Kulvar Haber

AK Parti’nin İstanbul itirazı! Ali İhsan Yavuz açıkladı

AK Parti’nin İstanbul itirazı! Ali İhsan Yavuz açıkladı
10 views
17 Nisan 2019 - 14:59

AK Parti’nin İstanbul itirazı.Ali İhsan Yavuz açıkladı. Ali İhsan Yavuz, AK Parti’nin olağanüstü itirazda bulunduğu İstanbul seçimlerine yönelik bir basın toplantısı düzenledi.

AKP’li Ali İhsan Yavuz, “Hiçbir seçimde olmadığı kadar usulsüzlük var. Sandık kurullarında, hatta seçim kurullarında birileri cezayı müeyyideleri göze alarak bir şeyler yaptı. 24 Haziran öncesi başlayan bir kurgu var. Kayıt dışı aktörler var, organize bir iş. Bu iş, FETÖ’nün aktif rol aldığını gösteren işaretlerle dolu” iddiasında bulundu. Yavuz, “Kim olursa olsun, bu işlere imza atanlar hakkında suç duyurusunda bulunacağız” dedi.

“HİÇBİR SEÇİMDE OLMADIĞI KADAR USULSÜZLÜK VAR”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, AK Parti’nin olağanüstü itirazda bulunduğu İstanbul seçimlerine yönelik bir basın toplantısı düzenleyerek, “Hiçbir seçimde olmadığı kadar usulsüzlük var. Sandık kurullarında, hatta seçim kurullarında birileri cezayı müeyyideleri göze alarak bir şeyler yaptı. Sandık başkanları gözünü kararttı. İyileri tenzih ediyorum, ama on binlerce kişinin hata yapması mümkün değil. Seçim kurulunda her şeyi göze alıp bir şeyler yapmış olunduğunu ifade eden hususların varlığına işaret ediyoruz” iddiasında bulundu.

“FETÖ UNSURLARI İŞİN İÇİNDE Mİ?”

Yavuz, “FETÖ unsurları bu işin içinde mi?” sorusunu da, “FETÖ’den ihraç edilen 12 kişi, sandık başkanlığında rol almıştır. 9’u sandık başkanı, 3’ü de memur üye olarak. FETÖ’den ihraç edilenlerin yakınları, sandık görevlisiydi. Bunların önemli bir kısmı kamu görevlisi değildir. Biz o günden sonraki yöntemlere baktığımızda, bu iş sanki onların aktif rol aldığını gösteren işaretlerle dolu. Sonraki süreçte de buna yönelik refleksler var” şeklinde yanıtladı.

“KAYIT DIŞI AKTÖRLER VAR”

Yavuz, “Kayıt dışı aktörler var, bu iş organize bir iş. Bu iş sadece CHP’ye gönül verenler tarafından yapılacak bir iş değil. CHP de bu işin içinde olmadığını gösteren adımlar atsın istiyoruz. ‘Seçimi şaibeli hale getirelim’ diyen birileri, başkalarının tetikçiliğini yapanlar da bu işin içinde. CHP heyecan içerisinde , bunları görebilecek halde değil. Aslında ayağına kurşun sıkıyor. Seçim güvenliği hepimize lazım. İstanbul’u alsaydık bile, bunu takip etmek boynumuzun borcudur” açıklamasını yaptı.

“SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ”

Ali İhsan Yavuz, “YSK’nın kararı herkesi bağlar. YSK,  olumlu da olsa, olumsuz da olsa bir karar verirse, atacağımız adımlar var. Bunları tek tek belirleyip suç duyurusunda bulunacağız. Kim olursa olsun, bu işlere imza atanlar hakkında suç duyurusunda bulunacağız. Ayrıca yeni yasal düzenlemelere de ihtiyaç var diye düşünüyorum” dedi.

“FATİH PORTAKAL’IN PAYLAŞTIĞI VİDEO’DA NE VAR?”

Yavuz, “Fatih Portakal da, ‘Pot üstüne pot kırmaya devam’ diye bir video paylaşmış. Ben basın açıklaması yapıyorum ve sonra aşağıya iniyorum basın mensupları bana bazı şeyler soruyor, cevap veriyorum. Basın mensuplarının bir kısmı dışarıda kalmış. ‘Arkadaşlar özür dilerim. Farkı söyleyip gidecektim’ deyip gidiyorum. Bunda ne var? Sanki biz düzmece bilgi, belge hazırlıyoruz gibi yansıtmanın anlamı ne? Bunu Fatih Portakal da alıntılıyor ve öyle yansıtıyor. Aklım durdu” diye konuştu.

