Kulvar Haber

Antalya’da gezilecek yerler

Antalya’da gezilecek yerler
26 views
10 Mart 2019 - 7:37

Turizm cenneti olan Antalya, deniziyle ve sahiliyle milyonlarca turistin uğrak noktası oluyor. Ayrıca görülmesi gereken tarihi alanlarda bir hayli fazladır. Güneşiyle yaz aylarının vazgeçilmezi olan Antalya, ülkemizin en değerli şehirlerindendir. Antalya gezilecek yerler arasında bulunan Düden Şelalesi, Hadrian Kapısı, Antalya Müzesi gibi birçok yer sizleri bekliyor.

Düden Şelalesi

Kepez ilçesinde bulunan Düden Şelalesi, gürül gürül akan turistik bir şelaledir. Antalya’nın can yakan sıcağından uzaklaşmak isteyenler için birebir olan şelale, etrafındaki ağaçlar ve temiz havasıyla büyüleyici bir güzelliği ziyaretçilerine sunuyor.

Dinlenme alanları, piknik alanları, restoranlar bulunan çevreden ayrıca hediyelik eşya dükkânları da bulunmaktadır. Bu gibi doğal güzellikler insanlar tarafından da dikkatle korunmalı ve değer verilmelidir.

Aşağı düden ve yukarı düden olmak üzere iki koldan ayrılmaktadır. Yaklaşık 2 bin yıl önce Büyük İskender’in atlarının yukarı düdenden su içtiği bilinmektedir.

Bu yüzden hem gezilecek yerler hem de tarihi yerler arasındadır. Burada bol bol fotoğraf çektirebilir ve temiz havayı içinize çekebilirsiniz.

Yivli Minare

Anadolu’nun en eski tarihi eserlerinden olan Yivli Minare, Hamidoğullarından Mehmet Bey tarafından inşa edilmiştir. Antalya Kaleiçi’nde bulunan bu minarenin yapım tarihi 1373 olduğu düşünülmektedir.

Günümüzde minare müze olarak ziyaretçilerini beklemektedir. İçerisinde 90 merdiven bulunan minarede zorlu bir çıkış sizi beklese de manzarası buna değecektir.

Yaklaşık yüksekliği 38 metre olan minarenin en dikkat çeken noktaları tuğla gövdesi ve renkli çinileridir. Adını ise üzerindeki yivlerden almıştır.

Toplam 8 yivi bulunan minarenin iç mekânı sıva ve badana yapılmıştır. İçerisinde elbiseler, kilimler, ev araç gereçleri, dokuma tezgâhları gibi geniş tarihi bir koleksiyona sahiptir.

Antalya gezilecek yerler arasında bulunan minare, Antalya’nın en güzel yapıları arasında bulunuyor.

Hıdırlık Kulesi

Antalya Kaleiçi beldesinde bulunan Hıdırlık Kulesi, kullanılan malzeme ve işçiliğe bakıldığında 2. Yüzyılı işaret etmektedir.

Toplam iki katı bulunan kulenin alt katı kare planlı üst katı silindir bir şekilde inşa edilmiştir. Dar bir merdivenle üst kata geçilen kulede manzarayı seyredebileceğiniz ufak bir alan bulunuyor.

Antalya gezilecek yerler arasında bulunan kulenin alt katındaki freskler tahrip olmuş bir durumdadır. Son derece sağlam yapılmış olan kulenin deniz feneri olduğuna dair bulgularda yer alıyor.

13.5 metre yüksekliğindeki kule, Antalya’nın en güzel yerleri arasında bulunduğu için çevresinde kafeteryalar ve dinlenme alanları bulunmaktadır. Günümüzde ise bazı özel etkinlikler için kullanıma açılmaktadır.

Aquarium

Antalya’nın en ilginç mekânlarından biri olan Aquarium, kesinlikle gezilecek yerler arasında bulunuyor. Farklı kar etkinliklerinin düzenlendiği alan, 1500 metrekarelik geniş bir kapalı yapıdan oluşuyor.

-5 dereceye kadar inen mekânın içinde mağara, çöl, yağmur ormanlarını andıran değişik bir mimari anlayışla yapılmıştır. Ayrıca her ortama özel ses efektleri ise ziyaretçilerinin ilgi odağı oluyor.

Yağmur sesleri, hayvan sesleri bunlar arasındadır. İçerisindeki dev akvaryum bölümü ender balıklara ev sahipliği yapıyor. Dilerseniz burada dalgıçlar eşliğinde balıkları besleyerek unutamayacağınız anlara şahit olabilirsiniz.

Rezervasyon yaptırarak çeşitli organizasyonlar düzenleyerek, gününüzü güzelleştire bilirsiniz. Haftanın her günü açık olan Aquarium, sabah 10:00’da açılırken akşam 20:00’da kapanmaktadır.

Köprülü Kanyon

Isparta Sütçüler ilçesinde yer alan Köprülü Kanyon, 35 bin hektarlık geniş bir alanı kapsamaktadır. 1973 yılında milli park ilan edilen kanyon, 25 kilometrelik dar bir vadiden rafting yapma imkanı sunuyor.

Ülkemizin en güzel turistik alanlarından olan bu bölgede Oluk Köprü ve Büğrüm Köprü adında iki adet köprü yer alıyor. 100 metreyi aşan kanyon duvarları ve kanyon milli parkı gezilecek yerler arasındadır.

Özellikle yazın yerli ve yabancı uğrak noktası olan kanyon, rafting yapmaya gelenlerin sayısıyla dolup taşıyor. Maceraperestlerin ve temiz havaya doymak istemeyenleri tercihi olan kanyonun sonu Değirmenözü Köyü’ne çıkıyor.

İki kola ayrılan nehir ise yine aynı yere çıkıyor. Masmavi sular ve yeşilin tadına varamayacak ve buradan ayrılmayacaksınız.

Ters Ev

Antalya Muratpaşa ilçesindeki Ters Ev dünyadaki 13. Örneğini ülkemize taşıyor. 2016 yılında yapılan bu ev, yerli halk olduğu kadar yabancı turistlerinde ilgisini çekmiş durumda.

Dış görünüşü ve iç dekorasyonu olmak üzere 2 yıl boyunca yapımıyla uğraşılmış ve gerçekten ilgiyi hak eden bir eve dönüşmüştür.

85 metrekarelik bir alana yapılmış bu eve girdiğiniz andan itibaren şaşırmamak elde değil. Ev halılarından lambalara mutfak eşyalarından, oturma gruplarına kadar birçok eşya ters durumda yer alıyor.

Yani tabanda durmak yerine tavanda duruyor. Fotoğraf tutkunları için bulunmaz bir fırsat olan bu ev, ilk girişte ziyaretçilerinin başını döndürse de daha sonra alışılıyor. Fotoğraflar 180 derece çevrildiğinde ise ev normal oluyor fakat insanlar tavanda hareket ediyormuş hissi veriyor.

Ayrıca ev eşyaları maket değil hepsi gerçek. Gelin ve damatların farklı bir aksiyon yaşamak için sıkça ziyaret ettiği mekân, 2016 yılında 40 bin ziyaretçi sağlamıştır. Gezilecek yerler arasında bulunan buraya sizde gelerek farklı bir gün geçirebilirsiniz.