Kulvar Haber

Aliağa’da tatil ve gezilecek yerler

Aliağa’da tatil ve gezilecek yerler
276 views
23 Nisan 2019 - 0:43

Aliağa Tatil Gezilecek Görülecek Yerler! Aliağa denildiğinde akla ilk gelenlerden bir tanesi pek çok defa medyanın gündeminde yer alan rafineriler olsa da, aslında İzmir’in Aliağa ilçesi pek çok güzelliği bünyesinde barındırmaktadır. İlçe İzmir il merkezine 59 km uzaklıkta bulunmakta ve ilçe sınırları içerisinde yaklaşık 90.000 kişi yaşamaktadır.

Aliağa İzmir’in Parlayan Yıldızı

Aliağa ilçesine sahip olduğu doğal güzellikleri, ilçeyi çevreleyen dağlar ve elbette ilçenin kuzeyinde yer alan Ege Denizi’dir. Aliağa tatil yapmak hem denizin hem de dağ manzaralarının tadını doyasıya çıkarmak anlamına gelecektir. 

Aliağa’ya ulaşmanın en kolay yolu ise İzmir’e uçak ile ulaştıktan sonra, Aliağa’ya karayolu ile geçiş yapmaktan geçmektedir. Aliağa tatil yapmak isteyenler için, tatile başlamadan önce ilçenin tanınması vaktin kaliteli geçirilmesi açısından büyük önem teşkil etmektedir.

Aliağa’nın Tarihi

Aliağa’nın Tarihi
Aliağa’nın Tarihi

İzmir ilinin 30 ilçesinden bir tanesi olan Aliağa, tarihte pek çok millete ev sahipliği yapmış köklü bir yerleşim yeridir.

M.Ö. 312 yılından kentin Büyük İskender tarafından fethedilmesinden hemen önce Pers İmparatorluğu tarafından yönetilen ilçe, fethin hemen ardından Makedonların kontrolünde varlığını sürdürmüştür.

Makedonların kentteki egemenliklerini kaybetmelerinin ardından Aliağa’ya sırasıyla Pergamonlar ve Romalılar hakim olmuşlardır.

Tarihi boyunca çok sık değişim ve gelişim gösteren ilçe 1867’de köy olmuştur. 1919 yılında Yunan işgaline uğrayan Aliağa, 1922 yılında bu işgalden kurtularak tam anlamıyla bir Türk kenti haline gelmiştir.

Mübadele ile gelen Türkler’in sayısının hızla artmasının sonucu olarak da Aliağa 1952 yılında belediye halini almıştır.

Aliağa’nın ilçe olması ise 1982 yılınd gerçekleşmiştir. İlçenin adı Sultan IV. Murat tarafından verilen toprakları oğulları arasında paylaştıran Abdülkerim Ağa’nın oğlu Ali Ağa’dan gelmektedir. Ancak bu durum netleşmemiş olup bir rivayet şeklinde aktarılmaktadır.

Aliağa Gezilecek Yerler

Aliağa Gezilecek Yerler

Aliağa, İzmir’in diğer ilçelerine bakıldığında sanayi yönü, turizm yönüne göre ağır basan bir ilçedir.

Bu nedenle de ilçenin ismi daha çok sanayi dalındaki gelişmelerle anılmaktadır. Buna rağmen Aliağa’da tatil yapmak isteyenler için keyifli bir tatil geçirtecek mekanlar bulunmaktadır. Bunlardan en çok akla geleni Uçansu Şelalesi’dir.

Şelale ismini tahmin edileceği üzere yüksekliğinden almaktadır. Zira şelalenin yüksekliği tam olarak 40 metredir. Şelale suyunun derinliği ise 2 metre civarındadır. Şelale en çok Uçansu Şelalesi olarak bilinsede bazı yerlerde Aliağa Şelalesi olarak da anılmaktadır.

