Kulvar Haber

Anemi Nedir? Teşhis ve Tedavi Yöntemleri

Anemi Nedir? Teşhis ve Tedavi Yöntemleri
13 views
08 Mart 2019 - 16:32

Anemi Nedir? Nasıl Teşhis Edilir? Tanı ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kan, akciğerlerden vücudun tüm bölgelerine oksijen taşımak için kırmızı kan hücrelerini kullanır. Bu aşama da kırmızı kan hücrelerinin içinde oksijen taşıyan ve kana rengini veren demir bakımından zengin proteinler olan hemoglobin de bulunur. Anemi ise hemoglobinin yetersiz kaldığı durumlarda ortaya çıkar.

Anemi birkaç form alır ve ciddiyeti ve süresi değişebilir. Genellikle altta yatan bir durumdan kaynaklanır, bu yüzden hızlı tanı ve tedavi almak önemlidir.

Doktorunuz muhtemelen durumunuzu teşhis etmek için kan testleri yapar. Anemi tipini ve nedenini belirlemek için ek testler kullanılabilir. Doktorunuz, altta yatan koşulları bulmak için göğüs röntgeni, genel ultrason, BT karın, pelvis veya vücut MR’ı önerebilir.

Tedavi spesifik tanıya bağlıdır. Kan kaybına bağlı anemide, kanama kaynağını durdurmak için ameliyat gerekebilir. Diğer tedaviler demir veya vitamin takviyesinden kan nakli veya ilaca kadar değişebilir.

Makalemizde sizler için paylaşacağımız başlıklar aşağıdaki gibidir.

  • Anemi nedir?
  • Anemi nasıl teşhis ve değerlendirilir?
  • Anemi nasıl tedavi edilir?

Anemi nedir?

Anemi, kanda yetersiz kırmızı kan hücreleri veya hemoglobin yetersizliğinden kaynaklanan bir durumdur.

Aşağıdakiler dahil birçok anemi türü vardır:

Kandaki normal miktardan düşük demir eksikliği anemisi


B-12, folat veya C vitamini gibi bazı vitaminlerin normal miktarın altında olması nedeniyle vitamin eksikliği anemisi


Kemik iliği yeteri kadar kırmızı kan hücresi üretmediğinde ortaya çıkan aplastik anemi


Hemolitik anemi, vücudun erken dönemde kırmızı kan hücrelerini yok ettiği bir durum


Orak hücreli anemi, anormal, hilal şeklindeki kırmızı kan hücreleri ile karakterize kalıtsal bir hastalık


Talasemi, vücudun anormal bir hemoglobin formu ürettiği ve kırmızı kan hücrelerinin erken tahrip olmasına yol açan kalıtsal bir hastalık.

Anemi şiddeti ve süresi bakımından önemli ölçüde değişir. Anemi altta yatan bir hastalığa işaret edebileceğinden, hızlı tanı ve tedavi çok önemlidir.

Anemi nasıl teşhis ve değerlendirilir?

Anemi nasıl teşhis ve değerlendirilir?

Aneminin sık görülen semptomları arasında yorgunluk, sinirlilik, baş ağrısı ve konsantre olmakta zorluk vardır. Doktorunuz kalp krizi algılayabilir veya ayağa kalktığınızda tansiyonunuzda önemli bir düşüş olduğunu görebilir.

Bir kan örneği, beyaz kan hücrelerinin, kırmızı kan hücrelerinin ve trombositlerin toplam sayısını sağlar. Sonuçlar anemi gösteriyorsa, anemi tipini ve bunun daha ciddi bir durumla ilişkili olup olmadığını belirlemek için ek testler gerekebilir. Bu testler arasında:

Kanınızdaki hemoglobin seviyelerini değerlendirmek için hemoglobin elektroforezi
Kemik iliğinizin normal oranda kırmızı kan hücreleri üretip üretmediğini belirlemek için retikülosit sayısı
Kanınızdaki ve vücudunuzdaki demir miktarını kontrol etmek için serum demir ve serum ferritin testleri
Aneminin kırmızı kan hücrelerinin şeklinin değişmesine neden olup olmadığını görmek için periferal bir kan bulaşması
Kırmızı kan hücrelerinin normalden daha kırılgan olup olmadığını belirlemek için bir ozmotik kırılganlık testi

