Kulvar Haber

Apex Legends ile İlgili Kesinlikle Bilinmesi Gereken Pro Oyuncu Tavsiyeleri

Apex Legends ile İlgili Kesinlikle Bilinmesi Gereken Pro Oyuncu Tavsiyeleri
152 views
26 Mart 2019 - 22:35

Apex Legends muadillerinden biraz daha farklı bir oyun. Piyasadaki PUBG ve Fortnite gibi diğer battle royale oyunlarına kıyasla bazı farklılıklar barındırıyor. Hemen hemen aynı mekanikler ile oynamak mümkün.

Apex Legends ile İlgili Kesinlikle Bilinmesi Gereken Pro Oyuncu Tavsiyeleri
Apex Legends ile İlgili Kesinlikle Bilinmesi Gereken Pro Oyuncu Tavsiyeleri

Apex Legends Oyuncu Tavsiyeleri

Oyunda farklı olarak eşsiz yeteneklere sahip karakterler ve diğer oyunlara kıyasla takım çalışmasına daha çok dikkat edilmesi için geliştirilmiş bir ping sistemi mevcut.

Apex Legends’deki karakterler kombolarını, hangi kombinasyonun takım oyununda daha çok işe yarayacağını, hangi silahların size daha uygun olduğu gibi değişkenleri deneyerek, zamanla bulmanız gerekecek. Fakat kazanmanıza yardımcı olacak bazı ipuçları var.

Oyun kalitenizi profesyonellere bir nebze daha yaklaştırmanızı sağlayacak bazı ipuçlarını bir araya getirdik. Kimi zaman çatışmada, kimi zaman kaçmanıza ve sonuç olarak da oyunda daha başarılı olup kazanmanıza yardımı dokunacak bilgilere geçelim.


Apex Legends: Havada Süzülürken Dalgalanarak İnmek Avantajlı Mı?

Apex Legends maçlarının başlangıcında atlarken, ne yaptığınızı biliyorsanız haritadaki hemen hemen her yere ulaşmanız mümkün.

Bunun püf noktası da atladığınızda dalış hızınızı sona getirdiğinizde imleci havaya kaldırıp hızlı bir şekilde mesafe alırken, tekrardan aynı şeyi yapıp bu şekilde daha uzun mesafe kat etmek mümkün. Bu sayede diğer takımlardan daha çabuk bir şekilde istediğiniz noktaya inip loot yapabilmek için fazladan zamana sahip olabilirsiniz.

Apex Legends: Kaçarken Kayarak Can Doldurun

Canınızı doldururken yaşanan en büyük sorun hareket etme özelliğimizin kısıtlanması. Kalkan doldururken ya da can doldururken hareket hızınız neredeyse 0’a düşer. Bu yüzden can doldururken siper alıp saklanmak gerekir.

Eğer halkadan ya da başka bir ekipten kaçıyorsanız işiniz çok zorlaşır ve savunmasız kalabilirsiniz. Kayılabilecek uzun bir tepe bulduğunuzda kaymaya başlayıp ardından can doldurmaya başlayın. Bu sayede kayarken canınızı doldurabilirsiniz. Hem mesafe kat edersiniz, hem vurulmanızı zorlaştırır bu yöntem. Ateş altındayken ya da halkadan kaçarken çok işlevlidir. Tek dezavantajınız kayarken yön değiştiremek, fakat kesinlikle sabit durmaktan iyidir.

Apex Legends: Kapıları Bloklayın

Başka oyuncuların hareketlerini kısıtlamak sizi kazanmaya bir adım daha yaklaştırır. Düşmanları Caustic’in zehirli gazları veya el bombalarıyla odalara kapatıp çatışmayı kolayca bitirebilirsiniz bu şekilde.

Kapıları kapalı tutmak için tuşa basabilir, Caustic’in gaz tuzaklarını veya Lifeline’in drone’unu kullanarak kapıları açılamaz hale getirebilirsiniz. Bu sayede çatıştığınız ekibi birbirinden ayırarak zayıflatabilirsiniz.

Apex Legends: Kapıları Kırın

Bizim başkalarına yapabileceğimiz gibi, düşmanlarımız da bize karşı kapıları tuzaklarla ya da drone ile kapatarak sizi takım arkadaşlarınızdan ayırmayı hedefleyeceklerdir. Buna karşın bu hamle seni tam olarak odaya sıkıştırmaz.

Çünkü yakın dövüş saldırısı kullanarak ya da patlayıcılar ile kapıları kırmak, zahmetli olsa da mümkün. Hızlı olmanız gereken acil durumlarda kapıları kırmak sizi tehlikelerden koruyacaktır.

Kapalı Alanlara Girdiğinizde Tuzak ve Pusulara Dikkat Edin

Oyunda çok fazla insan Bunker ya da küçük iç odalara sahip mekanlara tuzak kuruyor ya da pusu kuruyor. Bu oyunun değişmezlerinden biri haline geldi. Odalara loot atıp insanların gelmesini odaların üst köşelerinde bekleyen oyuncular bile var.

