Kulvar Haber

Atilla Kimdir?

Atilla Kimdir?
66 views
22 Nisan 2019 - 0:46

Atilla Kimdir?

Hun devletinin kurucularından Muncuk’un oğlu olan Atilla, 395 yılında doğarak tarihe adını yazdırmıştır. Birçok yeri fethetmesiyle bilinen Atilla kardeşinin ölümüyle başladığı seferlerle birlikte Tuna’dan Çin Seddi’ne kadar birçok yeri ele geçirdi. İlk eşi Arıkan ile birlikte dünya hâkimi olma hedefi güderek Roma üzerine yürüdü. İmparatoru yakalayınca aman dilemesini kabul ederek, yıllık vergiyle affetti. Daha sonra Balkanlardan ilerlemeye karar verip, Mora’ya oradan da İstanbul’a kadar birçok yeri aldı. İstanbul’un kaybedileceği riskini göze alamayan Bizans, verdiği vergiyi iki katına çıkardır.

Bundan rahatsız olan Bizans, suikastçı göndererek Atilla’yı öldürmeye teşebbüs etti. Fakat Atilla, onu yakalayarak öldürdü ve Bizans’a geri gönderdi. 3. Valentiniaus kız kardeşini yaptığı davranışlardan dolayı evlenmemesini emretti ve bir manastıra kapattı. Kız kardeşi ise evlenmek için Atilla’ya bir yüzük göndererek, niyetini belli etti. Atilla bu haberi alınca Bizans imparatoruna bir mesaj göndererek, kapalı olduğu yerden çıkartılmasını ve çeyiz olarak nişanlısına imparatorluğunun yarısını vermesini istedi. Bu teklif Bizans üzerinde oldukça tedirginlik oluşturdu.

Atilla bu teklifle stratejik bir plan yapıyordu. Buna göre Doğu Roma ve Batı Roma’nın kendisine karşı birleşmesini önleyecekti. İlerleyen günlerde ani bir kararla Batı Roma’ya girmeye karar verdi. Bu sırada Papa 3. Leon büyük bir kargaşayı önlemek için Atilla’dan bizzat yardım istedi. Neredeyse yalvararak, Roma’ya girmemesini istedi.  Atilla bu yalvarışa karşılık Roma’ya girmedi fakat çok ağır bir vergiyle karşı karşıya bıraktı.

Atilla’nın Ölümü

Atilla’nın Ölümü
Atilla’nın Ölümü

Aslında oldukça adil bir komutan olan Atilla, Avrupa tarafından barbar olarak görülmeye başlandı. Fakat aslında birliği ve düzeni kurmak isteyen mükemmel bir komutandı. Bunun için dünyada posta teşkilatını kuran ilk kişi olarak bilinir. 453 yılında bugünkü Macaristan’ın yakınlarında İlkido adında bir kızla evlenen Atilla, gerdek gecesinin ertesi günü burnunda boşalırcasına gelen kanla hayatını kaybetti. Ölümü bir hastalık mı suikast mı olduğu daima şüphe olarak kaldı. Cesedi bir takım insanlar tarafından altın tabuta konularak gömüldü. Ölümünden sonra rahatsız edilmemesini vasiyet eden Atilla’nın vasiyetine uyularak, gömen kişiler dönüşte öldürüldü.

Atilla Neler Yapmıştır?

Atilla Neler Yapmıştır?
Atilla Neler Yapmıştır?

Atilla, 58 yıllık hayatına onlarca savaş sığdırmıştır. Atilla’nın savaşlarından bazıları şunlardır;

  • Birinci Balkan Seferi(441-442)
  • İkinci Balkan Seferi (447)
  • Batı Roma(Galya) Seferi (451)
  • İtalya Seferi

Atilla’nın Özellikleri

Atilla’nın Özellikleri
Atilla’nın Özellikleri

Romalılar tarafından “Tanrının Kırbacı” olarak adlandırılan Atilla, dönemin en büyük savaşçılarındandı. Atilla’nın özelliklerinden biri de yüksek manevra kabiliyetine sahip orduya sahip olmasıydı. Diğer ordular her zaman savaşa hazırlıklı olamasa da Atilla’nın ordusu her mevsim hazır bulunurdu. Atilla bunun yanında akıllı bir siyasetçiydi. Birbirlerine düşen devletler arasında arabuluculuk yaparak, kendini güvence altına alırdı. Hiçbir zaman toprak derdinde olmayıp, itaat, sadakat ve ganimeti hedeflerdi. Müttefiklerini hizaya getirebilmek için elinde sürekli altın bulundururdu. Bu sayede siyasetini dengeli yapabiliyordu. Yaşamı boyunca mütevazı ve zarif yaşamayı tercih eden Atilla, ölümü oldukça süslü olmuştur.

Atilla Hangi Destana Konu Oldu?

Atilla Hangi Destana Konu Oldu?
Atilla Hangi Destana Konu Oldu?

Başarıları ve kahramanlıkları nedeniyle Atilla Destanı’na konu olmuştur. Yazarı belli olmayan destan, Roma’nın, Hunların ve savaşların bir özeti gibidir.