Kulvar Haber

Ankara ve İstanbul seçim sonucu son durum ne itiraz edilen ilçeler hangileri

Ankara ve İstanbul seçim sonucu son durum ne itiraz edilen ilçeler hangileri
8 views
03 Nisan 2019 - 23:52

Ankara ve İstanbul Seçim Sonuçlarında Son Durum Ne? İtiraz Edilen İlçeler Hangileri?

Ankara ve İstanbul seçim sonuçları son durum ne? itiraz edilen ilçeler hangileri? Türkiye genelinde Seçim sonuçlarına itiraz edilen iller ve son durum? Binali YILDIRIM ve Ekrem İMAMOĞLU Seçim sonuçları için ne diyor? İtiraz süresi ne zaman dolacak? CHP İstanbul’da seçim sonuçlarına hangi ilçelerde itiraz etti

Ankara ve İstanbul seçim sonucu son durum ne itiraz edilen ilçeler hangileri
Ankara ve İstanbul seçim sonucu son durum ne itiraz edilen ilçeler hangileri

31 Mart yerel seçimlerinin ardından AK Parti’nin Yüksek Seçim Kurulu’na yaptığı itirazlar sonucu İstanbul ve Ankara’da oylar yeniden sayılmaya başlandı. İstanbul’da 18 ilçede, Ankara’da 11 ilçede oylar yeniden sayılırken, 42 ilde de sonuca itiraz olduğu ve YSK’nın harekete geçtiği belirtildi.

Öte yandan İstanbul’da Ekrem İmamoğlu, “Mazbatamı istiyorum. Yazıktır, günahtır. Toplumun vicdanını sızlatmayın” derken, Binali Yıldırım ise, “Bu milletin sinirini bozmaya hakkınız yok. Yapacağın her şey ülkeye zarar vermektedir. Elinde mazbata olmadan hava atmanın anlamı yok” eleştirisini getirdi.

İstanbul’da İtiraz Edilen İlçeler ve Sandıklar Hangileri?

İstanbul’da İtiraz Edilen İlçeler ve Sandıklar Hangileri?
İstanbul’da İtiraz Edilen İlçeler ve Sandıklar Hangileri?

İstanbul’da 18 İlçe Mercek Altına Alındı.

İstanbul’da 15 ilçede geçersiz oylar, 3 ilçede de tüm oyların yeniden sayılması kararı alındı.  Buna göre:

İstanbul’da İtiraz Edilen İlçeler

 • Küçükçekmece
 • Beyoğlu
 • Başakşehir
 • Maltepe
 • Büyükçekmece
 • Çekmeköy
 • Eyüp
 • Tuzla
 • Fatih
 • Sarıyer
 • Ataşehir
 • Şile
 • Beykoz
 • Bayrampaşa
 • Ümraniye

İlçelerinde, ilçe seçim kurullarında geçersiz oyların sayımının yapıldığı vurgulandı. Öte yandan Kartal, Silivri ve Çatalca’da da tüm oyların yeniden sayımı gündeme geldi.

Ankara’da İtiraz Edilen İlçeler ve Sandıklar Hangileri?

Ankara’da 11 İlçede Oylar Yeniden Sayılacak

Yapılan itirazlar üzerine Ankara’da ise 11 ilçede oyların yeniden sayımına karar verildi. Buna Göre Ankara’da:

 • Çubuk
 • Polatlı
 • Pursaklar
 • Altındağ
 • Gölbaşı
 • Şereflikoçhisar
 • Keçiören
 • Çankaya
 • Çamlıdere
 • Sincan
 • Bala

İlçelerinde belediye başkanlığı için verilen oyların yeniden sayılması kararlaştırıldı.

Ekrem İmamoğlu Seçim Sonuçları İle İlgili Basın Toplantısı Düzenledi

“Toplumun Vicdanını Sızlatmayın”

İstanbul’daki yerel seçimlerde en yüksek oyu almasına karşın AK Parti’nin seçim sonuçlarına itirazı sonucu henüz görevinin başına geçemeyen Ekrem İmamoğlu, basın toplantısı düzenleyerek, “3-5 kişi sanki oyuncağı elinden alınmış gibi Türkiye’yi tüm dünyada rezil etmesinler. Yazıktır, günahtır, toplumun vicdanını sızlatmayın” dedi.  İmamoğlu, YSK’ya “Mazbatamı istiyorum” diye seslendi. 

