Kulvar Haber

Agatha Christie Kimdir? Özel yaşamı, kitapları ve sözleri

Agatha Christie Kimdir? Özel yaşamı, kitapları ve sözleri
35 views
14 Nisan 2019 - 1:21

Agatha Christie Kimdir? Özel yaşamı, kitapları ve sözleri… Tam adı Agatha Mary Clarissa Miller olan yazar, 15 Eylül 1890 yılında İngiltere’de dünyaya geldi. Güneybatı İngiltere’de yer alan Torquay şehrinde doğan Christie, İngiltere’nin orta sınıf ailelerinden birine mensuptu. Babası, Amerikalı bir borsacı olan Frederick Alvah Miller, yazar henüz 11 yaşında iken ölünce, onu annesi büyüttü.

Başlarda okula gitmeyi reddeden Chritie, evde kendi kendine okuma ve yazmayı öğrenmişti. Büyük oranda annesinden aldığı eğitimle hayata başlayan yazar, aile dostları olan Eden Philpott’ın teşvikiyle yazmaya başlayarak ilk yazısı olan “Çölde Kar” yazısını ortaya çıkardı.

16 yaşında Paris’te piyano eğitimi alan ve oldukça başarılı bir piyanist olan Christie, utangaçlığı nedeniyle sahnede piyano çalmayı reddetti. 1.Dünya Savaşı yıllarında hemşirelik yapan Agatha Christie dünya genelinde tanınan bir yazar olarak 85 yaşında İngiltere’de ölmüştür.

Agatha Christie Kitapları

Agatha Christie, kendisini dünya çapında meşhur bir yazar yapan dedektiflik ve suç romanları ile tanınmıştır. Kendisine “Suçun Kraliçesi” unvanı verilmesine neden olan pek romanı bulunan Christie, yazarlık kariyeri boyunca; 66 suç romanı, 13 tiyatro oyunu, 154 kısa öykü ve 6 romantik roman şeklinde eserler vermiştir. Ancak onu, kendisiyle çağrışım yaptıran romanları, dedektiflik konulu romanlarıdır.

Bunlar içerisinde en çok bilineni, bizzat kendisinin nefret ettiğini söylediği dedektif karakteri Hercule Poirot’tur. Ayrıca meşhur cinayet romanlarını güçlü hayal gücü ve bir dönem eczacı ve hemşire olarak çalıştığı eski mesleğinden almaktadır. Cinayet romanlarında kurbanlarının zehirlenmesi ve zehirler hakkındaki bilgisini buradan aldığı söylenmektedir. Agatha Christie kitapları dünya genelinde 50’ye yakın dile çevrilmiş ve 70 ülkede 2 milyardan fazla satmıştır.

Agatha Christie Sözleri

Agatha Christie sözleri en az romanlarındaki karakterlerin ağzından olduğu kadar, bizzat kendi röportajlarında da oldukça çarpıcıdır. Örneğin, İngiltere maliyesine yazdığı kitaplar üzerinden daha fazla vergi ödememek adına, yılda sadece bir kitap yazmasının yeterli olacağını söylemiştir. Ayrıca ikinci kocası bir arkeolog olan yazar, bir kadın için en doğru kocanın bir arkeolog olacağını çünkü kadın yaşlandıkça kocasının ona olan ilgisinin artacağını söylemiştir.

Doğu Ekspresi Cinayeti

Doğu Ekspresinde Cinayet Agatha Christie’nin en meşhur cinayet romanlarından biridir. Yazar, hayatının bir döneminde Türkiye’ye gelmiş ve İstanbul’da bulunmuştur. Bu esnada bu romanını yazan yazar, romanında doğudan batıya doğru hareket eden bir trende gerçekleşen bir cinayeti konu almıştır. Yakın zamanda beyazperdeye de uyarlanan bu romanda, meşhur dedektif Hercul Poirot ana karakterdir.