Ayrıca Uçansu isminin türlü varyasyonlarını duymanız da oldukça mümkündür. Su Uçuran Şelalesi, Su Uçan Şelalesi ve Türkmen Şelalesi bu isimlerden duyma ihtimalinizin en yüksek olanlarıdır. Şelalenin ulaşımı ise pek çok yerden sağlanabilmektedir.

Aliağa ilçesinin Karakuzu köyünden ya da Menemen ilçesinin Çukurca köyünden ulaşılabilen şelaleye, aynı zamanda komşu il olan Manisa’nın Türkmen köyünden de ulaşılabilmektedir.

Araçla tam olarak şelaleye kadar ulaşmak mümkün olmadığı için, aracın ulaşabileceği yerden sonra ortalama 4 km kadar yürüyüş yapılması gerekmektedir. Bu nedenle şelaleye gitmeden önce uygun ayakkabı ve kıyafetler tercih edilmelidir.

Aliağa Kuş Cenneti

Aliağa Kuş Cenneti

Hemen her yeri ayrı bir cennet olan İzmir ilinin, ağırlığı sanayiye vermiş olsa da bir kuş cenneti de bulunmaktadır. Aliağa Kuş Cenneti, plajların bulunduğu bölgede kalmaktadır. Özellikle yağışların başladığı dönemlerde çeşitliliğin artması nedeni ile ziyaretçi sayısı kışın da oldukça yüksek olmaktadır.

Aliağa Kuş Cenneti’nde tam olarak bilinmemekle birlikte 100 kadar kuş türü yaşamaktadır. Kuş Cenneti’ne özellikle flamingo kuşlarının geldiği dönemde ziyaretçi sayısı oldukça artış göstermekte, bu artışı sağlayanlar ise en çok fotoğrafçılar ve kuş gözlemcileri olmaktadır.

Aliağa Deniz Tatili

Aliağa Deniz Tatili
Aliağa Deniz Tatili

Aliağa ilçesinin İzmir il merkezine bir hayli yakın olması nedeniyle ilçede bulunan plajlar günübirlik pek çok misafiri ağırlamakta, özellikle bu yoğunluk hafta sonları artış göstermektedir.

Hem otobüslerle hem de minibüslerle ulaşılan Şakran Plajı, Aliağa’da denize girmek isteyenler için öncelikli tercihlerden bir tanesidir. Plaj uzunluğunun 4 km olması, plaja gelenlerin ferah bir ortamda denizin keyfini çıkarmalarını sağlamaktadır.

Aliağa Antik Kent Mirası

Aliağa’nın sınırları içerisinde pek çok antik kent de ziyaretçileri beklemektedir. Bu antik kentlerden en çok ziyaret edilenlerden birisi ise tarihi M.Ö. 1100 yılında kurulmuş olan Aigai’dir. Aigai antik kenti mirasından maalesef çok az yapı günümüze sağlam bir şekilde ulaşmıştır.

İlçenin en büyük antik kenti olan Kyme Antik Kenti, İzmir Bergama yolu üzerinde gezginlerin karşısına çıkmaktadır. Kyme Antik Kenti ile ilgili ilk bulgular 1874 yılında elde edilmiştir ve günümüzde de kazılar halen devam etmektedir.

Antik kente dair en çok dikkat çeken bilgi ise kentte kuyumculuk faaliyetlerinin bir hayli yoğun olarak icra edildiğinin ortaya çıkmasıdır.

Kyme Antik Kenti’nin ardından ikinci büyük antik kent olan Myrina antik kenti ise bir liman kentidir. Kent ile ilgili araştırmalar ağırlıklı olarak 1880’li yıllarda elde edilen bulgulara dayanmaktadır.

İlçede bulunan tüm antik kentleri görmek isteyenler için son durak Gryneion Antik Kenti olacaktır.

Gryneion Antik Kenti’nin tam olarak ne zaman kurulduğu bilgisine günümüzde halen ulaşılamamış olup, kentten bugüne çok fazla kalıntı da kalmamıştır.

Aliağa’da tatil yapmak isteyenler için deniz doğa ve tarih kokan antik kentler her daim ziyaretçilerini beklemektedirler.