“Adalet İstiyorum”

Toplantıda 25 yıl önce çekilen ve dönemin Refah Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Nurettin Sözen ve seçimle göreve gelen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın fotoğrafını gösteren İmamoğlu, “Türkiye’nin geçmişten bugüne birçok konusu vardır. Birçok seçim yaşanmıştır. Ama bir manzarayı, Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a seslendikten sonra bu fotoğrafı paylaşmak istiyorum. 1994 yılında dönemin belediye başkanı Nurettin Sözen, Necmettin Erbakan ve o dönem seçimi kazanan Recep Tayip Erdoğan bir arada. 25 yıl önce çekilmiş bir fotoğraf. 25 yıl sonra kazananın elinin havaya kaldırmak bu kadar zor mu? Normalleşelim, ben adalet istiyorum” diye konuştu.

İmamoğlu: Seçimin Güvencesi YSK’dır diyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Usulsüz işlemlere asla onay vermesinler. Örneğin Bakırköy’deki 1239 numaralı sandık, bizim oyumuz 177, ama YSK’daki oy sayısı 1. Bunlar var ama sürece tesir etmediği ortadadır. Yapılan geçersiz oyların sayılması hususuna gelince, o sandıklarda görevliler var, şerh koyulanlar var, bunlar somut işlemlerdir. Ama genel üzerinden yapılan işlemler soyut kavramlardır. İstanbul’a, bugüne özel baskı altında kararlar alınırsa bu toplum vicdanında asla kabul görmez. Sürecin güvencesi YSK’dır. Lütfen YSK, içtihatlarına sadık kalsınlar. Baskılara göre hareket edilmemesini özenle istiyoruz ve özenle hareket ediyoruz. 16 milyon insan adına hareket ediyoruz.”

Ekrem İmamoğlu Seçim Sonuçları Nezdinde Yetkinin Verilmesini İstedi

“Büyükçekmece’de rakibimiz adına 68 geçersiz oy çıkmış, 25 oy bizim adımıza geçersiz çıkmış. Bu bizim tarafımızda da çıkabilir. Bizim arkadaşlarımız, milletvekillerimiz, parti temsilcilerimiz ilçe ilçe nöbet tutmak zorunda kalıyor. Yazıktır, günahtır. Toplumun vicdanını sızlatmayın. Bir an önce yetkimizi bize verin. İstanbul’un zaman kaybetmesin. Yetkili kişiler ve kurumlar, parti merkezlerinde toplantılar yapacaklarına, bu sürecin en hassas şekilde sonuncunun bağlanması gerekmektedir.”

“Dünyanın sonu değil, 16 milyon insan mutlu. Dün Ankara’daydım.  Söz verdiğim gibi Anıtkabir’i ziyaret ettim. Toplumun bu huzurunu, bizim yetkili kişiler de anlasınlar ve bize yetkimizi versinler. Seçim kararından hemen sonra ‘1 milyon kişiyi sandıklarda görevli yaptık’ diyen AKP yetkilileri, tüm kavramlar elindeyken, ‘Türkiye tarihinin en şaibeli seçimi’ diyerek, hatta ‘hırsızlık’ diyerek

İmamoğlu MHP Lideri Devlet Bahçeli ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Seslendi

İmamoğlu, “Sürecin en sağlıklı şekilde neticelenmesi elzemdir, ilçe seçim kurulları önlerinde arkadaşlarım görevlerine devam ediyorlar. Ben bir yandan İstanbul’la ilgileniyorum. Bu görevin sağlıklı bir şekilde başlatılması adına çağrımı yapıyorum. MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli’ye seslenmek istiyorum. İlk gün ‘Seçim fazla bir oyla da kazanılır’ demişti. Bu sürece dair katkılarını talep ediyorum. Bu sürece katkı sunmalılar. Aynı şekilde 24 Haziran’da seçilen ve 2023 Haziran’ına dek yetkisi olan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dan sürece katkısı olmasını rica ediyorum. İstanbul’un 16 milyon insanının vicdanına sığmayan bu durumun çözümü için Sayın Erdoğan tarafından da bu sürece katkı sunulmasını bekliyorum. Israrımda devam edeceğim” dedi. İmamoğlu, sözlerini “İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı” olarak noktaladı.

