Kulvar Haber

Aysel Gürel kimdir? Hayatı, film ve röportajları

Aysel Gürel kimdir? Hayatı, film ve röportajları
67 views
07 Mayıs 2019 - 14:13

Aysel Gürel kendine özgü kıyafetleri ile ve yine kişiye has cümleleriyle herkesin kalbinde taht kurmayı başaran bir kadındır. Unvanı Deli Kadın’dır. Gürel yaşayan bir söz olarak tasvir edilebilir. Özellikle 90’lar kuşağında oynattığı şarkılar yanı sıra duygular içerisinde kaybolunmasını sağlayan şarkıları ile de gönüllerde yerini almıştır. Aşkın tarifini en güzel yapan insanlardan biridir.

Aysel Gürel Hayatı

Aysel Gürel Hayatı
Aysel Gürel Hayatı

Gürel 1929 yılında Denizli de doğmuştur. Tam ismi Gönül Aysel Gürel‘dir. Çocukluk dönemi itibari ile renkli kişiliğini öylesine ortaya çıkarmıştır ki; ele avuca sığmayan bir kız çocuğu olduğu aşikâr bir hal almıştır. Adı bu dönemlerde Deli Aysel’e çıkmıştır. Müziğe ve notalara karşı duyarlılığı da bu dönemlere rast gelmektedir.

Gönül Aysel küçük yaşlarda klasik müzik dinleyen, kitap okuyan, Cumhuriyet balolarında boy gösteren bir çocuk olarak büyümektedir. Eğitimine Karadeniz’de başlamış daha sonra da liseyi İstanbul Erenköy Lisesinde tamamlamıştır. Bu dönemlerde de şarkılar ve şiirler hız kesmeden devam etmektedir.

Üniversite hayatı Sanat Tarihi bölümünden yana olmuştur. Edebiyat öğretmenliği, tiyatro oyunculuğu da hayatının diğer dönemlerinde önemli değer noktalarıdır. Gazeteci Vedat Ebrem ile evlenerek 2 kız çocuğu sahibi olmuştur. İki kızı da oyuncu olup Müjde Ar ve Mehtap Ar’dır.

Aysel Gürel Filmleri

Gönül Aysel hayatı boyunca 24 filmde rol almıştır. Aysel Gürel filmleri oyunculuğundan öte filmlerdeki şarkı sözleri ile ün kazanmıştır. Bunlardan en dikkat çekenleri, Firuze, Ünzile, Ne Kavgam Bitti Ne Sevdam, Değer mi, Yanarım, Abone ilk akla gelenlerdir. Görev aldığı filmlere gelince ilk 1954 de Meyhane Köşeleri, 1976 da Öyle Olsun, 1977 de Kan, 1989 da Arabesk, 1997 de Ağır Roman ve 2001 de Şarkıcı adlı filmlerdir.

Gönül Aysel Gürel Şiirleri

Gönül Aysel Gürel’in ölümünün ardından 60 seneye sığdırdığı kendi el yazısı ile sakladığı GönülAysel Gürel şiirleri sözler ve mektuplar kızı tarafından bir kitapta yayınlanmıştır. Şiir onun için yazılmaz yaşanır özelliği taşımıştır. İnsanın yaşadıkları veya yaşadıklarını, aşklarını, acılarını ilham alarak yazardı. O an hissettiğini hemen kâğıda dökerdi ve saklardı. Binlerce sayfadan oluşan şiirleri özenle seçilip kitap haline getirilmiştir. Firuze’i kızı Müjde Ar’a yazmıştır. Ünzile şarkısının sözlerini ise 2 farklı sözlerle yazmış ve saklamıştır.

Gürel Röportajları

Aysel Gürel röportajları denildiğinde kesinlikle deli dolu geçen bir diyalogdan bahsedilebilir. O kendisini bir birey olarak görmez radyo, televizyon, konser, şiir, şarkı, amazon kadını gibi rengârenk tanımlardı. Deli lakabını tüm özellikleri ile taşıdığını röportajları esnasında birebir gösterir nitelikteydi.

Kendisiyle dalga geçmeyi çok sevdiğinden röportajları da son derece keyifli geçerdi. Kahkahaları meşhurdu. Kadın konusu onun için bir numaralı konuydu. Giyim tarzı ise her zaman için son derece ilgi çekmeyi başarmıştır.

Şarkıları

Gönül Aysel Gürel şarkıları; Sezen Aksu, Nükhet Duru, Zerrin Özer, Tarkan, Nilüfer ve Burcu Güneş başta olmak üzere birçok sanatçı tarafından yorumlanmıştır. Aysel Gürel’in bestelenmiş ya da bestelenmemiş binlerce şarkı sözü olduğundan Aysel Gürel titri denildiğinde Söz Yazarı birinci sırayı yer alır.

Yazdıklarının hepsinde bir edebi yaklaşım vardır. Gürel 2007 de Akciğer Kanserine yakalanmış, Şubat 2018 de de vefat etmiştir. O her zaman renkli kişiliği anılacak isimlerden biridir.