Kulvar Haber

Ahmet Arif kimdir? Eğitim ve özel hayatı, sanat hayatı, eserleri

Ahmet Arif kimdir? Eğitim ve özel hayatı, sanat hayatı, eserleri
20 views
16 Mayıs 2019 - 18:09

Ahmet Arif kimdir? Eğitim ve özel hayatı, sanat hayatı, eserleri… 23 Nisan 1927’de Diyarbakır Hançepek semtinde doğan Ahmet Arif yaşamını şiirlerine yansıtabilen az sayıdaki şairden birisidir.

Ahmet Arif kimdir?

Annesi Kürt, babası Kerkük kökenli olan şair, çok küçük yaşta annesini kaybeder. Doğum adı Ahmet Hamdi Önal’dır. Babasının memur olması nedeniyle çocukluk çağı tayinler nedeniyle taşınarak geçer. Türkçe dışında Arapça, Kürtçe ve Zazaca dillerini de çok iyi bilirdi. 

Eğitim Ve Özel Hayatı 

Okuma yazmayı ilkokuldan önce öğrenen Ahmet Arif, ilkokulu Siverek’te, ortaokulu Urfa’da liseyi ise yatılı olarak Afyon’da tamamlar. Afyon’da liseye başlasa da Diyarbakır Lisesi’nden mezun olur. Ankara Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Felsefe Bölümü’ne kaydolur ancak siyasi nedenlerden okulu bitiremez. 1967’ye gelindiğinde Aynur Hanım ile evlenir ve 1972’de oğlu Filinta dünyaya gelir. Oğlunun doğumu Ahmet Arif için büyük bir olaydır, tam iki yıl boyunca oğlunun nüfus cüzdanını kalbinin üzerinde taşır. 2 Haziran 1991’de kalp krizi geçirerek aramızdan ayrılan şairden geriye unutulmayacak şiirler kalır. 

Sanat Yaşamı 

Ahmet Arif henüz lise çağında şiir yazmaya başlar. 1940’ta, “Seçme Şiirler Demeti Dergisi”nde yayımlanan şiirinden çok küçük bir telif ücreti bile kazanır. 1940-1955 yılları arasında çeşitli dergilerde şiirleri yayınlanır. Cemal Süreya ve Nazım Hikmet’i çok severdi. Şiirleri toplumsal olayları, insanlığı ve kardeşleri konu alır. Aşk ise Ahmet Arif’in kaleminden bambaşka bir bakış açısı ile süzülür. Şiirlerinde hapiste geçirdiği zamanların da izleri vardır. 

Ahmet Arif Kitapları 

Ahmet Arif denildiği zaman kitaplardan değil bir kitaptan bahsedilebilir. Hasretinden Prangalar Eskittim adlı kitap şairin tek kitabıdır. 1968 yılında yayınlanan bu kitap edebiyat dünyasında büyük bir yankı uyandırır ve günümüze kadar onlarca baskı yaparak gelir. O yıllarda yazdığı şiirleri günümüz şairlerini ve şiirlerini halen etkilemektedir.

Leylim Leylim – Ahmed Arif’ten Leylâ Erbil’e Mektuplar 1954-1959 -ve 1977’de Son Bir Mektup- adlı kitap ise yazarın ölümünden çok yıllar sonra basılır. Ahmed Arif’in Leyla Erbil’e yazdığı mektuplardan oluşan bu kitap hem yazarın duygularını yansıtır, hem de dönemim edebiyat tarihine dair çok önemli bilgiler içerir. Ahmet Arif kitapları arasında sayılabilecek bir başka eser ise Cemal Süreya’ya Mektuplar kitabıdır. Yazarın Cemal Süreyya’ya yazdığı mektupların bir kısmı bu kitapta yayınlanır. 

Ahmet Arif Eserleri 

Ahmet Arif eserleri yazdığı tek kitaptan çıkar. Kitaba adını veren şiir olan Hasretinden Prangalar Eskittim en çok bilinen eserlerinden bir tanesidir. Terk Etmedi Sevdan Beni, Ay Karanlık, Akşam Erken İner Mahpushaneye, Maviye Çalar Gözlerin, Adiloş Bebenin Ninnisi, İçerde gibi şiirlerinin hepsi bu kitaptadır. Ahmet Arif’in şiirleri bir dönem sonrasında sadece şiir olmaktan çıkar ve usta müzisyenlerin elinde unutulmaz şarkılara dönüşür.