Odaya girdiğiniz anda tuzaklar ile kapıları kapatıp ya da içeriyi bombalayarak sizi öldürmeye çalışacaktır.

Oyunu oynarken tırmanabileceğiniz her yeri kontrol edin. Mesela Bunker’daki kapıların üst taraflarına bile bakın oyunu oynarken. Görüş alanınızı elden geldiğince geniş tutun ve çevrenizi dikkatle izlediğinizden emin olun.

Apex Legends: Takımınızdaki Silahlar Dengeli Olsun

Diğer Battle Royale oyunlarında genellikle uzun mesafeli silahlar bulunarak düşmanlar uzaktayken, daha sizi görmemişken hedefinizi indirmek avantajlıdır. Fakat Apex Legends’da diğer oyunlara göre öldürmek daha zor, yani öldürme süresi daha uzun olduğu için uzun mesafeli silahlar diğer oyunlara göre daha dezavantajlıdır.

Takım arkadaşlarınızla birlikte silahlarınızı sizi her mesafede işlevli kılacak şekilde seçmeniz en mantıklısı olacaktır.

Takımınızda bir keskin nişancının olması uzun mesafedeki düşmanları yerinizi belli etmeden öldürmenizi sağlayabilir, ya da yakın mesafe silahlar kullanan birisi kalkanları kolayca kırabilir ve yakın mesafede hızlı skor alabilir.

Ya da orta mesafeli ve smg silahlar kullanan birisi size her koşulda yardımcı olabilir. Takımınızın avantajı elinde tutabilmesi için bunlara dikkat etmeniz gerekir. Tabi ki kimin ne ile daha iyi oynadığını bulmak da hepsinden daha önemli.

Apex Legends: Fırsat Bulduğunuz Anda Düşmüş Düşmanı Öldürün

Düşman düştüğünde artık onlar için endişelenmenize gerek yokmuş gibi hissedebilirsiniz. Hala size aktif bir şekilde ateş etmekte olan düşmanlar olduğunda bu doğrudur.

Fakat düşmüş olan düşmanı öldürme şansınız varsa bunu elden gelen en hızlı şekilde yapmalısınız. Düşmüş düşmanlar takım arkadaşları tarafından kolayca kaldırılabilir.

Özellikle Lifeline varsa karşı takımda, çoğu pozisyonda kaldırmayı engelleyemezsiniz. Kaldırılmasalar da sizi pingleyebilir ya da sesli iletişim yerinizi söyleyebilirler. Eğer düşmüş düşmanı öldürebilecek pozisyonunuz yoksa da ona çok fazla görünmemeye çalışmak sizin yararınıza olacaktır.

Apex Legends: Yüksek Yerlerden Düşerken Yere İnmeden Önce Yakın Dövüş Saldırısı Yapın

Apex Legends’da, yüksekten düşmek size hasar vermez. Fakat büyük bir dezavantaj oluşturur. Yüksek bir yerden düştüğünüzde hasar almazsınız fakat kısa süreliğine hareket hızınız kısıtlanır ve bu da sizin kolay hedef olmanıza sebep olabilir. Bu animasyonu engellemek için, tam yere çarpmadan önce yakın dövüş saldırısı yaparak o yavaşlamadan kurtulabilirsiniz. Ama çok küçük bir zaman aralığında mümkün olduğu için alışmanız için biraz pratik gerekebilir.

Tuzakları El Bombaları İle Destekleyin

Caustic’in gaz tuzaklarını ve gaz yeteneğini attıktan sonra çevrelerine bombalar atarak içindekileri bombalardan hasar almaya ya da çıkabilmek için yanıcı bomba ile kapattığınız yoldan geçmeye zorlayabilirsiniz. Bombaları gizlemek için mükemmel olan Bangalore dumanında da aynı şeyi yapmak sizin için avantajlı bir durum oluşmasını sağlayacaktır.

Her Fırsatta Balon Kullanmaktan Çekinmeyin

Balonlar, uzun mesafeyi hızla kapatmak için çok kullanışlıdır ve balonları kullanmaktan korkmamalsıınız. Ne kadar havalanırken ya da iniş yaparken görünür olsanız da, yerde yürüyerek mesafeyi kapatmak sizin için daha riskli olacaktır. Özellikle kötü pozisyonlarda, avantajı ele geçirmek için balonları kullanmak kaçınılmaz olabiliyor.

Mermi Doldurmaktansa Silah Değiştirin

Apex Legends’daki çoğu silahın yeniden doldurma süreleri oldukça uzun, bu yüzden memkün olduğunca doldurmaktan kaçınmak gerekiyor. Çatışma sırasında silah değiştirmek, yeniden mermi doldurmaktan çok daha uzun sürmektedir. Karşınızdaki düşmanı görüş açınızda yakalamışken, daha kısa sürede daha çok vurmanızı sağlayacaktır. Eğer çok rahat ettiğiniz bir silah varsa, duruma göre iki tane aynı silahtan da kullanabilirsiniz. Ateş etmeyi kesmeden hızlıca diğer silaha geçiş yapabilirsiniz.