Kulvar Haber

Ali Koç kimdir? Eğitim hayatı, ailesi ve serveti

Ali Koç kimdir? Eğitim hayatı, ailesi ve serveti
158 views
02 Mayıs 2019 - 20:42

Türkiye’nin en başarılı ve tanınan simalarından olan meydanında yakından takip ettiği iş adamı Koç, meşhur Koç ailesinin Koç holding sahibi Rahmi Koç ‘un en küçük oğlu olarak bilinir. Ali Yıldırım Koç İstanbul’ da 2 Nisan 1967 yılında dünyaya gelmiştir. Annesi Çiğdem Simavi, babası Rahmi Koç’tur. Dedesi Vehbi Koç ve abileri Ömer Koç ve Mustafa Koç ‘tur.

Eğitim Hayatı

Ali Yıldırım Koç çok başarılı ve donanımlı bir eğitim hayatı yaşamış biri olarak biliniyor. Ali Koç eğitim Yabancı ülkelerde birçok önemli eğitimler almış, Londra’daki Harrow School okulundan 1985 yılında mezun olmuştur. Amerika Birleşik Devletleri ülkesinde 1989 yılında Rice Üniversitesinden lisans diplomasını alarak eğitimini başarıyla tamamlamış bir iş adamı. Ayrıca 1995 ve 1997 yıllarında yüksek lisansını yine çok önemli bir üniversite olan ABD ‘nın Harvard Üniversitesinde yapmıştır.

Aile şirketi olan Koç Holding‘in yönetim kurulu üyesi ve bilgi grubu başkanı olmuştur. Birçok üst düzey kuruluşlarda yöneticilik yapmıştır.

Ailesi ve serveti

Ünlü iş adamı, aile şirketi olan Koç Holding‘te birçok başarıya imza atmış, yönetim kurulu üyesi ve bilgi grubu başkanı olarak bilinir. 1986 yılında Ford Motor Company ‘nin ortaklığı kapsamında otomobil montaj bölümünde çalışmalar yapmıştır. Koç Holding otomotiv grubunun bağlı olduğu otomobil üretimi konusunda faaliyet gösteren başarılı işler yapmış başarılı bir iş adamıdır.

1990 ve 1991 yıllarında Amerikan Ekspress’te yönetici yetiştirme programında yer aldı.1992 yılında askerliğini yaptı. Fenerbahçe spor kulübünde yöneticilik yaptı.
Ali Yıldırım Koç Amerika Birleşik Devletleri ülkesinde okurken tanıştığı ve arkadaş olduğu Nevbahar Demirağ ile 2005 yılında evlendi. Bir kızı ve bir oğlu olan Koç başarılı bir baba aynı zamanda. Ünlü iş adamının serveti 850 milyon dolar olarak bazı kaynaklarda karşımıza çıkıyor.

Ali Koç Boy Ölçüleri

Fenerbahçe sevdalısı olan Koç en önemli adımı 3 haziran 2018 yılında Fenerbahçe spor kulübünün olağan kongresi sonucunda Aziz Yıldırım ‘dan çok daha fazla oy alarak Fenerbahçe spor kulübünün 40.başkanı görevine getirildi. Ali Koç boy 1.81 ve kilosu 76 olarak bilinmekte.