Kulvar Haber

Av. Hüseyin Aydın FETÖ’ nün TSK Yapılanması Tamamen Ortaya Çıkarılmadı!

Av. Hüseyin Aydın FETÖ’ nün TSK Yapılanması Tamamen Ortaya Çıkarılmadı!
45 views
23 Mart 2019 - 17:06

FETÖ’ nün TSK Yapılanması Tamamen Ortaya Çıkarılmadı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatı olarak görev yapan Av. Hüseyin Aydın, bir panel esnasında verdiği demeçte, “Davaların kesinleşmesiyle birlikte Türkiye’nin, FETÖ’nün TSK kaynaklı tehdidini bertaraf ettiği duygusuna kesinlikle kapılmaması lazım. Özellikle FETÖ’nün TSK yapılanması tümüyle deşifre edilmiş değil” dedi.

Av. Hüseyin AydınFETÖ’ nün TSK Yapılanması Tamamen Ortaya Çıkarılmadı!
Av. Hüseyin AydınFETÖ’ nün TSK Yapılanması Tamamen Ortaya Çıkarılmadı!

17-25 Aralık ve 15 Temmuz darbe girişimleri ile gündeme gelen FETÖ yapılanmasının adliyede, emniyette, yargı ve TSK da yer alan unsurları ile mücadele tüm hızıyla devam ediyor.

Yayınlanan kararnameler ile sayıları 130 bine yaklaşan kamu personeli, kurumlarından ihraç edilmişti. Ohal’in kaldırılmasının ardından, kurumlara verilen ihraç yetkisi ile TSK başta olmak üzere kritik kuruluşlarda yapılanma karşıtı çalışmalar sürdürmeye devam ediyor.

SETA vakfının Ankara ofisinde yapılan toplantıya katılan Av. Hüseyin Aydın, ” Darbe Davalarının Seyri ve FETÖ ile Mücadele” panelinde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin darbeyi ilk kez 15 Temmuz’da tanımadığını ve Türk yargısının geçmişte darbecileri yargılama gibi bir refleksi olmadığını” söyledi.

Türk Yargısının tutum ve anlayışının geçmiş dönemlere göre farklı olduğunu belirten Aydın, “Devlet kurumlarının FETÖ ile mücadelesini değerlendirdiğimizde, 17-25 Aralık’tan 15 Temmuz’a kadar olan süreçte gerçek anlamda mücadelenin yargı tarafından yapıldığını söyleyebiliriz.

15 Temmuz gecesinde bunun bir Fetullahçı darbe olduğunu ilk anlayan kurum, yargı kurumu ve yargı mensuplarıdır.” dedi.

Darbe davaları ile birlikte Türk Yargısının da ilk kez bu denli çok katılımlı yargılamalar ile şahit olduğunu belirten Avukat Hüseyin Aydın, “Davaların makul süre içerisinde sonuçlanması sadece milletimizin beklentisi değil, aynı zamanda adil yargılama ilkesinin de bir gereğidir.

Makul sürede yargılanma sanıkların da bir hakkıdır. Bu davaların 2 senelik süre zarfında sonuçlanması ile hem milletimizin bu davaların bir an önce sonuçlanmasına yönelik beklentisi karşılanmış oldu hem de sanıkların makul sürede yargılanma haklarının da gereği yerine getirilmiş oldu” dedi.

FETÖ Yargılamalarında Son Durum

Nisan ayında Genelkurmay Çatı davasının sonuçlanması ile darbe yargılamasında büyük bir yargısal sonuca gidileceğini belirten Av. Hüseyin Aydın sözlerini şu cümleler ile tamamladı:

“Akıncı dosyasında 2020 yılında yerel mahkeme aşamasında bir karar bekliyoruz. Bu karar verildikten sonra gerekçeli kararın yazımı ile istinaf ve Yargıtay süreçlerinin zaman alacağını söylemek mümkün. Darbe davalarının 2023’e kadar değişik aşamalarıyla toplumun gündeminde yer alacağını söyleyebiliriz.” dedi.