Kulvar Haber

Ali Ulvi Kurucu Kimdir? Nerelidir? Hayatı ve eserleri

Ali Ulvi Kurucu Kimdir? Nerelidir? Hayatı ve eserleri
21 views
20 Nisan 2019 - 17:13

Ali Ulvi Kurucu Kimdir? Nerelidir? Hayatı ve eserleri…

Ali Ulvi Kurucu Kimdir? Nerelidir?

1922 yılında doğmuş olan Ali Ulvi Kurucu, Türk şair ve yazardır. Yaklaşık 18 yıl Konya’da yaşamını geçirdikten sonra eğitim için Kahire’de 6 yıl bulundu. İslami çalışmalara hayatı boyunca önem veren Kurucu, Konya’da İslami uyanışın öncüsü olan bir aileden gelmektedir. Amcası Hacı Veyiszade Mustafa Efendi ve dedesi Veyis Efendi’de dini ilimlere kendini adamış kişilerdendir. Dini konularda kendini geliştirmek isteyen Ali Ulvi Kurucu, 1930’lu yıllarda uygun şartlar olmadığından ailesiyle Medine’ye gitti. Yükseköğrenimini de Mısır, Kahire’de devam etti. Ezher Üniversitesi’nde dini ilimlerde ön plana çıkacak arkadaş grubunu oluşturdu.

Ali Ulvi Kurucu Hayatı

Bir kız iki erkek sahibi olan Ali Ulvi Kurucu’nun edebiyat ve şiir olan ilgisi üniversitede netleşti. Hatta bir ara Cenab Şahabettin ve Mehmet Akif Ersoy gibi şair olma isteğine kapıldı. 1945 yılında babasının vefat etmesi üzerine ailesine destek olmak için Medine’ye geldi. Bu sırada öğrenimine ara verdi. 1947 yılında evlendi ve ilk kızı Sare doğdu. Ali Kemal Bevranlı bu sıralar “İslamın Nuru” adlı bir dergi çıkartıyordu. Kurucu ise bu dergiye destek vereceğini ve her sayıda bir şiir hediye edeceğini belirtti. Hatta aruz ölçüsüyle yazdığı şiirleri de burada yayınladı.

1950 yılında bu dergideki ilk şiiri ise “Mukaddes Türk Gençliğine” oldu. Derginin altıncı sayısında ise ilk çeviriyi 11. Sayıda ilk düzyazısı olan “Medine-i Münevvere’de Bir Sabah Ezanı”nı yayınladı. Gösterdiği başarılar neticesinde 1953’te Medine’de bulunan Sultan Mahmud Kütüphanesi’ne müdür olarak atandı. 1955 yılında 20 küsur yıllık ayrılışından sonra Türkiye’ye geri döndü. 5 yıl sonra Nurdan Sesler ismindeki ilk şiir kitabını çıkartarak,  büyük ilgi gördü. Edebiyat dünyasında yerini almaya hak kazanan “Gümüş Tül” kitabı sayesinde önemli şairler arasına girdi. Suudi Arabistanda’ki Şeyhülislam Arif Hikmet Kütüphanesi gibi yazma eserlerin zengin olduğu bir yerde müdürlük yapmıştır. Türkiye ile bağını kesmeyen Ali Ulvi Kurucu, Türk hacılarına yakından destek verdi. 3 Şubat 2002’de ise hayata gözlerini yumdu.

Ali Ulvi Kurucu Eserleri

Edebi ve dini hayata kendini adayan Ali Ulvi Kurucu eserleriyle büyük katkılar yapmıştır. Birkaç eseri şunlardır;

  • Gümüş Tül
  • Gecelerin Gündüzü
  • Nurdan Sesler
  • Bir Ömürden Sayfalar
  • Gümüş Tül ve Alevler