Kulvar Haber

Antalya Gezi Rehberi Listesi – Gezilmesi Gereken Yerler

Antalya Gezi Rehberi Listesi – Gezilmesi Gereken Yerler
93 views
28 Eylül 2019 - 13:09

Yaz talinde deniz turizmin ülkemizdeki en önemli şehirleri arasında bulunan Antalya gezi rehberi listesi, sadece sahilleri, kumsalları ile değil bölge bulunan birçok antik kent ve tarihi yapılarıyla da tercih edilmektedir. Şehirde bulunan tarihi kaleler, kiliseler, antik kentler, camiler yüzlerce tarihi yapının yanında, ayrıca muhteşem doğal güzelliklerde yer almaktadır.

Antalya hakkında bilgiler

Kendi nüfusu 2,5 milyon olmasına rağmen yaz aylarında anlık olarak gelen turistler nedeniyle nüfusu 10 milyonu rahatlıkla aşan şehir, Akdeniz Bölgesinde bulunan iller arasında olup, aynı zamanda Akdeniz’e kıyı illerden biridir. Şehirde seracılık faaliyetleri yaygın olsa da, en önemli geçim kaynağı turizmdir.

Antalya’nın neyi meşhur?

Antalya mutfağı, deniz ürünleri ağırlıklı olsa da hülüklü çorbası, kabak çintmesi, taratorlu piyaz, tandır kebabı, Arap kadayıfı, Finike usulü muz tatlısı ve sac kavurması gibi kendine özgü yapımlarıyla öne çıkan lezzetlere sahiptir.

Antalya gezi rehberi

Antalya Kaleiçi

Antalya’da gezilecek yerler arasında tarihi ve doğal dokusuyla Kaleiçi, şehre gelen turistlerin uğrak noktaları arasında yer almaktadır. Burada bulunan sokakların, neredeyse tamamı denize çıkmaktadır. Bölgede bulunan Osmanlı evlerinin tarihi dokusu, Kaleiçi böylesinin mistik hava kazanmasındaki en önemli etkenler arasındadır.

Antalya Olympos Antik Kenti

Tanrılar kenti adıyla da anılan antik kent, Adını Yunancadan almış olup Yunancada bu ismin karşılığı Ulu dağdır. Likya medeniyetine ait en önemli yerleşim yerlerinden olan Olympos antik kenti, sonrasında Roma İmparatorluğu’na dahil olmuştur. Günümüze kadar farklı medeniyetlerin hâkimiyet kurduğu ve yerleşim alanı olarak kullandığı antik kentte, gün yüzüne çıkarılmış irili ufaklı yüzlerce tarihi eser bulunmaktadır.

Antalya Yanartaş

Antalya gezi rehberi listelerinde olacak güzellikler arasındaki Yanartaş, hiç sönmeyen ateşiyle yine Olympos antik kentinde bulunmaktadır. Doğalgaz sıkışması nedeniyle kayalıkların arasındaki gözeneklerden çıkan ateş, sürekli yandığı için bu ismi almıştır. Olympos bölgesine gelenler, burayı da ziyaret etmektedir.

Aspendos

Antalya gezilecek yerler listenizde yer almasını tavsiye ettiğimiz alanlardan birisi de, Aspendos amfi tiyatrosudur. Türkiye’nin en büyük antik tiyatroları arasındaki yapı, milattan sonra 2. Yüzyılda yaptırılmıştır. Romalılar döneminde yaptırılan antik tiyatro, Antalya Seril ilçesine 8 km mesafede konumlanmaktadır. Aspendos sadece antik tiyatrodan ibaret olmayıp, aynı zamanda şehirde bulunan antik kentler arasındadır. İçerisinde tapınaklar, anıt çeşmeler, anıt mezar taşları, dev heykel ve sütunları ile öne çıkmaktadır.