“YÜZDE 10’U SAYILDI”

YSK’nın sisteminden kaynanan bir sorun olduğunu düşünmediklerinin altını çizen Yavuz, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Maddi hataların düzeltilmesini istedik. Ardından geçersiz oyların sayılmasını istedik. Bütün oyların sayımını istedik ama 4 ilçenin tamamında, 2 ilçede de birer bölgede izin verildi. 5 bin 594 geçersiz oy AK Parti lehine düzeltildi. Geçersiz oyların tamamı sayıldı ve maddi hata yoluyla neleri düzeltebileceğimiz konusunda kafa yorduk ama tüm sandıkların sayımı konusunda yüzde 10’a tekabül eden bir sayım gerçekleşti.”

“Gün gün aradaki farkın nasıl eridiğini gösterebilirim. 1 Nisan’da 29 bin 408 oy farkı var diye CHP açıkladı. YSK da 27 bin 889 gibi CHP’nin önde olduğunu gösteriyordu. Bizim iddiamız da ‘Biz öndeyiz’ şeklindeydi. Yüzde 10’un sayıldığını düşünürsek bizim haklılığımız ortaya çıkıyor. Sandıkta hiçbir şey olmadıysa bu kadar oy düştü. Biz ‘Kesinlikle bir şeyler oldu’ diyoruz.”

“SEÇİM İŞLERİ YOLSUZLUĞU YAPILDI”

“Kabul edelim, bizim de bir parça kusurumuz olabilir. Fakat ortada kanunun dışına çıkan, bizim denetleyemeyeceğimiz, fark edemeyeceğimiz bir takım kanunsuz işlemler yapıldı diyoruz. Ben CHP’nin tavrını kesinlikle anlamıyorum. ‘Bu işi baştan sona CHP kurguladı, bu usulsüzlüğü yaptı’ iddiasında değilim. CHP’ye de düşen bu kanunsuz işlemleri takip etmesidir.”

“Biz bu sistemi ayıklayamazsak bundan sonraki seçimlere ilişkin herkesin kafasında soru işareti kalır. Bu iş CHP’ye yarasın diye yapıldı. Sırf Ekrem İmamoğlu’na yarasın diye bu kadar şüpheyle seçimin arkada kalmasına hiçbir partinin gönlünün razı olmaması gerekir. Kanunsuzluk, usulsüzlük, seçim işleri yolsuzluğu yapıldı.”

“19 BİN 623 KİŞİ ŞÜPHELİ”

“Biz seçim sistemine güveniyoruz. Burada olan seçim sistemiyle alakalı değil. Kamu görevlisi olmayan 19 bin 623 kişi var. Görev yapmasına engeli olan, kamudan ihraç edilen 12 kişi, emekli olan, görevden uzaklaştırılan 32 askeri personel var. Belediyede SSK’lı çalışanlar var, diğer şirketlerde çalışanlar var, Bağ-Kur’lu olan var. Biz sandık başkanları üzerinden yürütülen organize usulsüzlük olduğunu düşünüyoruz. Yoksa bu kadar rakamı kimse bulmayı düşünmezdi. Kimse engeli olan birilerini sandık başına yerleştirmezdi.”

“10 BİNE YAKIN SAYIM DÖKÜM CETVELİ SORUNLU”

“Bir iddiada bulunuyoruz; bu seçimlerin belkemiğini sandık sayım döküm çizelgeleri oluşturur. Bütün sistem sandık başkanları üzerinden yürüyor. Kamu görevlisi değilse, o torbaları ne yapıyor? Seçimden sonra da, sayımdan sonra da bu işin temelini sayım döküm cetvelleri oluşturuyor. Kanun ve genelge çok net. İki üye çeteleyi alır, sandık başkanı okur, iki üye tik atmaya başlar. Bunlar karşılaştırılır. İki üye arasında çelişki varsa bir kez daha okunur. Bunun olmazsa olmazları var. Mühür, barkot, imza, rakamlar yazılmış, çentikler olmuş olacak.”

