Kulvar Haber

Ahmet İnam kimdir?Ahmet İnam Kariyer Hayatı

Ahmet İnam kimdir?Ahmet İnam Kariyer Hayatı
28 views
18 Mayıs 2019 - 12:47

Ahmet İnam kimdir?Ahmet İnam Kariyer Hayatı… Prof. Dr. Ahmet İnam 1947 yılında dünyaya gelmiştir.

Ahmet İnam kimdir?

Ahmet İnam kimdir? Ahmet İnam nereli diye sorulduğunda Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Eğitim Hayatı

ODTÜ Elektrik Mühendisliği bölümünü 1971 yılında tamamlamış ve sonrasında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü 1972’de tamamlayarak doktorasını yapmıştır. Lisans ve doktora zamanlarında Eski Yunanca ve Latince derslerini takip ederek bilgi edinmeye çalışmıştır. Bu derslere yoğun bir ilgi göstermiştir.

Ana bilim dalı Sistematik Felsefe mantık ve yan dal olarak Eski Yunan Edebiyatı olmak üzere 1980 yılında doktora sınavları çok iyi puanlarla tamamlayarak hayatını başarılı bir şekilde devam ettirmiştir. Doktorasını tamamlamak üzerine tezini “Edmund Husserl’de Mantığın Yeri.” konusunda gerçekleştirmiştir.  

Ahmet İnam Kariyer Hayatı

Ahmet İnam, Beşeri Bilimler Bölümü’nde asistanlık görevini 29.09.1980 tarihinde üstlenmiştir. Bu bölümde 05.11.1980 yılında öğretim görevlisi görevini üstlenerek bu bölümde başarılarını sürdürmüştür. Daha sonraki yıllarda yardımcı doçent ve doçent görevlerini üstlenmiştir.

15.07.1981 tarihinde Sistematik Felsefe ve Mantık ana biliminde yardımcı doçent olan Ahmet İnam, 21.10.1983 yılında doçentlik görevini yapmıştır. Başarılarını çok hızlı bir şekilde yaşayan Ahmet İnam, verilen görevleri tam anlamıyla gerçekleştirmiş ve bulunduğu mevkiden yükselmesi çok kolay bir şekilde gerçekleşmiştir.

Ahmet İnam başarılarına devam ederken 1989 yılında ana bilimde profesörlüğe ve daha sonra Felsefe Bölüm Başkanlığına yükselmiştir. Ahmet İnam, Felsefe Bölüm Başkanlığını 1994-2000 yılları arasında 6 sene sürdürmüştür. Yükselme basamaklarını hızlı bir şekilde devam ettiren Ahmet İnam, 2003 tarihinden beri ODTÜ Felsefe Bölüm Başkanlığı görevini sürdürmektedir.

Ahmet İnam Nereli?

Ahmet İnam 1947 Afyonkarahisar Sandıklı doğumludur. Afyonkarahisar’ın güzide beldelerinden, doğayla iç içe olan Sandıklı ilçesinde uzun yıllar yaşamıştır. Ahmet İnam üniversite yıllarında yoğun çalışmalar sonucu büyük bir başarı hikâyesi oluşturmuştur. Mantık, felsefe, felsefe tarihi, bilim teorisi, ahlak felsefesi gibi konularda yoğun çalışmalarını sürdürerek insan psikolojisi üzerindeki bilim, din, kültür, sanat gibi etkilerin incelenmesini sürdürmektir.

Ahmet İnam, kendisini sadece felsefe yönünden değil insan ilişkilerini kuvvetlendirecek diller yönünden de geliştirmiştir. İngilizceyi çok iyi kullanabilen Ahmet İnam, bunun yanı sıra Fransızca, Almanca, Eski Yunanca ve Latince dilleri üzerinde çalışmalar yaparak bu yazılarla işlenmiş kitapların takibini gerçekleştirebilmektedir.

Ahmet İnam, sürdürdüğü hayat boyunca Altın Portakal Kültür ve Sanat Vakfı’nın seçici kurul üyeliğini gerçekleştirmiştir. Aynı zamanda Elektrik Mühendisliği Dergisi’nin yayın kurulu üyeliğini gerçekleştirerek burada da katkılarını sürdürmüştür. Şu zamanda hala farklı dergi ve kurula destek vererek hayatına üretken bir insan olarak devam etmektedir.