Kulvar Haber

Akdeniz’in incisi Alanya’da gezilecek yerler nereleri?

Akdeniz’in incisi Alanya’da gezilecek yerler nereleri?
38 views
05 Nisan 2019 - 2:46

Akdeniz’in İncisi Alanya’da Gezilecek Yerler: Antalya’nın en gözde tatil mekanlarından biri olan Alanya, tarihi ve doğa güzellikleriyle yerli ve yabancı misafirlerini ağırlamaktadır. Mağaraları, tarihi yapıları, müzeleri, plajları ile gezebileceğiniz birçok mekân bulunmaktadır.

Doğal güzellikleri ve muhteşem coğrafyası açısından sadece Antalya’nın değil Türkiye’nin gözde tatil yerlerinden biri olma özelliğine sahiptir.

Alanya gezi rehberi

Akdeniz’in İncisi Alanya’da Gezilecek Yerler
Akdeniz’in İncisi Alanya’da Gezilecek Yerler

Alanya gezilecek yerler listesi bakımından oldukça zengin bir tatil yöresidir.

Alanya Kalesi

250 metre yüksekliğine sahip kale Alaaddin Keykubat tarafından kayalık bir yarımadanın üzerine yaptırılmış müthiş bir mimariye sahiptir. 83 kuleye sahip olan kale camilere ve lahitlere e sahipliği yapmaktadır. Ayrıca Alanya kalesi Türkiye’nin tek Selçuklu kalesi olma özelliğine sahiptir.

Alanya Damlataş Mağarası

Alanya gezilecek yerler arasında olan Damlataş Mağarası, büyülü görüntüsü ile tekrar tekrar gitmek isteyeceğiniz yerlerdendir. Mağara doğal oluşum sonucu meydana gelmiştir ve 1948 yılında Alanya İskelesi yapımı esnasında keşfedilmiştir.

Alanya Kızıl Kule

1950 yıllarında onarılarak ziyarete açılan Kule, limanda yer almaktadır. Alanya’nın sembolü olarak bilinen kule, Alaaddin Keykubat döneminde inşa edilmiştir. 5 katlı Kızıl Kule sekizgen mimarisiyle turistlerin ilgi odağıdır.

Dim Mağarası

Yerli ve yabancı birçok turiste ev sahipliği yapan Alanya gezilecek yerler arasındadır Dim Mağarası, 360 metrelik alanı ile ziyarete açıktır. 18 derecelik sabit sıcaklığa sahip mağaranın çevresi çam ormanları ile kaplıdır. Türkiye’nin en güzel mağaraları arasında yer alan Dim Mağarasının tarih öncesi çağlardaki yaşantıya ev sahipliği yaptığı düşünülmektedir.

Alanya Tophane

Alanya Tophane
Alanya Tophane

Tophane, hemen yanında bulunan Tersaneyi korumak amacı ile Selçuklular döneminde yapılmıştır. Tophane denize 10 metre yükseklikte bir kayada yer almaktadır.

Fosforlu Mağara

Gece ve gündüz muhteşem yansımaları ile güzel bir görüntüye sahip olan Fosforlu Mağara, gökyüzünden aldığı fosforlu ışıklardan ismini almaktadır. Alanya gezilecek yerler listesinde mutlaka olması gereken yerlerdendir.

Dim Çayı

Alanya sıcağına rağmen soğuk olan Dim Çayı, yaz aylarında turistleri ağırlamaktadır. Toros Dağları’ndan dökülen çayın etrafı yürüyüş yapılabilecek ferah bir alana sahiptir. Alanya’nın doğal güzellikleri arasında yer alan çay görülmeye değer yerlerden biridir.

Alanya Arkeoloji Müzesi

Farklı çağlara ait tarihi eserlerin koleksiyonları Alanya Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmektedir. Bunlarla birlikte Alanya’da kazı esnasında çıkarılan eserlerde bu müzede yer almaktadır.

Alanya Limanı

Temiz havada yürüyüş yapılabilecek ferah bir alana sahip Alanya Limanı’nın çevresi tekneler ve yatlar ile çevrilidir. Alanya Limanı tekne turlarının başlangıç noktası olma özelliğine sahiptir. Limanın sonunda yer alan Alanya Deniz Feneri ise ziyaret edilebilecek yerlerdendir.

Alanya Seyir Terası

Alanya Seyir Terası
Alanya Seyir Terası

650 metre yüksekliğe sahip olan terastan Alanya’nın bütün manzarasını görebilirsiniz. Alanya merkeze 4 km uzaklıkta yer alır ve terasında çiniler ile yapılmış bir çeşme ve bir çay bahçesi yer alır. Alanya tatilinizde bu eşsiz görüntüyü mutlaka ziyaret etmelisiniz. Alanya gezi listenize eklemeyi unutmayın.

Sapadere Kanyonu

Sapadere Kanyonu, eşsiz manzarası ve şelalesi ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Sapadere Kanyonu sıcak bir tatilin yanında serinleyebileceğiniz tabii güzelliklerden biridir.

Alara Kalesi

Alara Kalesi,1232 yılında Alaaddin Keykubat tarafından yaptırılmıştır. Kalede saray, hamam, odalar, tüneller gibi birçok kalıntı yer almaktadır. İhtişamlı bir görüntüye sahip olan kale, eskilerde kervanların barındığı yer olarak kullanılmıştır.

İncekum Plajı

İncekum Plajı, ismini sahip olduğu ince kumdan almaktadır. Deniz ile ağaçlar arasında yer alan bu plaj, muhteşem bir manzaraya sahiptir. Alanya’nın denizinden en iyi şekilde yararlanabileceğiniz yerlerden biri incekum plajıdır. Denize girecekseniz burayı rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

Kleopatra Plajı

Kleopatra Plajı
Kleopatra Plajı

Altın renkli bir kumsala sahip olan Kleopatra Plajı 8-10 metrelik bir sığ alana da sahiptir. Masmavi denizi ve kumsalı ile dikkatleri üzerine çeken plaj, Alanya’nın mavi bayraklı plajlarından biridir. ismini ise Helenistik dönemin kraliçesi Kleopatra’dan almaktadır.

Damlataş Plajı

Damlataş mağarasını kaplayan Damlataj plajı ismini de mağaradan almaktadır. Aynı zamanda Alanya kalesini de içerisinde barındıran plaj, eşsiz bir manzaraya sahiptir. Uzun kumsalı ile yürüyüş yapıp dinlenebileceğiniz muhteşem bir alana sahiptir.

Alanya’ya Nasıl Gidilir

Alanya’ya kara yoluyla, deniz yoluyla ya da hava yoluyla ulaşım sağlayabilirsiniz. Alanya Antalya havaalanına 125 km mesafede yer almaktadır. Antalya havaalanından Alanya’ya otobüs, taksi ya da özel araç ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Özel yat ve tekneler aracılığıyla deniz yolu üzerinden de Alanya’ya ulaşım mümkündür.

Alanya’da Konaklama

Antalya’nın gözde tatil mekanlarından biri olan Alanya’da her ihtiyaca ve her kültüre ev sahipliği yapabilecek konaklama mekanları yer almaktadır. Turizm markası Alanya, kilometrelerce uzunlukta bir sahil şeridine sahiptir. Buralarda yer alan konaklama tesislerinde tatilinizin keyfini ikiye katlayabilirsiniz. Ayrıca konaklama tesislerinde yer alan eğlence mekanlarında da eğlenceli saatler geçirebilirsiniz.