Kulvar Haber

Afife Jale kimdir? Sanat hayatı ve özel hayatı,ödülleri

Afife Jale kimdir? Sanat hayatı ve özel hayatı,ödülleri
44 views
15 Mayıs 2019 - 15:06

Afife Jale kimdir? Sanat hayatı ve özel hayatı,ödülleri…Tiyatro sahnelerinin önemli isimlerinden biri olan Afife Jale, 1902 yılında İstanbul’da doğmuştur. Afife Jale, tiyatro sahnesine ilk çıkan Müslüman Türk kadını olma özelliğine sahiptir.

Afife Jale kimdir? Özel hayatı…

Dr. Sait Paşa’nın torunu olan Afife Jale, 1918 yılında İstanbul Kız Sanayi Mektebi’nde okuduğu sıralarda Darülbedayi’de öğrenci alımı için açılmış olan sınavı kazanmıştır. Babası Hidayet Bey tarafından Afife Jale’nin oyuncu olması hafiflik olarak görülse de Afife Jale, bir yıl süre ile ısrarlı ve düzenli bir şekilde tüm provalara katılmaya devam etmiştir.

Afife Jale, Jale takma ismini kullanarak, Kadıköy’de ki Apollon Tiyatrosu’nda sahnelenen Emel rolüne çıkmıştır. Bu oyun öncesinde Afife Jale’nin sahneye çıkmaması için tiyatroya gelen polis yöneticilere uyarıda bulunmuştur. Afife Jale’nin bir hafta sonra yeniden Tatlı Sır isimli oyunda sahneye çıkması üzerine polis, kendisini tutuklamak istemiş ve oyuncu Kınar hanım tarafından tiyatronun arka bahçesine kaçırılmıştır. Ardından Afife Jale’nin Odalık oyunun da oynadığı sırada polis tarafından tiyatro basılmış ve bu sefer de makine dairesinde kaçırılmıştır.

Afife Jale, babasının dışlamasına, götürüldüğü karakolda hırpalanmasına ve karşısına çıkan tüm olumsuzluklar karşısında sinirleri zayıflamıştır. Suriyeli bir eczanenin Afife Jale’ye yapmış olduğu morfin iğneleri sonucunda alışkanlık kazanmış ve bir morfinman olmuştur.

Oyunculuk hayatı

Mustafa Kemal Atatürk tarafından 1923 yılında Türk kadının sahneye çıkma yasağı kaldırılmıştır. Ve nihayet Afife Jale, özgür bir şekilde sahneye çıkmaya ve oyunculuk yapmaya başlamıştır. Afife Jale’nin yaşadığı tüm olumsuzluklar ve sıkıntılar şiddetli baş ağrıları yaşamasına ve git gide bozulan sağlığının yanı sıra uyuşturucu bağımlısı olması da tiyatroyu bırakmasına sebep olmuştur.

Afife Jale, ünlü bir ses sanatçısı olan Selahattin Pınar ile 1929 yılında evlenmiştir. Ancak Afife Jale’nin rahatsızlığı yüzünden evliliği uzun sürmeyerek, 1935 yılında boşanmışlardır. Yaşadığı tüm zorluklara karşı direnerek, sahneye çıkmaya devam etmiştir. Ancak morfin bağımlılığı ve yaşadığı zor günlerin baskısı ile tiyatroyu bırakan Afife Jale, yatırıldığı Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde henüz 39 yaşında iken hayatını kaybetmiştir.

Afife Jale Sözleri

Türk tiyatrosunun ve Türk kadının en güçlü sesi olan Afife Jale sözleri arasında Tiyatro varsa ben varım yer almaktadır. Afife Jale, sahneye çıkan ilk Müslüman Türk kadını olma özelliğine sahiptir. Ancak sahneye çıkmak için verdiği mücadele aslında hiç kolay olmamıştır.

Afife Jale Kitap

Kendisi hakkında yazılmış olan kitaplar arasında yani Afife Jale kitap denildiğinde Osman Balcıgil tarafından kaleme alınmış olan Nefesi Tutku Olan Kadın Afife Jale isimli kitap akla gelmektedir. Osman Balcıgil tarafından biyografik olarak kaleme alınmış olan roman, okuyucunu bir asır kadar önceye götürerek, sanat ve tiyatro tarihimize ışık tutmaktadır.

Afife Jale Ödülleri

Afife Jale ödülleri Yapı Kredi tarafından organize edilmekte ve bu etkinlik 1996 yılında başlatılmıştır. İlk Müslüman Türk kadın tiyatro oyuncusu olan Afife Jale’nin anısına her yıl 28 Nisan günü düzenlenmektedir.