Kulvar Haber

Albert Camus Kimdir? Doğum tarihi ve romanları

Albert Camus Kimdir? Doğum tarihi ve romanları
41 views
22 Nisan 2019 - 0:29

Albert Camus her ne kadar Fransız olarak tüm dünyada tanınan bir yazar olsa da aslen Cezayir doğumludur. Yoksul ve eğitimsiz bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir.  Henüz 2 yaşlarında iken 1. Dünya Savaşı sırasında babasını kaybetmiştir.

Eğitimsiz annesi soyluların evlerinde temizlik işlerine giderek oğlunu okutmaya çalıştı ancak Albert hayatını kendi kazanmak istiyordu ve kimseye bağımlı kalmak istemediği için liseden önce evden ayrıldı. 1923 yılında lise hayatına başlayan Camus oldukça çalışkan ve azimli bir öğrenciydi. Zorluklarla dolu hayatına rağmen hayatın her zaman yaşamaya değer olduğunu savunmuştur.

Albert Camus Doğum Tarihi

Albert Camus doğum tarihi 7 Kasım 1913’ dür. Lise eğitiminden sonra Cezayir üniversitesinin felsefe bölümüne kabul edilmiştir. Üniversite eğitimi sırasında da zorluklar ile uğraşan yazar, üniversite mezuniyetine yakın bir dönemde verem hastalığına yakalandı. Hastalıkla uzun dönem mücadele verdiğinden, üniversite hayatı da uzadı.

Albert Camus Doğum Tarihi

Albert Camus Doğum Tarihi

Hayata olan bağlılığı hastalığı yenmesinde büyük rol oynamıştır. Hastalığından sonra farklı birçok işte çalışan yazar, ilk başlarda yazarlığı aklının ucundan bile geçirmemişti. Siyasetle yakından ilgilenen Camus, 1934 senesinde Fransız Komünist Partisine üyelik yaptırmıştır. Devrimci öncülük olarak nitelendirilen troçkizm ile suçlandı ve partiden ihraç edildi.

Camus, hastalığın kendisini yıldırmasına izin vermeyip, hastayken de birçok girişimde bulunmuştur. Tiyatroya merak sardığı 1935li yıllarda işçinin tiyatrosunu kurdu, fakat bu tiyatro da sadece dört yıl tutunabildi. Tiyatronun yanında asker olarak orduya katılmak istedi, fakat hastalığı ağır ve bulaşıcı olduğundan orduya başvurusu kabul edilmedi. Orduya kabul edilmemesi Albert Camus için büyük bir üzüntü olmuştur. İkinci dünya savaşında ne kadar çok istese de asker olamadığı orduda pasif olarak kalmıştır.

Albert Camus Romanları

Savaş sırasında gözlerinin önünde birçok insanın öldürülmesi, hayata bakış açısını ve bütün siyasi düşüncelerini değiştirmiştir. İkinci dünya savaşı sırasında Bordeaux ya yerleşip, düşüncelerini insanlığa aktarmaya karar verdi. Bunu en iyi, yazar olarak yapabileceğini fark ettiği anda yazarlık için ilk adımını attı. Albert Camus romanları ilki olan Yabancı’yı Bordeaux da yazmıştır.

Albert Camus Romanları

Albert Camus Romanları

Camus savaş sonlarına doğru Bordeaux’dan ayrılıp Cezayir’e dönmüş, oradan da Paris’e yerleşmiştir.  Savaş sırasında Almanlara karşı kurduğu direnişlere katılan Camus, Combat isimli bir gazetenin yayınlanmasını sağlayarak büyük ses getirmiştir. Savaştan sonraki bütün hayatını insanlığa ve insani yardımlara adayan Camus 1957 de, Fransız L’Express dergisine yazdığı yazılar ile iyice tanınmış ve Nobel ödülü kazanmıştır. 1960 senesinde geçirdiği trafik kazası sonucu hayatını kaybetmiştir.

Camus yaşamı boyunca yazdığı romanlar dünya eserleri listelerinde büyük yer kaplamıştır. En bilinen eserleri Yabancı, Veba, Düşüş, Sisifos Söyleni’dir.