Kulvar Haber

Atletizmin Judocu Şampiyonu Doğan Biçer

Atletizmin Judocu Şampiyonu Doğan Biçer
33 views
12 Mart 2019 - 17:34

Tolga YILDIRIM/ANTALYA, (DHA) – İşitme engelli jüdocu Doğan Biçer (20), spor hayatında, önce judoda ardından da,gönül verdiği atletizmde şampiyonluk elde etti.

Spor ile kazanacağı parayla ev almayı hayal ettiğini belirten Biçer, Avrupa ve Dünya Şampiyonası’nda Türkiye’yi en iyi şekilde temsil edip, olimpiyatta altın madalya kazanmayı amaçladığını belirtti.

Bursa’da oturan işitme engelli Doğan Biçer, 9 yaşında ailesinin yönlendirmesiyle judoya başladı. Biçer, 2 yıl sonra ‘yıldızlar kategorisi’nde, Türkiye ikinciliği ardından da altın madalya kazandı.

Judodaki başarıları yanında Atletizm Milli Takımı’ndaki arkadaşlarından etkilenerek, 15 yaşında branş değiştiren Biçer, elde ettiği derecelerle eğitmenlerinin gözüne girdi.

18 yaşında, 110 metre engelli koşuda, Türkiye şampiyonluğu kazanan Biçer, İşitme Engelliler Atletizm Milli Takımı’nın önemli sporcularından oldu.

Judoya ilgisini de sürdüren Biçer, 2 yıl önce antrenman yapmadan katıldığı Türkiye Şampiyonası’nda ikincilik elde etti.

HAYALİ; EV SATIN ALMAK

İşitme Engelliler Milli Takımı’nın Antalya’daki kampında yer alan Doğan Biçer, baş antrenör Salih Öztürk gözetiminde, Belarus’ta yapılacak Avrupa Salon Şampiyonası’na hazırlanıyor.

Türkiye 4×400 bayrak milli takım sporcusu Biçer, bayrak takımının yanı sıra ‘400 metre yarışı’nda Türkiye’yi temsil edecek.

Kulaklık ile yüzde 20 oranında duyabilen Biçer, işitme engelli sporcu olarak önemli başarılar kazanıp, gelecekte kendisi gibi başarılı engelli sporculara antrenörlük yapmak istediğini belirtti.

HEDEF, OLİMPİYAT ŞAMPİYONLUĞU

Milli takım antrenmanlarında çok çalışıp, hedeflerini gerçekleştirmek istediğini anlatan Doğan Biçer, “Avrupa Şampiyonası’nda hem 400 metre koşusu hem de bayrak takımı ile madalya kazanmak istiyorum.

” Milli takım arkadaşlarımla Türkiye’yi en iyi şekilde temsil edeceğiz. Gelecek yıl, dünya şampiyonasında altın madalya hedefliyorum. 2021 yılında yapılacak olimpiyatlara katılmak en büyük isteğim. Hedefim, olimpiyatlarda altın madalya kazanmak” diye konuştu.