Kulvar Haber

Ali ihsan Yavuz : KHK İle Ceza Alanların İstanbul Seçimleri İptal Olsun

Ali ihsan Yavuz : KHK İle Ceza Alanların İstanbul Seçimleri İptal Olsun
21 views
18 Nisan 2019 - 17:00

Ali ihsan Yavuz : KHK İle Ceza Alanların İstanbul Seçimleri İptal Olsun! 31 Mart Yerel seçimleri son erdi ancak tartışmalar bitmek bilmiyor. Dün akşam saatlerinde İstanbul da mazbatasına uzun bir aradan sonra kavuşan Ekrem İmamoğlu ve CHP üzerinden yeni tartışmalar yaşanıyor.

Ali ihsan Yavuz : KHK İle Ceza Alanların İstanbul Seçimleri İptal Olsun
Ali ihsan Yavuz : KHK İle Ceza Alanların İstanbul Seçimleri İptal Olsun

Mazbatanın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı sıfatıyla İmamoğlu’na verildiği dakikalarda, Ak Parti Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz da açıklamalar yaptı.

Ali İhsan Yavuz KHK İle İhraç Edilenlerin Oyları İptal Edilmeli

Yavuz’un açıklamaları içinde dikkat çeken satır başlarından bir tanesi de KHK ile kamu görevinden atılanların mahkeme kararına gerek görülmeksizin, seçme ve seçilme hakkının ellerinden alınması oldu.

Ali İhsan Yavuz’a bu gruba mensup olan ve kamu görevinden yasaklanmış kimselerin kullandıkları oyların geçersiz sayılması ve sonraki seçimlere de katılmalarının engellenmesi fikri ortaya konuldu.

Ak Parti kanadından yapılan bu açıklamanın ardından, Akit Gazetesi Yazı İşleri Müdürlüğü görevini yürüten Ali Karahasanoğlu çarpıcı tespitte bulunarak, Ak Parti iddiasına bir adım daha öne taşıdı. Buna göre seçimlerde oy kullanan KHK ile ihraç edilmişlerin sayısı, Ekrem İmamoğlu ile Binali Yıldırım’ın arasındaki farktan fazla ise seçim yenilenmeli.

“Sandığa giden KHK’ lıların sayısı, iki aday arasındaki farktan fazla ise, YSK tespitinin ardından seçimin yenilenmesi gereklidir. “ Bu tespitin yapılmasının ardından, Karahasanoğlu sözlerinin geçerliliğini ise şu argümanlarla destekliyor.

Akit Yazarına Göre İstanbul Seçiminde KHK’lı Sayısına Göre Seçim İptal Edilmeli!

Yaklaşık 17 günlük itiraz süreci ve yeniden sayım derken İstanbul da yeni başkan Ekrem İmamoğlu oldu ancak iktidara yakın olan basın kuruluşlarının çeşitli yönlerden itirazları devam ediyor. Son tartışma konusu da KHK ile kamu görevinden ihraç edilenlerin, oylarının geçersiz sayılması yönünde oldu.

Karahasanoğlu: “ İstanbul da CHP üstünlüğüne en büyük katkıyı veren kesim Fetö’cüler. Haksızlığa uğradıklarını belirterek KHK ile ihraç edildik diyen kesim, AKP’ye karşı, CHP’yi destekledi. Dindar kesime de çağrıda bulundular ve adeta algı yaparak, AKP’li seçmen CHP’ye oy vermese bile, sandığa gitmesine engel oldular.

100 binin üzerinde KHK ile ihraç edilen kişiler, YSK’nın yaptığı görev ihmali ile oy kullandı. Ancak 298 sayılı kanunun ilgili 8’inci maddesi uyarınca böyle bir hakları yok. Doğru veya yanlış olması önemli değil, nitekim kanun böyle diyor. Seçmen sayısı, aradaki fark olan 13,726 sayısından büyük ise seçim büyük ihtimalle yenilenecektir. FETÖ’cüler her ne kadar hakları olmasa da seçime girdiği için, CHP yeniden seçime girmek zorundan kalacaktır.”

İktidar partisi ve yakın basın kuruluşlarının bu fikirlerine karşılık önemli hukukçuların, bu denli bir talebin hukuka aykırı olduğunu belirtmesine karşılık, yeni gelişmelerin nasıl seyredeceği merakla bekleniyor.