Binali Yıldırım Seçim Sonuçları ve Ekrem İmamoğlu İle İlgili Sessizliğini Bozdu

Binalı Yıldırım, “Ben kimin kazandığına bakmıyorum. Verilen oyun zayi olmaması gibi bir sorumluluk taşıyorum. 15 milyon İstanbulluya karşı böyle bir sorumluluğum var. Şu anda yapılan işlem de bundan ibarettir. Bu gerçeği Sayın Ekrem İmamoğlu’nun görmesi ve bu sorumluluk içinde hareket etmesini  İstanbullu bekliyor. Uluslararası baskı yapmaya çalışmak, dış ülkelerden destek mesajları talep etmek, Türk milletinin sinirini bozmaktadır. Açık konuşuyorum. Bu milletin sinirini bozmaya hakkınız yoktur. Ülkenizi bir Venezüela gibi bir havaya sokmaya çalışmak da yanmıştır. Sokağı hareketlendireceğiz iması yapmaktan vazgeçtin. Sürecin sonlanmasını sükunetle bekleyin” dedi.

Binali Yıldırım, İmamoğlu’na Yapacağı Her Şeyin Ülkeye Zarar Verdiğini Söyledi

İmamoğlu’nun sürecin başında ‘En güvendiğim kurum YSK’ dediğini hatırlatan Yıldırım, “O halde YSK’nın kararını, mazbatayı vermesini bekleyin. Bu aşamada yapacağın her şey kendine de, İstanbul’a da, ülkeye de zarar vermektedir. Kendisinden daha tecrübeli bir devlet adamı olarak kendisine önerim budur. Dolayısıyla şu aşamada başka yollara başvurmak fevkalade rahatsız edicidir. Bunun ülkemize hiçbir yararı yoktur. CHP’ye de yararı yoktur. Hukuk devleti herkese lazım. Kılıçdaroğlu da ‘Niye bu süreç tamamlanmıyor?’ gibi anlamsız laflar etmektedir. Yarın iş bitti, mazbatasını aldı, ilk önce tebrik edecek olan benim, bunu da bilmesini isterim. Ama tersi olursa aynısı beklemek de hakkım. Bir kafa karışıklığıdır gidiyor, Allah sonumuzu hayır eylesin diyorum. Gören de İmamoğlu, iki katı oy aldı zanneder. Elinde mazbata olmadan hava atmasının anlamı yok. Bir sabırsızlık hali var. Ne bu telaş, hayretle izliyoruz” şeklinde konuştu.

İmamoğlu’na Ak Partiden Tepki

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz da İmamoğlu’nun açıklamaları üzerine, “Sen seçildiğine nereden kanaat getiriyorsun? Sokağı işaret etmek, bir siyasetçiye yakışmaz. Hangi hakla kendini şimdiden başkan ilan ediyorsun? Aradaki fark 29 binden 20 binlere inmiştir” diyerek tepki gösterdi. AK Partili Mahir Ünal ise, “İmamoğlu süreçten neden rahatsız?” diye sordu. 

Ekrem İmamoğlu’nun Anıtkabir de Attığı İmza Tepki Topladı

Ekrem İmamoğlu’nun Anıtkabir ziyaretinde, deftere ‘İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı’ titrini yazarak imza atması da tartışma yarattı. AK Partililer, “Anıtkabir defterini bu şekilde istismar edemezsiniz” derken, İmamoğlu, “Bu şekilde davranmayı istemezdim. Ama gerçek kazananın kim olduğunu göstermek için yazdım” diye konuştu. 

Haber- Özlem YILMAZ