Kulvar Haber

Atatürk Havalimanı İstanbul Havalimanına Taşınıyor!

Atatürk Havalimanı İstanbul Havalimanına Taşınıyor!
18 views
06 Nisan 2019 - 2:12

Atatürk Havalimanı Taşınıyor! İstanbul yeni havalimanının inşa edilerek, 29 Ekim’de Devlet Töreni ile açılmasının ardından faaliyetlerine son verecek olan Atatürk Havalimanı son günlerini yaşıyor.

İstanbul havalimanına özel ekipmanları ve diğer gereçlerin büyük kısmı taşınacak olan Atatürk Havalimanında son hazırlıklar devam ediyor. Taşınma işlemi için çok sayıda tır ve konteyner ile diğer araçlarda hazır hale getirildi.

Atatürk Havalimanı İstanbul Havalimanına Taşınıyor

Atatürk Havalimanı İstanbul Havalimanına Taşınıyor
Atatürk Havalimanı İstanbul Havalimanına Taşınıyor

86 yıldan bu yana aralıksız şekilde Türk halkına ve dünya havacılığına hizmet veren Atatürk Havalimanı, alınan resmi karar sonrası, yeni durağı olan İstanbul Havalimanına taşınma işlemi dur durak bilmeden devam ediyor.

Taşınma faaliyetlerini eksiksiz bir şekilde sürdürmek üzere çok sayıda tır ve konteyner havalimanına getirildi.

Aynı zamanda Atatürk Havalimanında çok sayıda iç ve dış hatlarda faaliyet gösteren ofis, firma ile mağazada faaliyetlerini büyük ölçüde durdurdu. Mağazaların kapanması ile de neredeyse 1 asra yaklaşan havalimanı adeta bir sessizliğe gömüldü.

Atatürk Havalimanı Taşınma Takvimi Nasıl İlerliyor?

29 Ekim 2018 tarihinde resmi olarak açılışı yapılan İstanbul yeni havalimanının faaliyetlerine başlaması ile birlikte, yılların emektarı havacılık sektörüne vedaya hazırlanıyor.

Dün gece saat 03:00 itibariyle başlayan taşınma işlemlerinde on binlerce kalem özel veya kurumsal malzeme taşınacak. Apronda görevli olan işçilerin de yardımıyla sürdürülen faaliyetlerin ortalama olarak 45 saat sürmesi bekleniyor.

Tırlara ve konteynerlere yüklenen malzemeler yeni havalimanına götürüyor. Yola çıkan ilk tırlarda ortalama olarak 1 saat süren yolculuğun ardından adresine varabildi.

Toplamda 47 bin ton seviyesinde malzeme, farklı 686 tır yardımıyla, Atatürk Havalimanından taşınacak.

1800 ve üzerinde görevli personel ile birlikte çalışmalar yürütülüyor. Tırların yanı sıra diğer materyallerin taşınması için toplamda 700 adet operasyon aracı da pistte yer alıyor.  Uçak çekme araçlarından başlayarak farklı özelliklere sahip olan hassas havacılık malzemelerine kadar çok sayıda malzeme araçlara yükleniyor.

Taşınma nedeniyle İstanbul’da bazı güzergahlarda kontrollü geçişler olurken bazı yollar trafiğe kapatıldı. İki havalimanı arasında 40 km mesafe var ve bu mesafede acil yardım istasyonları da herhangi bir durumda destek verebilmek için faaliyete geçirildi.