Kulvar Haber

Aydın gezilecek yerler listesi

Aydın gezilecek yerler listesi
134 views
20 Eylül 2019 - 10:13

Kuyucak, Bozdoğan, Kuşadası, Söke, Nazilli ve Buharkent gibi deniz turizminde dünyaca ünlü olan ilçelere sahip olan şehrin, toplam ilçe sayısı 17 dir. Ege bölgesinin en turistik yerlerinden olan Aydın nüfusu, 1 milyonun üzerindedir. Aydın gezilecek yerler genellikle, deniz turizmi ve doğal güzelliklere yönelik olmaktadır.

Ancak bunun yanında şehirde birçok antik kent ve farklı medeniyetlere ait tarihi yapıların bulunması, şehri daha çekici kılmaktadır.

Aşağıda Aydın gezilecek yerler listesinde, yer vermenizi tavsiye ettiğimiz, doğal ve tarihi güzellikler yer almaktadır.

Aydın’da gezilecek yerler

Saplı Ada

Görünüşü nedeniyle bu ismi alan Saplı Ada, deniz kıyısına çok yakın mesafede olması sebebiyle, insanlar adaya yüzerek de ulaşım sağlayabilmektedir. Ada üzerinde 20’ye yakın ağaç dışında, herhangi başka bir şey bulunmamaktadır. Çok küçük bir kara parçasından oluşan Saplı Ada, geçmiş yıllarda yerleşim yeri olarak da kullanılmıştır.

Zeus mağarası

Deniz kenarında bulunması nedeniyle içerisi su ile dolu olan mağara, bu vaziyette bile ziyaret edilmektedir. Mağaranın insanlar tarafından ilgi görmesinin en önemli nedeni, duvarlarında geçmiş dönemlere ait çizimlerin bulunmasıdır.

İlyas Bey Külliyesi

Yapım tarihi tam olarak bilinmeyen İlyas Bey külliyesi, Aydın Söke ilçesinde yer almaktadır. İlçenin önemli Osmanlı eserlerinden birisi olan külliye, yerli ve yabancı turistler tarafından ilgi gören yapılar arasındadır.

Dilek Yarımadası

Kuşadası ilçesinin 28 kilometre uzağında olan dilek yarımadası, muhteşem bir doğal güzelliğe sahiptir. Tarihinde birçok kez yerleşim yeri olarak kullanılan yarımada, günümüzde turistik ziyaretleri için kullanılmakta olup milli park statüsünde yer almaktadır.

Kurşunlu Manastırı

Küçük bir manastır olmasına karşın, sıra dışı yapısıyla ziyaretçi çeken Kurşunlu Manastırı, 9. Yüzyılın ortalarında yapılmıştır.

Tavanında geometrik farklı motiflerin yer aldığı manastır, dam kısmında ağaçların büyümesi ile daha dikkat çekici bir görünüme kavuşmuştur.

Güvercinada Kalesi

Denizin ortasında bulunan küçük bir ada üzerine inşa edilen Güvercinada Kalesi, deniz savunması için Barbaros Hayrettin Paşa tarafından yaptırılmıştır.

Altınkum Plajı

Tertemiz ve masmavi denizi ile Altınkum Plajı, dünya mavi bayrak ödüllü plajlarından birisi olup Aydın gezilecek yerler listenizde, mutlaka görmenizi tavsiye ettiğimiz bir yerdir.

İlyas Bey Camii

1404 yılında İlyas Bey tarafından yaptırılan Camii, Aydın Söke ilçesinde bulunmaktadır.

Bölge halkı tarafından Cuma Camisi olarak da bilinen tarihi yapı üzerinde, 3 satırlı bir yazıt yer almaktadır.

Ramazan Paşa Camii

Şehir merkezinde bulunan tarihi dokulardan birisi olan Ramazan Paşa Camii, 1595 yılında yapılmış olup, günümüze kadar orijinal yapısını korumayı başarmış Aydın gezilecek yerler listesinde yer alan önemli yerlerden biridir.

Cihanoğlu Camii

1756 tarihinde yapılan Camii, şehir merkezinde bulunmaktadır. Barok mimarisi ile yapılan tarihi Camii, farklı mimarisi ve süslemeleri ile şehre gelen kişilerin ilgisini çeken yerler arasındadır. Camiye giriş için kullanılan 15 basamaklı merdiven de, tarihi yapıyı daha ilgi çekici hale getirmektedir.

Gezilecek yerler hakkında en güncel bilgi ve haber için, bizi takip etmeye devam edin.