Kulvar Haber

Termal turizmin merkezi Afyon’da gezilecek yerler

Termal turizmin merkezi Afyon’da gezilecek yerler
160 views
15 Nisan 2019 - 18:33

Afyon Termal Turizmin Adresi! Hitit İmparatorluğu’ndan başlayarak Frigler, Lidyalılar, Persler gibi birçok uygarlığa ev sahipliği yaptığı medeniyetlerin izlerini taşıyan Afyonkarahisar’dır.

Milyonlarca yılda oluşmuş mağaraları sayesinde tabiatın bize sunduğu güzellikleri barındıran Afyon, yolculukların durak noktası olmanın çok ötesinde bir şehirdir. Afyon’a gittiğiniz zaman, şehrin size bir mola noktasından çok daha fazlasını sunduğuna şahit olursunuz.

Afyon Termal Turizmin Adresi Gezilecek Yerler? Tarihi ve Yemekleri
Afyon Termal Turizmin Adresi Gezilecek Yerler? Tarihi ve Yemekleri

Kurtuluş Savaşı’nın simgesi olan şehirlerden biri olan Afyon, geçmişinde pek çok savaşa tanık olmuştur.

Afyon; Marmara, İç Anadolu, Akdeniz ve Ege bölgelerinden gelen karayollarının kesiştiği noktada yer almaktadır.

Ayrıca dört ayrı demiryolu hattının birleştiği noktada bulunması da ayrıcalıklı bir konumda yer almasını sağlamaktadır.

Afyon Termal turizmdeki yıldızı her geçen gün parlayanmerkeze 60 km mesafede yer alan Zafer Havalimanı’nın açılması ile şehre ulaşım daha da kolay hale gelmiştir.

Afyon’da gezilecek ve görülecek yerler

Afyon Antik Kentler

Antik kentler şehrin görkemli tarihini yansıtmaktadır. Tarihi Hititlere kadar dayanan Afyon’da birçok antik yerleşim alanına ait kalıntılar günümüze kadar ulaşmıştır.

Bu antik kentlerin ilki Emirdağ ilçesinde bulunan ve ilçe merkezine yaklaşık 13 km mesafede yer alan Amorium Antik Kenti’dir. Antik kentlerden bir diğeri ise İhsaniye ilçesinde yer alan turistlerin en merak ettiği yerlerden biri olan Döğer Ören Yeri’dir.

Bu antik kentte mezar odaları ve kilise kalıntıları yer almaktadır. Roma döneminin ikinci büyük kenti olan Apameia’yı, Eski Tunç Çağı’ndan itibaren yerleşim yerlerinden biri olan Synnada’yı ve Ephesus’tan sonra gelen Hellen antik kenti gibi tarihi yerleri gezebilirsiniz.

Afyon Camiler

Afyon’un en büyük ibadet mekânı 7 yüzyıldır ayakta olduğu bilinen Afyon Ulu Camii’dir. Caminin en önemli özelliği ise içindeki kırk direktir.

Gedik Ahmet Paşa tarafından yaptırılan İmaret Camii ise 1472 yılıyla tarihlendirilen bir camidir. 1593 yılında yapılan ve ismini bulunduğu Mısrı Mahallesi’nden alan Mısri Camii ise görülmesi gereken ibadet mekânlarından biridir.

Afyon Tarihi Kiliseler

Afyon çok eski bir yerleşim yeri olduğundan dolayı camiler kadar kiliselerin de sayısı oldukça fazladır. İhsaniye Döğer Kasabası’na yaklaşık 4 kilometrelik mesafede yer alan Memeç Kaya Kilisesi mutlaka görülmesi gereken kiliselerden biridir.

Aynı şekilde ilçede yer alan Ayazini Kilisesi de görmeniz gereken bir başka kilisedir. Bir başka kilise ise İscehisar ve Bayat ilçesinin arasında yer alan Eğerli Kaya Kilisesidir.

Afyon Kaplıcaları

Termal turizm yönünden önemli bir yere sahip olan Afyon, Turizm Bakanlığı tarafından Turizm Merkezi olarak ilan edilmiştir.

İl merkezine 21 km mesafede yer alan Gazlıgöl Kaplıcaları ile radyoaktivite bakımından Türkiye’de ilk sırayı alan Sandıklı Hüdai Kaplıcaları en çok rağbet gören kaplıca bölgeleridir.

Adını Ömer Dede olarak anılan bir yatırdan alan Ömer Kaplıcası ve tarihi çok eskilere dayanan Heybeli Kaplıcası da birçok kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

Kaplıca bölgeleri daha çok sonbahar ve kış aylarında ziyaret edilmektedir. Geleceğin termal başkenti olarak anılan Afyon, sağlık turizminin kilit noktalarından biridir.

Afyon doğal mağara oluşumları

Afyon aynı zamanda mağaralarıyla da dikkatleri üzerine çeken bir bölgedir. Kimi duvarlarında oluşan buzlarla sıra dışı bir görünüme sahip Buzluk Mağarası, 1700 metre yükseklikte orman içerisinde bulunan Kurt İni Mağarası ve Kuzu İni Mağarası en çok bilinen mağaralar arasında yer almaktadır.

Afyon şehitlikleri

Şehrin birçok noktasında Afyon Kocatepe’de yaşanan Büyük Taarruz ’un izlerine rastlamak mümkündür. Afyon’da yer alan Başkomutanlık Milli Parkı ve Anıtkaya Şehitliği mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir.

Afyon Karahisar Kalesi

Tarihi Hititlere kadar uzanan ve toplam 226 metrelik yüksekliği olan Karahisar Kalesi, hem tarihiyle hem de sahip olduğu manzarasıyla şehrin simgelerinden biridir.

Afyon’un tarihi güzellikleri

Afyon’un tarihi güzelliklerinden biri olan Arkeoloji Müzesi, mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Müzede Tunç Çağı’ndan bugüne kadar uzanan zaman diliminde yer alan 5000 yıllık eserler sergilenmektedir. Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere İsmet İnönü, Fevzi Çakmak Paşa gibi önemli isimlerin konakladığı ve karargâh olarak kullandığı Zafer Anıtı ile Zafer Müzesi şehrin en önemli merkezlerindendir.

Afyon yerel lezzetleri ve yemekleri

Zengin mutfağıyla bir lezzet noktası olarak kabul edilen Afyon’da ne yenmeli diye sorulunca ilk olarak akla, meşhur Afyon kaymağı ve Afyon sucuğu gelmektedir. Ziyaretçilerine farklı tatları bir arada sunan zengin Afyon mutfağı hamuru, sebzesi ve etiyle de adından söz ettirmektedir.

Afyon, birbirinden özel tatlarıyla her damağa hitap eden renkli ve zengin bir mutfağa sahiptir. Afyon’da lezzetli yemekler yiyebileceğiniz birçok restoran yer almaktadır.

Afyon yöresel yemekleri olarak bilinen yemekler ise; Afyon böreği, patlıcanlı musakka, düğülü yaprak sarması, mercimekli bükme, haşhaşlı katmer, çullama köfte ve zürbiyedir. Ayrıca şehir merkezinde yer alan restoranlarda kebap çeşitlerini de deneyebilirsiniz.