Kulvar Haber

Ankara Kalesi Tarihi ve Özellikleri

Ankara Kalesi Tarihi ve Özellikleri
39 views
03 Mayıs 2019 - 22:45

Şehre egemen kayalık bir tepe üzerine konumlandırılmış Ankara kalesi, nereden bakarsanız bakın sizlere panoramik bir Ankara manzarası sunan özelliğiyle, ziyaretçilerini kendisine hayran bırakacak niteliklere sahiptir.Kale tarihi boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olsa da, kesin yapım tarihi bilinmemektedir.

Ankara Kalesi Tarihi

Başkentin en önemli sembolleri arasında yer alan tarihi kalenin yapım tarihi hakkında net bilgiler olmasa da, Galatlar’ın Ankara’ya yerleştiklerinde bile kalenin varlığından söz edilmektedir. Tarihi kaynaklardaki bu bilgi, kalenin Galatlar öncesine ait olduğu hakkında ipuçları vermektedir.

Ankara Kalesi Tarihi

Galatlar sonrasında Roma, Selçuklu ve Osmanlı medeniyetlerine de ev sahipliği yapmış olan kale, adeta Ankara tarihine geçmişten günümüze kadar tanıklık etmiştir. Kale surlarının Milattan Önce 2. Yüzyılda Romalılar tarafından yapıldığına dair, bir takım tarihi bulgular yer almaktadır.

Kalenin Özellikleri

Kale, içi içe geçmiş sıralı halde üç surla çevrilmiştir. Dış kalenin duvar yüksekliği 8 ile 10 metre arasında değişmekle birlikte, bazı kısımlarının yapım ve sonraki süreçteki onarım çalışmalarında bloklar halinde bazalt, mermer ve önemli kısmındaysa tuğlalar kullanılmıştır.

Baktığımızda 4 katlı olduğunu gördüğümüz iç kalenin yapımında, çevreden getirtilmiş olan antik yapı parçaları ve Ankara taşı yoğunluklu olarak kullanılmıştır. Toplamda 42 tane 5 köşeli savunma kulelerinin bulunduğu tarihi kaledeki bu kuleler, 15-20 metre aralığında konuşlandırılarak kale savunmasında önemli bir rol oynamaktadır.

Ankara Kalesi Özellikleri
Ankara Kalesi Özellikleri

Kalenin iç ve dış kısımlarında da, birbirinden farklı özelliklere sahip birçok tarihi yapı yer almaktadır. Özellikle Osmanlı dönemden kalma bu yapılar, kısmen dükkan, restoran, otel ve sanat evi olarak kullanılmaktadır. Ayrıca kaleyi ziyaret edenlerin yoğun ilgisiyle karşılaşan müzelerde, yine kale yerleşkesinde yer alan mekanlar arasındadır.

Buram buram tarih ve medeniyet kokan kale, başkente gelenlerin sıklıkla ziyaret ettikleri tarihi mekanlar arasında yer almaktadır.

Ankara Kalesi Ziyaret Saatleri

Yukarıda bahsettiklerimizden de anlaşıldığı gibi, tarihi kale halkın ziyaretlerine açık bir yerdir. Giriş ücreti ödemeden ziyaret edebileceğiniz Ankara kalesi ziyaret saatleri; her gün 08.30-17.30 saatleri arasında olup, halkın ziyaretine açıktır.

Ankara Kalesi Ziyaret Saatleri
Ankara Kalesi Ziyaret Saatleri

Kalede kahvaltı yaparken, başkentin muhteşem görüntüsünü izleyebilmenize de imkan sunan restoranlarında fazlaca bulunduğu tarihi mekanlardan birisidir. Kalenin çevresinde bulunan tarihi niteliğe sahip evler ve dar sokaklarda, kalenin tarihi dokusuna ayrı bir anlam katmaktadır.