mutlu, Aydın adında 3 oğlu olmuştur.

Siyasi Hayatı

1930 yılında Ali Fethi Okyar tarafından kurulan Serbest Fırkanın Aydın teşkilatını kurarak başına geçti. Serbest Fırka partisi kapatılınca CHP ye girdi ve 1931 yılında CHP Aydın milletvekili seçildi. 1945 yılında gündeme gelen Toprak Kanunu tasarısına şiddetle karşı çıktığı için partiden ihraç edildi.

1946 yılında Demokrat Parti’ den Kütahya milletvekili seçildi. 1950 seçimlerinde oyların çoğunluğunu alarak 10 yıl sürecek başbakanlık serüvenine atılmış oldu. Başbakanlık yaptığı bu 10 yılda Türkiye için yararlı olan birçok faaliyet gerçekleştirdi.

Adnan Menderes Neden Asıldı

Menderes hakkında en çok merak edilen konulardan birisi Adnan Menderes neden asıldı konusudur. 27 Mayıs 1960 yılında askeri cuntanın yönetimi ele geçirmek suretiyle yaptığı darbede tutuklanarak 9 ay yargılandıktan sonra idam cezasına çarpıtılmıştır. 17 Eylül 1961 yılında İmralı adasında idam edildi. Kendisine isnat edilen suçlardan bazıları şunlardır:

  • Ödenek paralarını kendi zimmetine geçirmek,
  • İstanbul’da yol yapma bahanesiyle insanların arazilerine el koyup ödemelerini yapmamak,
  • Üniversite basıp halka ateş açtırmak,
  • Muhalif partiden olan bazı milletvekillerinin seyahat özgürlüklerini kısıtlamak,
  • Kırşehir’in haksız yere ilçe yapılması,
  • Anayasayı ihlal etmek.
Adnan Menderes Neden Asıldı
Adnan Menderes Neden Asıldı

Menderes bu ve buna benzer suçlarla yargılanmış ve mahkeme sonucu bu suçları işlediğine dair karar verilip idam edilmiştir. İdamından sonra asıldığı ipin parası ailesinden tahsil edilmiştir.

Adnan Menderes Hakkında Bilinmeyenler

Tam adı Ali Adnan Ertekin Menderes’tir. Adnan Menderes hakkında bilinmeyenler denilince ilk olarak idam edilmeden önce yazdığı mektubun son sözleri aktarmak gerekir.” Hayata veda etmek üzere olduğum şu anda, devletim ve milletime ebedi saadetler dilerim. Bu anda, karımı ve çocuklarımı şefkatle anıyorum”. Adnan Menderes aynı zamanda bir hukukçuydu.

Menderes Yassıada da bulunduğu zaman zarfında şiddet görmüş, okuduğu Kuranı Kerime ve diğer kitaplara el koyulmuştur. Ayrıca Menderese tutuklu kaldığı süre içerisinde devamlı uyku halinde olması için uyuşturucu ilaçlar verildiği de iddia ediliyor.