Kulvar Haber

Ahmet Emin Yalman kimdir? Gazetecilik kariyeri ve kitapları

Ahmet Emin Yalman kimdir? Gazetecilik kariyeri ve kitapları
27 views
17 Mayıs 2019 - 17:14

Ahmet Emin Yalman kimdir? Gazetecilik kariyeri ve kitaplarıAhmet Emin Yalman Türk eski gazetecilerdendir.

Ahmet Emin Yalman kimdir?

1888 yılında Selanik’te doğan Yalman Selanik Askeri Rüştiye’sinden sonra İstanbul’da 1907 yıllarında İstanbul Alman Lisesi’nde okumuştur. Üniversite hayatını Columbia Üniversitesi Felsefe bölümü üzerinden devam ettirip tamamlamıştır.  

Felsefe doktoru olarak Türkiye’ye dönüş yaptıktan sonra Ziya Gökalp’ın yanında staj yapmaya başlamıştır. Daha sonraki senelerde Mektebi Mülkiye’de dört yılı aşkın bir süre sosyoloji dersleri vermiştir.  1. Dünya Savaşının devam ettiği dönemde İttihat ve Terakki Cemiyeti mensupları ile birlikte Malta adasına sürgün edildi.

Ahmet Emin Yalman Gazetecilik Kariyeri

Gazeteciliğe 1907 yılında Sabah gazetesinde başladı. Sonrasında dönemin popüler gazeteleri olan Yenigün ve Tanin gazetelerinde çalışmaya ve yazılarını yayınlamaya devam etti. Tanin gazetesi Yalman için hayatının dönüş noktası oldu. Tanin gazetesinde çalıştığı yıllarda cepheleri dolaşıp, savaş muhabirliği yapmıştır. Savaşı bu denli yakından görmek siyasi görüşünün oluşmaya başlamasına sebep oldu.

Savaşın bittiği ve yeni devletin kurulduğu dönemde diğer iki arkadaşı ile birlikte Vatan gazetesini kurdu. Bir dönem sonra Vatan gazetesi hükümet tarafından kapatıldığında, Yalman yabancı şirketlerde temsilci olarak işe başladı. Bu dönemlerde batıya olan hayranlığı hat safhalarda idi.

Ahmet Emin Yalman ödülleri

Daha sonrasında tekrar gazetecilik yapmak isteyen Ahmet Emin Yalman, kendi gazetesini çıkarmaya başladı. Kaynak gazetesi ve daha sonrasında çıkardığı Tan gazetesinde batının demokrasi ve diplomasi sistemlerine duyduğu hayranlığı tekrar gazetelerinde anlatmaya başlayan Yalman’a, gazetesinde yayınladığı  bir yazısı üzerine bir buçuk yıl kadar hapis cezası verildi.

Tahliye zamanı geldiğinde yazısını beğenen Amerika’nın California ve Georgia Üniversiteleri kendisine üstün cesaret ödülü vermiştir. Bundan 7 yıl kadar sonra 1967 senesinde de Türkiye’de Devlet Kültür Armağanı ile ödüllendirilmiştir.

Ahmet Emin Yalman Atatürk

Ahmet Emin Yalman Atatürk ile çeşitli röportajlar da yapmıştır. Gazetecilik geçmişi başarılarla dolu bir gazetecidir. Ünlü gazeteci, bir Malatya gezisi sırasında daha 17 yaşında olan bir lise öğrencisi tarafından silahlı saldırıya uğramıştır. Bu saldırının arkasında Necip Fazıl ve daha birçok yazarın olduğunu düşünen Yalman, bu yazarların uzun dönem cezaevinde kalması için ifade vermiştir.

Geri kalan hayatı boyunca gazeteciliğe devam eden Ahmet Emin Yalman 1972 yılında İstanbul’da ölmüştür.

Ahmet Emin Yalman Kitapları

Ahmet Emin Yalman’ın birçok eseri vardır. Eserleri Türkçe, İngilizce ve Almanca dillerinde yazılmıştır. En bilinen Ahmet Emin Yalman kitapları şunlardır.

  • The Development of Modern Turkey as Measured bu Its Pres
  • Die Türkei
  • Gerçekleşen Rüya
  • 4-Havalarda 50,000 km
  • Yarının Türkiye’sine Seyahat

Bunlara ek olarak Naziliğin İç Yüzü, Turkey in My Time, San Francisco’da Neler Gördüm gibi eserleri de vardır.