“Sayım döküm cetvellerinde acayip hatalar, eksikler var. Bunlar müşterek, kasıtlı ve organizeli yapılmıştır. Mühürsüz oy adedi 5 bin 388’dir.  694’ü imzalıdır, 294’ü boştur, 498 tanesi eksiktir, bin 335 tanesinde bir takım eksiklikler söz konusudur. Sandık adedi kadar sayım döküm cetveli var. 62 bin 560 adedin biri torbalara, biri seçim kuruluna gönderiliyor. Seçim kurulu tarıyor ve partilere söylüyor. Torbayı açıyorsunuz sayım döküm cetveli yok, imza yok, mühür yok, isim yok. Bunlar doğru mu? 10 bine yakın sayım döküm cetveli sorunlu.”

“OY KULLANAN KISITLILAR NEDENİYLE 4 YERDE SEÇİMLER YENİLENECEK”

“Her seçimde ileri sürülen, seçimin iptali için başvurulan yöntemdir. Hiçbir seçimde böyle sandık başkanı usulsüzlüğü olmamıştır. Hiçbir seçimde sayım döküm cetvellerine dayandırılan usulsüzlük olmamıştır. Bir CHP’li yetkili, ‘Kısıtlıların oy kullandığını nasıl biliyorsunuz’ diyor. İptal edilen 4 yer var. Burada da bunlara dayandırılmıştır. Daha çok kısıtlıların oy kullanması söz konusu olmuş. Burada zikredilenler 2 bin 308 kısıtlı mahkeme kararı var.”

“Mahkeme kararı olmayan yüzde 40’tan fazla zihinsel engelli var. Bin 229 ölü, 236 yerleşim yeri cezaevi olmasına rağmen seçmen listesinde yer alanlar. Buradakilerinin hiçbirinin karşılığında oy kullanamaz şerhi yoktur. Bir de kayıplar oylar var. Ataşehir’de 34 oy pusulası yok. Kadıköy’de 24 oy pusulası yok. Yaklaşık 100-150 oy pusulası yok.”

BÜYÜKÇEKMECE TARTIŞMASI

“Büyükçekmece’de seçimin yenilenmesi için olağanüstü bir itirazımız var. Büyükçekmece Belediyesi’nde Mehmet Özgür Samanlar isimli bir işçi, ilçe nüfus müdürlüğünde görevlendiriliyor 28 Mart 2017’de. Bu iş son anda başlatılmadı. Benim kişisel tahminim, 24 Haziran öncesi başlayan bir kurgu, çalışma var. Bu işler adeta teamülden, bilerek, isteyerek, kurgulayarak yapılmıştır.”

“24 Haziran seçimlerinde en fazla 1 milletvekiline etki edebilirlerdi. Ama ne kadar atımlık barutu varsa, İstanbul’da el değiştirelim, bir zaaf ortaya çıkaralım dediler. Bunu sadece bir yerin kurgulaması mümkün değildir. Bu işin beyin takımına ilişkin çok konuşmamızda fayda var. Bu beyin neresiyse, orası bütün güçleri birleştirmeyi becermiş. Yasal, gayriyasal yapılanmalardan istifade etmiş. Bu işin içinde birçok gayriyasal oluşumlardan görevlendirilenler olduğunu düşünüyorum. KHK ile ihraç edilenlere nasıl görev verildi? Bunun suçlusu AK Parti mi, bunun suçlusu CHP mi? Seçim kurulları araştırılsın.”

“SEÇİMİN YENİLENMESİ GEREKİYOR”

“Burada çok net bir organize usulsüzlük, çok net seçim işleri yolsuzluğu var. Gerçekten İstanbul seçimleri şüphelidir. Bu şüpheyi, şaibeyi, usulsüzlüğü arındırmakta en önemli görev YSK’nındır. Bizim yaptığımız CHP’nin yaptığı ile aynı şey değildir. Bizim yaptığımız, belgeyi, bulguyu derleyip sunmaktır. Anayasa’nın 79’uncu maddesine göre, seçimlerden önce ve sonra seçimlere dönük seçim yolsuzluklarını, şikayet ve itirazları karara bağlamak YSK’nın görevidir. Son söz de YSK’ya aittir.”

HABER-ÖZLEM YILMAZ