Kulvar

Ahmet Uluçay kimdir? Ahmet Uluçay Hastalığı ve Ölümü

10.244 views
07 Haziran 2019 - 17:29
Ahmet Uluçay kimdir? Ahmet Uluçay Hastalığı ve Ölümü

Ahmet Uluçay kimdir? Ahmet Uluçay hastalığı ve ölümü, Ahmet Uluçay belgeseli, Ahmet Uluçay kitap kitapları…

Ahmet Uluçay kimdir?

Kütahya’nın Tavşanlı ilçesine bağlı Tepecik Beldesi’nde dünyaya gelen Ahmet Uluçay’ın sinema ile ilk tanışması 1960 yılında köyüne gelen bir seyyar sinema ile olur. Karşısına çıkan bu büyülü dünya Uluçay’ı derinden etkiler. Henüz on iki yaşında iken yakın arkadaşı İsmail Mutlu ile sinema makinesi yapmak için çalışmaya başlar. 1992 yılına gelindiğinde ilk filmi olan “Optik Düşler”i kendi imkânları ile çeker.

1994’te 6. Ankara Uluslararası Film Festivali’ne “Optik Düşler” ve “Koltuk Değneklerinden Kanat Yapmak” isimli filmleri ile katılır. Sinemadan kazanç elde edemeyen Ahmet Uluçay geçimini sağlamak için inşaat işçiliğinden kamyon şoförlüğüne kadar birçok işte çalışır. Adının ‘’Köylü Yönetmen’’e çıkması ise yaptığı işlerden dolayıdır. Ahmet Uluçay röportaj sırasında “Ben köylü yönetmen değilim, köyde yaşayan bir yönetmenim.” diye bir demeç verir. 

Ahmet Uluçay Belgeseli 

Ahmet Uluçay’ın “Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak” filmi 26. Montpellier Akdeniz Filmleri Festivali’nin büyük ödülle döner ve aynı film İstanbul Film Festivali’nde “En iyi film” seçilir. San Sebastian Film Festivali’nde ise en iyi ikinci ödül olan Altın Deniz Kabuğu’nu alır. Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak aslında Uluçay’ın kendi öyküsünü anlattığı ilk uzun metrajlı filmidir.

İsmail Hakkı Taslak, Kadir Kaymaz ve Boncuk Yılmaz’ın başrollerinde oynadığı film bir köyden kasabaya çıraklık yapmak için giden iki gencin sinema tutkusunu anlatır. Film 40’a yakın ödül alır. Film bir çeşit Ahmet Uluçay belgeseli niteliği taşır ve yönetmen hakkında çekilen diğer belgesellere de kaynak olur.

Ahmet Uluçay Kitap 

Yönetmen kimliği ile tanınsa da edebiyatçı tarafı da kuvvetli olan Uluçay şiirde yazardı. Ahmet Uluçay kitap denilince ilk akla gelen eser ise Sinema İçin Bunca Acıya Değer Mi? Günce – Ahmet Uluçay olur. Bu eser yönetmenin 2000-2004 yılları arasında büyük bir titizlik ile yazdığı günlüğünden derlenmiştir. Bu kitap yönetmenin kendi kitabı sayılsa da arkasından kendisi için yazılan incelemelere de kaynak olmuştur. Özellikle içindeki sinema sevgisi ve bu uğurda yaptığı fedakârlıklar sinema tarihi için önemli bir dönüm noktasıdır. 

Ahmet Uluçay Hastalığı ve Ölümü 

Ahmet Uluçay 30 Kasım 2009’da tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirir. Ahmet Uluçay hastalığı beyin tümörüdür. Beyin tümörü be zatürree ise ünlü yönetmenin ölüm nedenidir. Uluçay’ın iki çocuğu vardır. Ölümünden sonra yönetmen ile ilgili belgesel, panel ve söyleşi çalışmaları yapılmıştır. 2007’de başladığı “Bozkırda Deniz Kabuğu” adlı filmini ise hastalığı nedeniyle tamamlayamamıştır. 

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

BSthWS-Cq6kWmIwuu2T7QQsdrwIFHM_PrFaaNozzCzs