Kulvar Haber

AÖL Sınav Giriş Yerleri Belli Oldu!

AÖL Sınav Giriş Yerleri Belli Oldu!
15 views
05 Nisan 2019 - 0:15

AÖL Sınav Giriş Yerleri Belli Oldu! 6 VE 7 Nisan 2019 tarihlerinde yurt genelinde yapılacak olan Açık Öğretim Lisesi sınavlarına katılacaklar için yeni gelişme var. AÖL bahar dönemi ilk sınavlarına girecek öğrencilerin sınava giriş belgeleri yayınlandı. Aday işlemleri sayfasından öğrenci kullanıcı adı ve şifresi ile birlikte sınav giriş belgesi dökümüne ulaşılabilecek.

AÖL Sınav Giriş Yerleri Belli Oldu!
AÖL Sınav Giriş Yerleri Belli Oldu!

Merakla beklenen ve çok sayıda öğrencisi bulunan AÖL sınavı giriş belgeleri resmi olarak yayınlandı. Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi, Mesleki Açık Öğretim Lisesi ve Açık Öğretim Lisesi olmak üzere üç farklı lise türü içinde sınavlar yapılacak.

İstanbul’da AÖL Sınavı Uyarısı!

AÖL sınavlarının farklı oturumlarına girecek öğrenciler, Açık Öğretim Sistemi yetkililerince uyarıldı. 5 Nisan ile 7 Nisan tarihleri arasında Yeni İstanbul Havalimanına taşınma işlemleri gerçekleşeceği için trafik açısından özellikle hafta sonu bir sıkışıklık yaşanabilir. Bu nedenle de sınava girecek öğrenciler, sınav merkezlerine zamanında gelebilmek için ilgili ve gerekli tüm önlemleri almalıdır. Bu önlemlerin alınıp alınmaması öğrencinin kendi sorumluluğundadır.

AÖL Sınavları Nedir?

Açık Öğretim Lisesi, uzaktan eğitim ve öğretim yapmak üzere 1992 yılında kurulmuş olan, resmi ve örgün olmayan eğitim kuruluşudur. Lise seviyesinde eğitim veren AÖL, 1998 yılından 2011 yılına kadar faaliyetlerini Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü bünyesinde sürdürmeye devam etmiştir. 2011 yılında alınan karar ile de Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğüne bağlanması uygun görülmüştür.

AÖL Bitirenler Diplomayı Nereden ve Nasıl Alır?

Sisteme göre başarılı olarak kabul edilen öğrencilerin mezuniyet diplomaları, 2 ile 3 aylık süreç içerisinde hazırlanmaktadır.

Halk Eğitim Merkezi İlgili Müdürlüklerine gönderilen öğrenci adına tescilli diplomalar, Çıkma Belgesinin aslı ile gelen öğrencilere teslim edilmektedir. Hazırlanan diplomalar il veya ilçe merkezlerindeki Halk Eğitim Merkezi Müdürlüklerine kişisel müracaat halinde alınabilmektedir.

Diploma hak sahibi kişi tarafından Çıkma Belgesi kendisine verilmişse ve ardından Çıkma Belgesini diploma alacağı kuruma ibrazı sonrasında; ancak bu şart ve koşullarda diploma kendisine teslim edilmektedir.  Yakınları tarafından diplomanın talep edildiği durumlarda, noter onaylı şekilde vekil tayini ile diploma vekalet sahibi kişiye verilebilmektedir. Vekalet belgesinin de noterliğe arz edilmesi zaruri görülmektedir.