Kulvar Haber

Ateşi Yükselen Dolar Swap Hamlesi ile Tekrar Sakinleşti! Dolarda Son Durum

Ateşi Yükselen Dolar Swap Hamlesi ile Tekrar Sakinleşti! Dolarda Son Durum
10 views
28 Mart 2019 - 22:45

Ateşi Yükselen Dolar Swap Hamlesi ile Tekrar Sakinleşti! Dolarda son durum belirsizliğini koruyor. Geçtiğimiz hafta Cuma günü başlayan döviz kurundaki yukarı yönlü hareketlilik ile dolar bir aralar 5.90 TL seviyelerine kadar yükseldi.

Ateşi Yükselen Dolar Swap Hamlesi ile Tekrar Sakinleşti! Dolarda Son Durum
Ateşi Yükselen Dolar Swap Hamlesi ile Tekrar Sakinleşti! Dolarda Son Durum

Dolar TL paritesinde yaşanan bu ani ve beklenemedik yükseliş sonrasında Merkez Bankası ve diğer ilgili kurumların girişimleri sonrasında doların ateşi bir nebze de olsa indirildi ve 5.30 seviyelerine kadar geriledi.

İç piyasa da dolara olan yoğun ilgi ve talep nedeniyle şu sıralar dolar yeniden 5.40 seviyelerine doğru yükselişe geçti.

Dolarda Son Durum Ne? Merkez Bankası Ne Diyor?

BDDK ve Merkez Bankası tarafından sırası ile swap piyasalarına müdahale ve faiz oranlarının artırılması ile dolarda görülen artış seyri kesildi. Swap piyasaları üzerinde TL likidite düzeyinin azaltılması sonrasında dolar seviyeleri aşağı çekilse de farklı gelişmeler nedeniyle dolar seyri artış yönünde ivme kazanmaya devam ediyor.

Reuters haber ajansı tarafından paylaşılan F35 sistemlerinden Türkiye çıkarılabilir başlıklı haber ve gelişmeler sonrasında dolar / TL paritesinde 5.46 seviyelerine kadar uzanan hareketlilik devam etti.

Bu hamle üzerine Merkez Bankası swap satış limiti üzerinde %30 seviyelerine çıkarılan değişiklik ile dolar kuru 28 Mart itibariyle sabitlendi.

Dolar paritesi üzerinde baskılama ve stratejiler etkili olsa da Türkiye piyasalarında etkili olan İngiliz Sterlini ile Euro para birimleri değer artışını sürdürüyor. Sırası ile yabancı para birimlerinin değeri TL karşısında 7.40 ile 6.35 seviyelerinde ölçülüyor.

Doların Hareketine Karşılık Alınan Önlemler

Dolar kurunun gelişmekte olan piyasalarda değer kazanması sonrası gözler Türkiye piyasalarına çevrilmişti.

Ekonomik verilerin aksine özellikle geçtiğimiz Cuma dolar kuru beklentilerin çok üzerine 5.90 seviyelerinde işlem gördü. Merkez Bankası bu gelişmeler üzerine bir dizi önlemler aldı. Buna göre resmi bankanın sırası ile aldığı önlemler;

  • Türk Lirası üzerinden repo ihaleleri Merkez Bankası tarafından ertelendi,
  • Vadesi olan swap satışları için sınır %10 seviyesinden %20 seviyesine kadar artırıldı,
  • Bu hamleler üzerinde Londra para piyasalarında TL cinsinden borçlanma faizleri %90 seviyelerinden rekor düzey olan %1200 seviyelerine kadar ulaştı,
  • Bankalar arası işlemlerde yabancı bankalar TL/ dolar kotaları ile yerli bankaların spot kotaları arasında fark %2 seviyesini gördü.

28 Mart Çarşamba günü itibariyle dolar güne 5,4055 seviyesinde başlarken diğer döviz unsurları ise sırası ile Euro 6,1985 lira üzerinden, Sterlin ise 7,24 TL seviyelerinde yerli piyasalarda işlem görmeyi sürdürdü.

Yabancı ve saygın basın kuruluşu olan Reuters tarafından yapılan haber paylaşımında Türkiye’nin F35 savaş uçakları programının dışına itilmesinin imkansız olmadığını belirten konu işlemesi sebebiyle dolar yeniden TL karşısında beklenmedik seviyede değer kazanmayı sürdürdü. 5,46 üzerinde işlem gören parite karşısında müdahaleler Merkez Bankası tarafından sürdürülüyor.

Spekülatif Haberler Doları Artırıyor!

Dolar kurunda yaşanan ani değişimler ve değer artış ile azalışları sonrasında, ilk hamle yeniden Merkez Bankası tarafından yapıldı.

Türk Lirasının dengesini koruyarak prestijini artırma gayesi bulunan banka, swap satış limitini %30 üzerine çıkarmasının ardından, dolar kuru 5,46 seviyesinde önemli ölçüde sabitlendi.

Swap faizlerinin artırılması sonrasında yerli piyasada ve diğer piyasalarda TL cinsi para bulma sıkıntısı yaşayan yabancı yatırımcılar, diğer varlıklara yatırıma yöneldi. TL cinsinde elde tutulan varlıklar da elden çıkarılmaya başlandı.

Bu durum da borsada büyük bir düşüşe neden oldu. Borsa İstanbul geçtiğimiz gün itibariyle toplamda %10 seviyesinde değer kaybetti. 91 bin seviyelerine inen borsa nedeniyle, tahvil faizleri ortalama %21 seviyelerini aştı.

Ülke içinde yerleşik değerlerin, döviz ve özellikle dolar talebi ise devam ediyor. Son iki günlük piyasa verilerine göre düşen kurdan kaynaklı toplam döviz talebi 2,5 milyar dolar seviyelerinde gerçekleşti. Cuma gününden itibaren ise bir normalleşmenin yaşanabileceği bankacılar ve sektör uzmanları tarafından ifade ediliyor.