Anemi kaynağını araştırmak için başka, daha istilacı testlere ihtiyaç duyulabilir. Doktorunuz, üst sindirim sisteminizi kanama belirtileri açısından görsel olarak incelemek için endoskopi yapabilir veya kalın bağırsak ve çevresindeki bölgelerde tümörleri ve diğer sorunları aramak için bir kolonoskopi veya BT kolonografi yapabilir. Hücre ve kemik iliği örnekleri, kansızlıkla ilişkili anormalliklere dair ipuçları sağlayabilir.

Anemiye neden olabilecek altta yatan koşulları bulmak için doktorunuz aşağıdaki görüntüleme muayenelerinden birini önerebilir:

Göğüs röntgeni: Göğüs röntgeni genellikle anemi hastalarında enfeksiyonu dışlamak için kullanılır.

Genel ultrason: Ultrason, genişlemiş bir dalak gibi bazı anemi türleriyle ilişkili dahili anormallikleri tespit edebilir veya iyonlaştırıcı radyasyon kullanmadan uterus fibroidleri gibi anemi nedenini gösterebilir. Doppler ultrasonu ayrıca fetüslerde (doğmamış bebeklerde) anemiyi düşündüren dolaşım anormalliklerini saptamak için de kullanılabilir.

Bilgisayarlı tomografi (BT) – Abdomen ve Pelvis : BT, kemiklerin, iç organların ve lenf nodlarının ayrıntılı görüntülerini sağlamak için röntgen kullanır. Belirli anemi tipleriyle ilişkili genişlemiş bir dalak veya lenf nodu anormalliklerinin tanımlanmasına yardımcı olabilir. Kolonoskopi veya endoskopi yapamayan hastalarda anemiye neden olabilen gastrointestinal maligniteler gibi kanama nedenlerini tespit etmek için de yararlı olabilir.

Vücut manyetik rezonans görüntüleme (MRG): MRG, invazif olmayan kemik ve kemik iliği hastalıklarının görüntülenmesinde etkilidir.

Ayrıca, kalp ve karaciğer gibi çeşitli organlarda, özellikle birden fazla kan transfüzyonu olan ve aşırı demir yükü ile ilgilenen hastalarda demir konsantrasyonunun değerlendirilmesine yardımcı olabilir.

Anemi nasıl tedavi edilir?

Anemi nasıl tedavi edilir?

Anemi tedavisi spesifik tanıya bağlı olarak değişir. Kan kaybına bağlı anemi, kanama kaynağını durdurmak için ameliyat gerektirebilir.

Çölyak hastalığı durumunda, buğday, arpa ve çavdarda bulunan bir protein olan glüteni önlemek için diyet değişiklikleri gereklidir. Diğer anemi tipleri için tedavi seçenekleri değişebilir:

Demir eksikliği anemisi: Demir takviyeleri ve gerekirse kan nakli

Vitamin eksikliği anemisi: B-12 vitamin enjeksiyonları ve folik asit takviyeleri

Kronik hastalıklarla ilişkili anemi: Kırmızı kan hücresi üretimini teşvik etmek için kan transfüzyonları veya sentetik hormon enjeksiyonları

Aplastik anemi: Kırmızı kan hücresi seviyelerini artırmak için kan transfüzyonları

Otoimmün hastalıklarla ilişkili anemi: Bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar

Kemik iliği hastalığına bağlı anemi: ilaçlar, kemoterapi veya kemik iliği nakli

Hemolitik anemi: dalak çıkarma ameliyatı (splenektomi), bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar, kan transfüzyonları veya plazmaferez (bir kan filtreleme prosedürü)

Orak hücre anemisi: oksijen, kan nakli, folik asit takviyesi, antibiyotik, kemik iliği nakli veya ilaçlar

Talasemi: kan nakli, folik asit takviyesi, splenektomi veya kemik iliği nakli