Kulvar Haber

Ahmet Davutoğlu kimdir? Nerelidir, siyasi hayatı ve kitapları                                            

Ahmet Davutoğlu kimdir? Nerelidir, siyasi hayatı ve kitapları                                            
75 views
20 Nisan 2019 - 16:26

Ahmet Davutoğlu kimdir? Nerelidir, siyasi hayatı ve kitapları…

Ahmet Davutoğlu kimdir?

Konya’nın Taşkent ilçesinde doğan Ahmet Davutoğlu’nun doğum yılı 26 Şubat 1959’dur. Türkiye’nin cumhurbaşkanlığı görevini yapan Davutoğlu annesini 4 yaşındayken kaybetti. Babasıyla İstanbul’a taşındı ve babası ikinci evliliğini yaptı. İstanbul’da İlkokulu iki farklı okulda okudu ve yeni annesini oldukça çok sevdi. Yine ortaokulu İstanbul’da üniversiteyi,  Boğaziçi’nde Ekonomi ve Siyaset Bilimi okuyarak bitirdi. Yüksek lisansını Kamu Yönetimi alanında doktorasını da Siyaset Bilimi ve Uluslar arası İlişkiler alanında tamamladı.

1990 yılında Malezya İslam Üniversitesi’nde bölüm başkanı olarak atandı ve ailesiyle birlikte buraya yerleştirerek, yaşamaya devam ettiler. 1995 yılında 4 yıllık bir süreyle Marmara Üniversite’sinde doçent unvanı ile akademisyen olarak çalıştı. 1999 yılında Beykent Üniversitesi’nde çalışmaya başlayarak, bir takım görevlerde bulunmuştur. Öncelikle Abdullah Gül’ün ve sonra Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığında danışman olarak çalıştı. Bu dönemde aktif rol oynayarak, Avrupa ile yakın temaslar kurdu.

Ahmet Davutoğlu Siyasi Hayatı                                            

Abdullah Gül ve dönemin cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in ortak isteği ve yayımlanan karara göre büyükelçi, 2009’da ise Dışişleri Bakanı olarak çalıştı. Her alanda bilgi sahibi olan ve kendini gösteren Ahmet Davutoğlu, İngilizce, Almanca ve Arapça bilgisiyle yeteneğini kanıtladı. Bunun yanında birçok akademik dilde makalesini eğitim hayatına sundu. Eşi Sare Davutoğlu ile evliliğinden Memnune, Sefure, Mehmet ve Hacer adında çocukları oldu. Dışişleri Bakanı olarak görevini sürdürürken Konya AKP milletvekili olarak 2011’de meclise girdi.

2014 yılında cumhurbaşkanının Recep Tayyip Erdoğan olmasıyla AKP koltuğu boşaldı. Erdoğan tarafından aday gösterilen Ahmet Davutoğlu, 1 hafta içinde AKP genel başkanı seçildi. Mecliste yapılan oylama sonucunda 1 hafta sonra görevine başladı. 7 Haziran 2015 seçimlerinde hükümeti kurmakla görevlendirildi. AKP, CHP koalisyonu olamaması nedeniyle görevini iade etti. 12 Eylül’de yeniden yapılan kongrede tekrardan AKP genel başkanı seçildi. 1 Kasım seçimlerinden sonra genel başkan olan Ahmet Davutoğlu, Erdoğan tarafından yeniden hükümeti kurmakla görevlendirildi. 17 Kasımdaki kurulan 64. Kabine 24 kasım 2015 yılında kabul edildi. 5 Mayıs’ta parti başkanlığından ve başbakanlıktan istifa etti. 22 Mayıs 2016 yılında AKP yeniden genel başkan seçimlerine gidiyordu. Kongreye yeniden çağrılan Ahmet Davutoğlu, bunu kabul etmedi.

Ahmet Davutoğlu Kitapları

Hayatı oldukça siyasi geçen Ahmet Davutoğlu kitapları ile gençleri aydınlatmayı hedeflemiştir. Bu kitaplardan bazıları;

  • Stratejik Derinlik
  • Küresel Bunalım
  • Tarihe Kayıtlar
  • Alternatif Paradigmalar

Ahmet Davutoğlu Kardeşleri

Ahmet Davutoğlu’nun kardeşlerinin sayısı altı adettir. Kardeşlerinin isimleri ise;

  • Meymune Babaoğlu
  • Perihan Demiray
  • Mustafa Davutoğlu
  • Hatice Evci
  • Fahrünnisa Erdem
  • Ayşe Çalık