Kulvar Haber

Afet İnan Kimdir? Anı ve Eserleri Nelerdir? Özel hayatı…

Afet İnan Kimdir? Anı ve Eserleri Nelerdir? Özel hayatı…
158 views
14 Mayıs 2019 - 22:43

Afet İnan Kimdir? Anı ve Eserleri Nelerdir? Özel hayatı… Afet İnan 1908 yılında Selanik’te doğmuştur. Babasının görevi nedeni ile birçok Anadolu şehrini dolaşmış ve eğitimini farklı yörelerde sürdürmüştür. Babası orman memuru olarak görev yapmakta idi. Balkan Savaşları neticesinde, Selanik’ten Anadolu’ya göç etmişlerdir. Anadolu’da bulundukları sırada, orman müfettişi olarak görev yapan babası, daha ileride milletvekili olmuştur.

Afet İnan Kimdir?

Afet İnan, bu sırada Bursa’da öğretmen okulunu bitirmiş, 1925 yılında gencecik bir öğretmen olarak, göreve başlamıştır. İlk görev yeri de İzmir’de  bulunan    Reddi-i İlhak İlkokulu’dur. Atatürk ile ilk karşılaşması da bu döneme denk gelir. Görev yaptığı İzmir’de Okulu ziyaret eden Atatürk ile tanışmış, ailesinin Selanik’ten gelmiş olması, Atatürk’ü etkilemiştir.

Geleceğe dair, mesleğinde ilerlemek istemesi, dil öğrenimi için, Atatürk’ün İsviçre’ye göndermesine neden olacaktır. Lozan Şehri’nde Fransızca öğrenip, yeni görev yeri olan Ankara’ya atanmıştır. Tarih öğrenimi ardından, çeşitli okullarda tarih öğretmenliği yapmıştır. 1940 yılında Rıfat İnan ile yaptığı evlilikten, Arı ve Demir adında kızı ve oğlu olmuştur.

Afet İnan’ın Sosyoloji Alanındaki Çalışmaları

Afet İnan sosyoloji tahsilinden önce, pek çok okulda tarih öğretmenliği yapmıştır. Sırasıyla, Ankara Musiki Cemiyeti’nin öğretmen yetiştiren okulunda, Ankara Kız Lisesi’nde görev yapmıştır. Yurtdışında bulunduğu sıralarda, bazı kitaplardaki Türklere ait nitelendirmeleri aşağılayıcı bulmuştur. Bu yüzden, yeni bir tarih kitabı yazmak için, Atatürk tarafından görevlendirilmiştir.

1939 yılında, Cenevre Üniversitesi’nde Yakın Çağ Tarihi, tahsili yaparak, sosyoloji alanında çalışmalar yapmıştır. Sosyoloji alanında doktorasını da bu dönemde bitirmiştir. Bu tarihten sonra da Ankara Fen Fakültesi, Eczacılık Fakültesi ile Kara Harp Okulları’nda derslere girmiştir.

Afet İnan’ın Anı ve Eserleri Nelerdir?

Afet İnan anı eserleri konusunda pek çoğu Atatürk ile ilgilidir.1985 yılında vefat eden ünlü tarihçi ve sosyolog, geride çok kıymetli eserler bırakmıştır. Yetmiş yedi yıllık hayatında Türk Tarihi’ne çok sayıda eser kazandırmıştır. Başlıca eserleri şunlardır:

  • Türkiye Tarihi
  • Mimar Sinan’ın hayatının tanıtıldığı kitabı
  • Eski Mısır’a ait medeniyetlerle ilgili kitabı
  • Atatürk ile ilgili tarihi anıların bulunduğu kitabı
  • Tarihten bu yana Türk Kadını ile ilgili görev anlatımı
  • Atatürk’ün el yazılarının derlendiği kitabı
  • İzmir’de 1923 yılında gerçekleşen, İzmir İktisat Kongresi ile ilgili araştırma kitabı
  • Türkiye’nin İlk Beş Yıllık Sanayi Planı adlı eserleri bulunmaktadır.

Afet İnan’ın Atatürk ile ilgili pek çok anısı bulunmaktadır. Atatürk, tarihi çalışmalarda Afet İnan’a bazı görevler vermiştir. Eski Türk tarihinin araştırılması ve genç nesle anlatılması gerekmekte idi. Bu konuda, birçok eser yazan Afet İnan, yakın Türk Tarihi’nin ilk kadın tarihçisi olarak ta önem taşır.